Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Лилия Пекова: Инфекциозните заболявания винаги ще са актуални

Изборът ми да бъда лекар е съвсем съзнателен избор, винаги съм искала да работя с пациенти, заяви в интервю за предаването „Моята неделя“ на Радио Стара Загора началникът на клиниката по „Инфекциозни болести“ към УМБАЛ “Проф. д-р Стоян Киркович“ проф. Лилия Пекова. Дори и сега, въпреки че съм хабилитирано лице аз съм в графика на екипа на клиниката и преглеждам пациенти, провеждам визитации, защото ми е приятно да бъда в контакт с живия човек да чуя неговата болка и тревоги. Това  общуване ми дава много, особено, когато усилията на лекаря и лечението носят успех, удовлетворението е невероятно!

Проф. Пекова сподели, че когато е започва нейният професионален път специалността „Инфекциозни болести“ е ценна и престижна специалност. Важна, колкото други специалности,  като кардиология, ендокринология,  акушерство и гинекология неврология и др. В тази специалност участват като конгломерат много други специалности. Тя е широкообхватна специалност и човек има голям простор за размисъл, защото граничи с всички тези специалности и има много емоция в инфекциозната патология.

Например приемаме пациент в тежка състояние, разказва проф. Пекова. Състоянието му е толкова драматично и тежко и се питаме дали ще оцелее?

С годините съм се научила да отсявам тези съмнения и преценявам до какво степен имам реални основания за безпокойство. И до каква степен  влияние оказват близките, които са в много лабилно емоционално състояние. Но след престоя в болницата, след нашата намеса и лечение виждаш, че след ден- два, може и повече зависи от инфекциозното заболяване, пациентът постъпил в много тежко състояние възвръща първоначалното си стабилно състояние и си тръгва оздравял. Това носи  огромно удовлетворение. Именно за това избрах тази специалност „Инфекциозни болести“. А и тази специалност винаги ще бъде актуална, защото и в миналото човечеството се е сблъсквало с редица тежки инфекциозни болести. Имало е и чума и петнист тиф и вариола, които вече не се срещат , а вариолата изобщо я няма. Но това, че сме се преборили с тези заболявания не означава, че няма да дойдат други болести, както и се случи с коронавирусната инфекция. Има и заболявания, като морбили например, които благодарение на ваксиналната политика вече се срещат много рядко.

За съжаление в настоящия момент няма интерес към специалността „Инфекциозни болести“. Студентите с интерес посещават лекционния курс по време на следването, проявяват интерес, но след завършване не избират това да специализират. Причината е повече от ясна. В тези трудни времена материалния стимул в нашата специалност не дава достатъчно аргументи на младите хора да изберат инфекциозните болести за свой професионален път за развитие. Пандемията „Ковид19“ трябва да подскаже на отговорните институции, че неглижирането на коя да е от специалностите в здравната ни система ще създава проблеми в кадровото обезпечаване и ефективността на лечението. А специалността“ Инфекциозни болести“ е много ценна и настоящата ситуация го потвърждава. Хората на предна линия, които трябва да се справят с лечението на хилядите болни от „КОВИД 19“ са именно специалистите по инфекциозни болести.

Антиваксерските движения много пречат на идеята да бъдат изкоренени редица инфекциозни заболявания , а други да бъдат ограничени и контролирани. Превенцията на „КОВИД 19“ е въпрос на възможности и желание на хората които трябва да приемат ваксината. Всеки нормален човек би трябвало да приемат това като необходимост, за да бъда е защитен.

 Проф. Лилия Пекова получи голямата награда на Сдружение „Самаряни“ за 2020 година –Добрият Самарянин. По този повод тя заяви в интервюто: „Приятно съм изненадана от тази награда и ми е драго че ми е присъден този приз. Но я приемам не точно ерсонално към мен, тя е към всички нас, които работим в инфекциозна клиника. И според мен наградата е напълно заслужена, защото целият екип полага неимоверни усилия и грижи за пациентите, колко допълнителен часови график поемат лекарите и медицинските сестри в клиниката. И е очудващо, че все още има хора, които мислят, че вирусът не съществува, че е измислица или политическа игра. „

Пожеланията на проф. Пекова в началото на 2021 година към слушателите на Радио Стара Загора: „Тази пандемия, независимо че е негативна ни научи на някои изконни човешки ценности, които бяхме позабравили. А именно да се интересуваме един от друг, да намерим в  директното човешко общуване оная топлота, която сме заменили с телефоните, с таблетите, с компютрите, да се интересуваме от състоянието на ближния и да проявяваме милосърдие и съчувствие към него. Това са много важни неща, които бяха пренебрегнати с течение на времето  и с модернизацията на обществото.

Искам да пожелая повече топлата в човешките отношения, повече разбиране, съпричастност и емпатия!“

Цялото интервю на Диана Абрашева с проф. Лилия Пекова може да чуете в прикачения звуков файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30

Ниски добиви с високо качество за тютюневата суровина

Националната асоциация на тютюнопроизводителите /НАТ-2010/ настоява в писмо до министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за свикване на Консултативен съвет. От Асоциацията ще искат   да се заложи максималният бюджет , разрешен от..

публикувано на 09.10.24 в 13:50

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06