Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Емил Славов: Хората със завършена имунизация имат антитела за поне 6 месеца

Хората, преболедували ковид по време на втората вълна – ноември- декември 2021г., могат да пристъпят към ваксинация след проверка на наличието на антитела. Тестове за това могат да се правят в разстояние от 2 до 6 месеца, в зависимост от получения първи резултат. Целта е да има проследяемост във времето, съобщи в ефира на радио Стара Загора доц. Емил Славов, имунолог и зам.-ректор на Тракийски университет.

Изследванията към момента показват, че преобладаващата част от хората със завършен имунизационен цикъл имат наличие на антитела, което ще им осигури минимум 6 месеца защита от вируса.

Има информация за български щам на коронавирус, потвърди доц. Славов като уточни, че анализ на генетичните характеристики на установените коронавируси при пациенти се правят върху проби от цялата страна единствено в Националната референтна лаборатория по заразни и паразитни болести.

Два са случаите, за които има информация за мутация на вируса у нас. Установени са при двама пациенти в Северна България. Факт е обаче, че това няма да засегне ефекта от преболедуването, т.е. няма да се отрази върху здравното състояние на преболедувалите пациенти, зави доц. Славов.

Лекарство срешу ковид и ефективна имунизация като комбинация ще доведе до рязко ограничаване на пандемичната обстановка.  За момента обаче няма нито един такъв препарат, правят се проучвания и изпитвания, но не сме близо до пускането на продукт за масова употреба.

Категорично няма ваксина на пазара, която не бих препоръчал, каза доц. Емил Славов. Всички ваксини имат една много добре структурирана и заложена задача да успеят да реализират имунитет срещу коронавируса и мисля, че това на практика е така. Друг е въпросът, че някои от тях могат да дават в по-голям процент странични ефекти сред хората. Необходимо е да разберем защо това се случва това. В никакъв случай не може категорично да се каже препоръчваме на всички да се ваксинират както и обратния вариант не препоръчваме на никой. Радикалните и крайни варианти не са правилни, заяви доц. Славов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борислав Григоров: "Българските острови в Черно море"

"Към българската територия принадлежат пет черноморски острова, а именно: Света Анастасия, Свети Иван, Свети Петър, Свети Кирик и Юлита и Свети Тома, наричан още Змийския остров. Общо погледнато биоразнообразието на българското черноморие е доста..

публикувано на 22.05.25 в 15:41

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07