Европейският Зелен пакт изправя местните власти пред нови предизвикателства. Различни инициативи по пътя на прехода към нисковъглеродна градска среда реализира управленският екип на Стара Загора. Подмяната на амортизираните стари автобуси и тролейбуси значително подобрява качеството на въздуха в областния град.
Янка Иванова ползва обществения транспорт повече от 20 години, за да пътува до близкото село Змейово. Доволна е, че превозните средства се движат по график, но посочва конкретен проблем:
"За селата са разредени автобусите. Няма добра схема на движение."
Деян Филипов пътува с градския транспорт, макар и по-рядко, но оценява предимствата на новите превозни средства, които правят придвижването по – бързо, по-сигурно и по-комфортно. Подкрепя и технологичните решения, които община Стара Загора лансира. Едно от тях е мобилното приложение, което дава възможност за купуване на електронен билет. Той обаче изтъква един съществен недостатък в транспортната схема:
"Новите автобуси са привлекателни за гражданите, но недостатък на транспортната схема е, че не покрива изцяло града."
Модернизацията на градския транспорт ще го превърне в по-привлекателен за хората, по думите на общинския съветник в Стара Загора, Янко Янков. Сега, пресмята той, за едно 4-членно семейство е по-изгодно да се придвижва с личния си автомобил, вместо да използва масовия градски транспорт.
"Никой не отчита факта, че градът се е променил, разраснал се е. В същото време новите автобуси са много удобни, но генерират големи загуби на общината."
Шанс да бъдат редуцирани тези загуби в общинската хазна дава реализацията на мащабен проект. Той предвижда закупуването на 33 нови електробуса и 18 двойни станции за тяхното зареждане. Договорът по изпълнението му възлиза на 53,8 млн. лева, от които безвъзмездната помощ е близо 45 млн. лева, а останалите 8,8 млн. лева са самоучастие на община Стара Загора. Документът е подписан през 2019 година, финансирането е осигурено по ОП „Околна среда“ през Кохезионния фонд. Проектът трябва да приключи окончателно до август 2023 година.
Преди няколко седмици беше избрана фирма изпълнител в конкурса за доставка на електробусите, но процедурата се обжалва и това ще отнеме месеци, пояснява Янко Янков.
Местната власт на Стара Загора подкрепя активно европейските политики за зелена градска среда и преход към нисковъглеродно и климатично устойчиво общество, заявява кметът Живко Тодоров. Значителни ще са ефектите от постепенното навлизане на електрическите превозни средства в ежедневието ни през следващите години, смята Живко Тодоров. Доставката на първите електробуси в града се очаква догодина.
"Електрическите автобуси ще дадат възможност градският транспорт да се обслужва екологично, с много по-ниски разходи. Ползите от този проект са много големи. Вижда се, че зелената идея вълнува все повече хора."
Електрическите автобуси у нас са 47, по данни на Пътната полиция. А масовата им експлоатация би довела и до драстично намаление на разходите за поддръжката на публичния транспорт, смята арх. Любомир Станиславов - изпълнителен директор на Автомобилния клъстер в България.
"За България ефектът ще бъде чудовищен, тъй като не е тайна, че в българските градове все още се движат изключително остарели превозни средства. Така че замяната им с електрически ще се отрази на качеството на въздуха."
Навлизането на системи за автономно шофиране в публичния транспорт променя общоприетите норми. В роботизираните градски превозни средства ще отпадне потребността от водач в недалечно бъдеще, прогнозира арх. Станиславов. По думите му превозни средства, които се движат в режим на автономно шофиране, са 10 пъти по-безопасни, отколкото в конвенционален режим, тоест управлявани от хора.
Концепцията „Интернет на нещата“ разкрива нови хоризонти пред управлението на обществения трафик. За имплементирането спомага широкото навлизане на приложения за мобилните телефони.
"В момента няколко общини експериментират с тази тема. Т. нар. технологии за автономно шофиране до голяма степен са това."
България изостава в приемането на законодателство, което да регламентира автономното шофиране, посочва арх. Станиславов, и дава за пример Унгария, където вече действа нормативна уредба.
Пътят между Казанлък и село Енина остава затворен за движение до 06:00 часа на 15 юли, информират от община Казанлък. Тази сутрин в отсечката започнаха ремонтни и обезопасителни работи. Ограничението обхваща участъка от кръстовището с..
Заради катастрофа временно е ограничено движението по път I-8 Хасково – Харманли при разклона за Поляново, информират от Агенция "Пътна инфраструктура" . Въведен е обходен маршрут през с. Поляново – с. Константиново – с. Узунджово – Хасково...
Върховният касационен съд потвърди по-тежка присъда за убиеца на Станимир Иванов-Стамбето в Стара Загора. Извършителят на престъплението Владимир Василев, който беше признат за виновен в умишлено убийство, ще изтърпи 15 години лишаване от свобода...
Проучвателните дейности на археологическия обект „Малкото кале“ край боляровското село Воден продължават и през този месец. Извършва се почистване на обекта от последиците, причинени от миналогодишните пожари. Започнало е проучване на открития предполагаем..
Центърът на Стара Загора ще придобие напълно европейски облик до края на мандата на местната власт, съобщи кметът Живко Тодоров по време на символичната първа копка за началото на строителните дейности по реконструкцията на парк „Пети октомври“...
Община Болярово предприема спешни мерки във връзка с очакваното безводие през август, като се очаква да бъдат осигурени три водоноски от ВиК- Ямбол, информират от общинския пресцентър. От там уточняват, че към момента дебитът на изворите в района е..
Незабавно освобождаване на вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов, извинение на компетентните институции, както и ясна позиция от страна на Министерството на вътрешните работи и правителството за действията им. Това са исканията, които поставят в своя..
Двама мъже, на 25 и 41 години, са задържани за отглеждане и притежание на канабис. Те са арестувани при операция на казанлъшката полиция в село Дунавци, докато са полагали грижа за растения от рода на конопа в землището на селото. Установено е,..
Момче на 15 годни е ударено от лек автомобил на пешеходна пътека в Сливен. Инцидентът е станал на булевард „Георги Данчев", снощи, а подадената информация на тел. 112 е получен 22.46 часа. Водачът е 18-годишен. Пострадалото момче е настанено в..
Автомобил, управляван от млад шофьор удари 12-годишно момиче, докато преминавало по пешеходна пътека в Казанлък. Инцидентът е станал в неделя около 21,25 часа, на бул."Княз Александър Батенберг" в района на кв. „Кармен“. Момичето е с охлузвания и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net