Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Галина Кисьова - педиатър и ендокринолог:

България е на 5-то място в Европа по детско затлъстяване

Всяка година на 19 май се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването.

Кампанията е проведена за първи път през 2009 г. от Националния форум за борба със затлъстяването във Великобритания и Белгийската асоциация на пациентите със затлъстяване. Основателите са убедени, че броят на хората с наднормено тегло и затлъстяване в цяла Европа непрекъснато се увеличава. Тази тенденция потвърди ефира на Радио Стара Загора и д-р Галина Кисьова - педиатър и детски ендокринолог. 

" Последните месеци свикнахме да говорим за пандемията от COVID-19, но всъщност затлъстяването е една пандемия на XXI век. Трябва да се борим и с нея. Особено последната година, когато децата са затворени вкъщи с онлайн обучение, когато им се наруши режима на хранене и движение. Световната здравна организация в момента провежда специално проучване в Европа с тази цел, да се види как се е отразил COVID-19 върху детското затлъстяване и скоро ще излязат резултатите, но очаквам, че резултатът няма да много добър".

Статистиките от предишни години показват, че България е на 5то място в Европа по детско затлъстяване като около 30% от децата в България са с наднормено тегло, а 12.7% са със затлъстяване, обясни още д-р Кисьова. 

" В големите градове тези цифри стигат до 40%. За съжаление и в световен мащаб нещата не са добре. Още от 70те и 80те години на миналия век започва тази тенденция като около 10% от децата между 5 и 17 годишна възраст са с наднормено тегло. 3% са със затлъстяване. Най-лошото, според мен, е че статистиката показва все по-ранно срещане с детското затлъстяване и наднормено тегло. През 2010 година е проведено изследване по темата, което показва, че честотата на наднорменото тегло и затлъстяване във възрастта под 5 години е 6.7 %. Двукратно е нараснала тази честота за последните 10 години".

Най-често причина за проблеми с теглото при децата до 5 годишна възраст е прехранването от страна на родители, каза д-р Кисьова. 

"Храната много често се използва като възнаграждение. Дават се много храни като бонбони, сладки и други такива висококалорични храни между храненията и това води до повишаване честотата на затлъстяване. За съжаление, сега покрай пандемията децата, които ходеха на спорт и поддържаха теглото си по този начин спряха. Сега, идват пациенти, които са спрели да спортуват, но са продължили със същия калориен прием и са повишили килограмите си. Нещата са комплексни. Има и други причини. За е добре, родителите да се обърнат към специалист. Причините за това покачване може да са и генетични ".

Цялото интервю на Елена Енчева с д-р Галина Кисьова от предаването 60 минути повече, чуйте в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..

публикувано на 30.11.24 в 12:05

Мисия живот: Стара Загора се бори за Център за инсулт

Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..

публикувано на 28.11.24 в 07:05

Нов вариант на маймунската шарка засяга по-широк кръг хора

Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..

публикувано на 26.11.24 в 14:46

Нов апарат в УМБАЛ „Киркович“

Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..

публикувано на 23.11.24 в 13:00

Ставите ни през зимата

Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...

публикувано на 20.11.24 в 16:15

Тригодишната Божидара има нужда от средства за лечение

Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..

публикувано на 19.11.24 в 15:01

Обединяват ДКЦ 1 в една сграда?

Диагностично-консултативен център 1 в Стара Загора е разположен в бившите Втора и Детска поликлиники. За да функционира по-добре дружеството, ще отправя предложение пред Община Стара Загора за надстрояване на сградата на Детска поликлиника с..

публикувано на 16.11.24 в 12:32

Пенка Ялъмова: Сдружение "Диабет" в Стара Загора се превърна в общност за взаимопомощ

На 14 ноември, Световен ден за борба с диабета, сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в синьо във вечерните часове. В същия ден СНЦ „Диабет“ в Стара Загора ще отбележи с приятелска среща своя 34-ти рожден ден.  Сдружението, което е..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Изследват безплатно функцията на бял дроб в Стара Загора

Община Стара Загора е партньор в инициатива в полза на здравето на хората, която ще се проведе на 15 ноември, петък, в търговския комплекс HOLIDAY PARK на бул. „Никола Петков” № 52. Безплатните прегледи ще проверяват основни здравни показатели и функцията..

публикувано на 12.11.24 в 16:34

Диабетът и преддиабетът се отключват с лоши хранителни навици

Около 770 000 са диагностицираните с диабет в България и още около 200 000 са в риск. В световен мащаб до 2045г. се очаква хората с инсулинова резистентност да достигнат 800 000 000. Данните обобщи в предаването „60 минути повече здраве“ д-р Мария..

публикувано на 12.11.24 в 13:51