Със спирането на ваксинацията за една седмица се забавя и общата ваксинация в страната. Това каза пред Радио Стара Загора д-р Христиана Бацелова, специалист по епидемиология на инфекциозните болести, която дава консултации на безплатния телефон 0800 14 515 на Националната пациентска организация. Тя и сред администраторите на фейсбук групата "Ваксини", създадена с идеята да предоставя експертна и изчерпателна информация за ваксините срещу COVID-19.
«Тези, които искат да се ваксинират и са убедени в науката, не ги притеснява настоящото спиране, напротив. По този начин се вижда,че Европейската комисия по лекарствата и Министерството на здравеопазването следят за реакциите след всяка поставена ваксина.
Друга част от населението е нормално да са притеснени. След като излезе официалната информация, че тази ваксина е безопасна за прилагане, би трябвало тези хора да се успокоят. »
Това, че ние медицинските лица сме ваксинирани, определено ни прави по-спокойни, сподели още д-р Бацелова.
" CDC(CentersforDiseaseControlandPrevention – център за профилактика и контрол върху заболяванията)излезе със становище, че вече ваксинираните, схемата е изпълнена при тях според ваксината с една или две дози, могат да контактуват в затворени помещения без маски. Риск се счита, че няма“.
Тази вълна за коронавируса се приема по-леко въпреки натоварването на лечебните заведение, защото повечето медицински лица са ваксинирани или вече прекарали заболяването, според д-р Бацелова.
„При пациентите, за съжаление започнаха да боледуват по-младите и децата. Сега, вирусът засяга и тях и има значение и за тях дали са с придружаващи заболявания. Вирусът започна да търси т. Нар. Възприемчиви пациенти, които не са ваксинирани, не са преболедували и това също е една от причините да се измести върху по-младите“
Това са причините да започнат клинични тестове на вече удобрените ваксини и върху все по-малки деца, разказа още д-р Бацелова.
„Дори Jonson&Jonson обявиха, че започват клиничнии изпитвания върху новородени. Цели се максимално бързо за да се постигнат резултатите при тези клинични изпитвания при най-малките. Тендецията и желанията на САЩ и Израел е преди началото на следващата учебна година, там където е възможно и няма противопоказания, децата да бъдат ваксинирани. Реално, ако децата не са ваксинирани рискът и страхът ни, че може да започнат да боледуват много по-тежко са по-големи“.
Хората се измориха от всички мерки до момента, неизбежно беше да се стигне до тук, според д-р Бацелова.
„Добре е децата да спрат да конртактуват помежду си, по мое мнение, поне до май месец, което не знам дали ще се случи. Контактите между децата и по-големите ученици допринесе са разпространението на вируса. Никой не ги обвинява, но контактите в тези колективи са много по-близки от там и разпространението на вируса.
Ресторантите могат да бъдат места за разпространение, ако не се спазват правилата, но има и такива заведения, в които се спазват мерките. И аз бих посещавала такова място много по-спокойно. Но тук е важен и човешкия фактор. Дали самите ресторантьори искат или не да спазват мерките.
Моловете не са проблем сами по себе си, проблем би било, че там се събират учениците, а за съжаление те имат по-близки контакти. Начинът им на живот е такъв, за това и сега се заразяват повече“.
Цялото интервю на Елена Енчева с д-р Христиана Бацелова, чуйте в прикачения звуков файл.
Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..
Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..
Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..
Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..
Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...
Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..
Диагностично-консултативен център 1 в Стара Загора е разположен в бившите Втора и Детска поликлиники. За да функционира по-добре дружеството, ще отправя предложение пред Община Стара Загора за надстрояване на сградата на Детска поликлиника с..
На 14 ноември, Световен ден за борба с диабета, сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в синьо във вечерните часове. В същия ден СНЦ „Диабет“ в Стара Загора ще отбележи с приятелска среща своя 34-ти рожден ден. Сдружението, което е..
Община Стара Загора е партньор в инициатива в полза на здравето на хората, която ще се проведе на 15 ноември, петък, в търговския комплекс HOLIDAY PARK на бул. „Никола Петков” № 52. Безплатните прегледи ще проверяват основни здравни показатели и функцията..
Около 770 000 са диагностицираните с диабет в България и още около 200 000 са в риск. В световен мащаб до 2045г. се очаква хората с инсулинова резистентност да достигнат 800 000 000. Данните обобщи в предаването „60 минути повече здраве“ д-р Мария..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net