Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Плана за възстановяване не е включена автомобилната индустрия

| обновено на 22.06.21 в 15:34

Целта на новите стикери за превозните средства е да ограничат степента на отрицателно въздействие върху околната среда от изгорели газове. Изискванията, които влизат в сила от 12 юли, ще засегнат леките и лекотоварните автомобили, каза за предаването "Час пик" Татяна Груева, изпълнителен директор на Асоциацията на автомобилните производители. Колите ще бъдат обособени в категории от Евро 1 до Евро 6 или според датата на първата им регистрация. Годишният преглед за техническа изправност ще се оскъпи между 6-8 лева заради въвеждането на екостикера.

„По време на този преглед ще се извършват замервания, които са определени от Министерството на транспорта с определени гранични стойности на CO2 емисиите и на димността, като ще се поставя този стикер“, поясни Груева.

Промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух дават възможност на местните власти от 1 януари 2022 година да забранят достъп на замърсяващи автомобили до определени градски зони и в дни от годината, когато има регистрирано замърсяване над пределно допустимите стойности, каза още Груева, като припомни за наказателната процедура на Европейската комисия срещу България, свързана с чистотата на въздуха, която засяга 21 града у нас.

Средната възраст на автомобилния парк в България е 19 години, а леките коли до 5 години са едва 6%. За последните 30 години не са предприемани мерки на държавно ниво за управление и подобрение на автопарка у нас. Движението на стари коли в недобро техническо състояние по нашите пътища пряко води и до висока смъртност при пътно-транспортни произшествия, подчерта в разговора събеседничката.

Асоциацията на автомобилните производители е предлагала на управленско ниво програма за скрапинг на остарели автомобили, но без резултат. За сравнение в 22 държави в ЕС действат подобни програми, финансирани от държавния бюджет. В отговор на въпрос Татяна Груева посочи, че в Националния план за възстановяване и устойчивост не е включена автоиндустрията, въпреки че през последните години производството на части и компоненти за автомобили у нас се развива динамично. Отхвърлено е било и тяхното предложение програмата за скрапинг да залегне в стратегическия документ.

Включването на България в „Зелената сделка“ може да доведе в минно-енергийния комплекс "Марица-изток" фабрики за батерии и компоненти за електромобили, твърдят експерти. В Асоциацията не са обсъждали подобни предложения. 

Навлизането на технологични компании в автомобилното производство се очаква да доведе до конкуренция в сектора, прогнозира още Татяна Груева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Любомир Аламанов

За опасностите от отмяната на фактчекърите с модел на общностни бележки във фейсбук

С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..

публикувано на 09.01.25 в 13:24

Любомир Стефанов: Няма драма в спирането на преговорите за съставяне на правителство

Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..

публикувано на 06.01.25 в 11:49

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25
Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50