Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф.Йовчо Йовчев: Да се увеличава броят на леглата, но с възможности за кислородолечение

154 легла са заети към момента в УМБАЛ “Проф. д-р Стоян Киркович“ – Стара Загора , съобщи проф. д-р Йовчо Йовчев, директор на здравното заведение. Общо 25 % са предвидени за целта, допълни той.

12 души са настанени в Клиниката по реанимация. От тях  4 души са интубирани и 7 на маска. Свободни легла има в Клиниката по инфекциозни болести, където са настанени пациенти с леки и тежкосредни форми на КОВИД. В момента те са 19, уточни проф. Йовчев.

От сряда се преструктурират болнични легла в Клиниката по пулмология. Постепенно с общ брой до 20 ще бъдат увеличени тези легла, но това се случва постепенно. Медици от болницата са на домашно лечение с клиника на КОВИД -19, каза проф. Йовчо Йовчев. Той уточни, че от началото на пандемията няма смъртен случай от персонала на територията на болницата. Заразените и болни медици и персонал също така не са от екипите в отделенията, където се лекуват пациенти с КОВОД -19, уточни проф. Йовчев.

Повече от 730 пациенти са преминали през Клиниките на здравното заведения за деветте месеца, от които над 200 са били в Отделенията по реанимация и анестезиология.

Смъртността е нараснала до 22% на територията на болницата от началото на пандемията, обобщи проф. Йовчев и отново припомни, че ранната диагностика, ранното поставяне на диагнозата от усложнението на КОВИД 19 е водещо за изхода от това заболяване.

Ежедневно се дехоспитализират средно дневно около 20 случая или 400 пациентите, преминали за месец октомври е 400 пациента. Препоръката му към всеки пациент с положителен тест – антигенен или ПСР е да се направи рентген.

Азитромецинът няма доказан ефект в случаите на лечение на КОВИД-19 посочи данните от Протокола на американските си колеги, съобщи проф. Йовчев. Той каза още, че в определени дни има затруднения в доставките на групи медикаменти, но са рядкост. Той бе категоричен, че на територията на лечебното заведение не се прилага ветеринарномедицинският препарат ивермектин, а единственият препарат, който се прилага е ремдисивир.

Проф. Йовчев заяви, че не е привърженик на приложението на реконвалесцентна плазма за лечението на КОВИД-19. Той обясни, че съществува специфика в това лечение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13

Калоян Цветков: При голяма конкуренция се представихме силно в Дъблин

В периода 19 - 24 август столицата на Ирландия, град Дъблин бе домакин на Международна олимпиада по география. Българският отбор, съставен от 4 участника се представи силно и завоюва един сребърен и два бронзови медала. Ръководител на отбора бе главен..

публикувано на 29.08.24 в 12:42