Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Лилия Пекова: Инфекциозните заболявания винаги ще са актуални

Изборът ми да бъда лекар е съвсем съзнателен избор, винаги съм искала да работя с пациенти, заяви в интервю за предаването „Моята неделя“ на Радио Стара Загора началникът на клиниката по „Инфекциозни болести“ към УМБАЛ “Проф. д-р Стоян Киркович“ проф. Лилия Пекова. Дори и сега, въпреки че съм хабилитирано лице аз съм в графика на екипа на клиниката и преглеждам пациенти, провеждам визитации, защото ми е приятно да бъда в контакт с живия човек да чуя неговата болка и тревоги. Това  общуване ми дава много, особено, когато усилията на лекаря и лечението носят успех, удовлетворението е невероятно!

Проф. Пекова сподели, че когато е започва нейният професионален път специалността „Инфекциозни болести“ е ценна и престижна специалност. Важна, колкото други специалности,  като кардиология, ендокринология,  акушерство и гинекология неврология и др. В тази специалност участват като конгломерат много други специалности. Тя е широкообхватна специалност и човек има голям простор за размисъл, защото граничи с всички тези специалности и има много емоция в инфекциозната патология.

Например приемаме пациент в тежка състояние, разказва проф. Пекова. Състоянието му е толкова драматично и тежко и се питаме дали ще оцелее?

С годините съм се научила да отсявам тези съмнения и преценявам до какво степен имам реални основания за безпокойство. И до каква степен  влияние оказват близките, които са в много лабилно емоционално състояние. Но след престоя в болницата, след нашата намеса и лечение виждаш, че след ден- два, може и повече зависи от инфекциозното заболяване, пациентът постъпил в много тежко състояние възвръща първоначалното си стабилно състояние и си тръгва оздравял. Това носи  огромно удовлетворение. Именно за това избрах тази специалност „Инфекциозни болести“. А и тази специалност винаги ще бъде актуална, защото и в миналото човечеството се е сблъсквало с редица тежки инфекциозни болести. Имало е и чума и петнист тиф и вариола, които вече не се срещат , а вариолата изобщо я няма. Но това, че сме се преборили с тези заболявания не означава, че няма да дойдат други болести, както и се случи с коронавирусната инфекция. Има и заболявания, като морбили например, които благодарение на ваксиналната политика вече се срещат много рядко.

За съжаление в настоящия момент няма интерес към специалността „Инфекциозни болести“. Студентите с интерес посещават лекционния курс по време на следването, проявяват интерес, но след завършване не избират това да специализират. Причината е повече от ясна. В тези трудни времена материалния стимул в нашата специалност не дава достатъчно аргументи на младите хора да изберат инфекциозните болести за свой професионален път за развитие. Пандемията „Ковид19“ трябва да подскаже на отговорните институции, че неглижирането на коя да е от специалностите в здравната ни система ще създава проблеми в кадровото обезпечаване и ефективността на лечението. А специалността“ Инфекциозни болести“ е много ценна и настоящата ситуация го потвърждава. Хората на предна линия, които трябва да се справят с лечението на хилядите болни от „КОВИД 19“ са именно специалистите по инфекциозни болести.

Антиваксерските движения много пречат на идеята да бъдат изкоренени редица инфекциозни заболявания , а други да бъдат ограничени и контролирани. Превенцията на „КОВИД 19“ е въпрос на възможности и желание на хората които трябва да приемат ваксината. Всеки нормален човек би трябвало да приемат това като необходимост, за да бъда е защитен.

 Проф. Лилия Пекова получи голямата награда на Сдружение „Самаряни“ за 2020 година –Добрият Самарянин. По този повод тя заяви в интервюто: „Приятно съм изненадана от тази награда и ми е драго че ми е присъден този приз. Но я приемам не точно ерсонално към мен, тя е към всички нас, които работим в инфекциозна клиника. И според мен наградата е напълно заслужена, защото целият екип полага неимоверни усилия и грижи за пациентите, колко допълнителен часови график поемат лекарите и медицинските сестри в клиниката. И е очудващо, че все още има хора, които мислят, че вирусът не съществува, че е измислица или политическа игра. „

Пожеланията на проф. Пекова в началото на 2021 година към слушателите на Радио Стара Загора: „Тази пандемия, независимо че е негативна ни научи на някои изконни човешки ценности, които бяхме позабравили. А именно да се интересуваме един от друг, да намерим в  директното човешко общуване оная топлота, която сме заменили с телефоните, с таблетите, с компютрите, да се интересуваме от състоянието на ближния и да проявяваме милосърдие и съчувствие към него. Това са много важни неща, които бяха пренебрегнати с течение на времето  и с модернизацията на обществото.

Искам да пожелая повече топлата в човешките отношения, повече разбиране, съпричастност и емпатия!“

Цялото интервю на Диана Абрашева с проф. Лилия Пекова може да чуете в прикачения звуков файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55