Община Сливен провежда анкета за Стария бряст- символът на града. В анкетата гражданите избират един от два варианта за отговор – да се засади ново дърво на същото място или да се направи произведение на изкуството от надземната част на Стария бряст.
Целта е проучване на общественото мнение и нагласи на хората какво да се предприеме по отношение на вековния символ на града, който е в края на своя път. Дървото е сухо, с коренова система и израснали издънки, които могат да наследят болестта му. Това съобщи за Радио Стара Загора Пепа Чиликова - зам. -кмет на Община Сливен.
Общественото допитване е по идея на кмета Стефан Радев. Според него дървото е част от историята на Сливен, емблема за поколения сливналии с висока емоционална стойност. Той призовава съгражданите си в България и по света също да участват в допитването.
Анкетата е публикувана на сайта на Община Сливен и на официалната й страница във Фейсбук. Ще бъде активна до края на месец декември 2020 г.
Може да се гласува ТУК:
Резултатите ще бъдат обобщени и публично оповестени в началото на януари 2021 г. Ако предложението за засаждане на ново дърво преобладава, Общината ще проведе анкета за избор на подходящ дървесен вид. Ако гражданите предпочитат съхраняване на надземната част на дървото и превръщането й в произведение на изкуството, ще се проведе конкурс за идейни проекти.
Старият бряст се намира в центъра на Сливен. Дървото е природен феномен на възраст около 1100 години от вида Ulmus kampestris (полски бряст). Той е обявен за защитен обект. Обиколката му при корена е над 5.65 метра, а височината му достига 10 метра.
Брястът е остатък от вековна гора, простирала се от Родопите до Черно море, а според преданията Сливен възниква на мястото на тази стара гора. Поради множество събития, станали при бряста, през 1970 г. той е обявен за историческо място.
През 2014 г. Старият бряст спечели титалата Европейско дърво на годината в надпревара с още девет държави. Сливенското вековно дърво спеели с повече от 77 000 гласа и водеше с пове от 40 000 гласа пред втората кандидатура в надпреварата- вековно дърво от Унгария.
Интервю на Тошка Събева.Литературният фестивал „Четяща Стара Загора“ празнува 20-ото си издание. Част от Националната програма „Походът на книгите“, организиран ежегодно от Асоциация „Българска книга“, фестивалът отново събира любителите на литературата и изкуството...
На 24 април отбелязваме рождението на Христина Морфова. Родената в Стара Загора оперна прима е една от най-ярките фигури в историята на българското оперно изкуство. Националното училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора, което носи..
Тази година, на днешната дата се навършват 129 години от рождението на Георги Баталов и 59 години от смъртта му. Видният старозагорски музикален деец и общественик е сред най-дейните участници в културния живот на Стара Загора в началото на ХХ..
На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават. В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..
За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така. И все пак -..
Творчески колектив „На улицата“ отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..
От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..
35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч. Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..
Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net