Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тенчо Черкезов: Трудно се създава хармония между природата и политиците

5
Тенчо Черкезов
Снимка: Мила Маринова

Жътвено време е! И докато на политическия фронт две партии пожънаха почти едни и същи проценти, по време на извънредните парламентарни избори, от народната симпатия, синдикалистите пресметнаха, че 700 000 са работещите бедни. Други се заеха да връщат лентата от едни отминали и незабравени в най-новата ни история времена, времена на политически договорки и гръмки обещания. 

Жътвено време е, но каква реколта прибрахме в хамбарите и какви личности в 46-то народно събрание? Коментарите на анализаторите вървят като пълноводна река, а хората от чиято работа зависи осигуряването на прехраната ни, лаконично коментират ситуацията: "Крайно време е да тръгнем напред, икономически, защото сега сме много надолу, но се надяваме, че при едно добро ръководство всичко ще бъде преодоляно. Нещата ще потръгнат, бизнесът ще започне да работи, в по-нормални условия, а когато условията за труд са добри, резултатите не закъсняват."

Тези думи чух и записах, в стопанския двор на кооперация "Бъдеще". Наруших неволно обедната почивка на работещите, които обсъждаха политическата и селскостопанската жътва. Гледах лицата им, попили жарките лъчи на слънцето, слушах думите им  и си мислех, че народът ни за такива предани на земята хора е казал, че си тежат на мястото. Те знаят. Могат. Правят. Създават условия за работа на млади и подготвени кадри, да работят земята, която ни храни. А един от тях Тенчо Черкезов. "Роден съм в село Бъдеще преди 77 години. Завършил съм селскостопански техникум. Следвах агрономия. Известно време бях преподавател. Подготвях научната си работа, когато ме поканиха за сътрудник в БЗНС. Няколко години бях председател на окръжното ръководство на БЗНС, после преминах в областното ръководство на БЗНС - Хасково. Демокрацията създаде предпоставките партия БЗНС да изчезне от политическия фронт, но от фронта на земеделието не можаха да изкарат.", обяснява председателят на кооперацията, който нарочно или случайно спести във визитката си, че е бил народен представител. 

И вместо за добивите от жътвата разговорът пое по вадите на политиката. "Имах и тази възможност да "посетя" този висок форум, каквото е Народното събрание, за един мандат. Много бурни бяха годините, на границата на социализма и новата демокрация. Политиката изисква хора, които умеят да разбират другите. Това е едно от главните условия. Политиците трябва да притежават компетентност, висока култура, да могат да изслушват, да дават ясен отговор на хора, да общуват на разбираем език. Политикът не е само човек, който дава добри перспективи. Истинският политик говори вярно за настоящето, а за да може да се направи съответната преценка, трябва не само да посочва, в речите, и показва, в срещите си, а трябва и да работи. Работата е основното, за което са избрани депутатите в Народното събрание.", красноречиво обяснява Черкезов.

10 000 дка земеделска земя и 3 000 дка под аренда обработва кооперация "Бъдеще", за да уплътнява на 100 % техниката си. Селскостопанският двор е модерен и подреден като аптека. Старите халета са реновирани с нова мазилка и покривна конструкция. Зад ролетните им врати е част от прибраната от полето реколта и подготвените внушително големи торби за наторяване. На фон от ясно синьо небе и море от слънчогледи, председателят на кооперация "Бъдеще" Тенчо Черкезов обобщава резултатите: "860 кг/дка при пшеницата, 640 кг/дка при ечемика, 420 кг/дка при рапицата. Стараем се да приберем реколтата, за да не бъдат гладни хората. Ние като селскостопански работници, работещи под слънцето и небето, имаме много пречки в дейността си, но едновременно с това успяваме да овладеем изискванията на природата. Успяваме да бъдем в хармония с нея, защото чрез  природата ние намираме своето място в живота. Това е нашето верую. Хората, които се занимават с политика имат друго верую. Те вярват в голяма степен на себе си и малко познават природата. И затова хармония между тях и природата, между тях и хората, трудно се създава."

Тенчо Черкезов не крие, че инвестира в скъпа селскостопанска техника и в подобряване на базата. Хората сами търсят по-привлекателните условия на труд, а когато те са налице, работата върви и печалбата е добра. Той признава, че селскостопанската работа го привлича от ранно детство, но тогава "времето бавно минаваше, а сега много бърза." Спомня си, че през 1951 година вижда за първи път прикачен комбайн и вършачка, въпреки че има техника, част от нивите се жънат на ръка. "И се водеше една страхотна агитация. Слушал съм и хубави и лоши думи за ТКЗС-то. Свидетел съм на тези минали години, но моето детство е изпълнено с много голяма романтика. Този канал от който сега взимаме вода за поливане, в моето детство беше лятна къпалня за мен и приятелите ми", казва с носталгия Тенчо Черкезов, чието детство е минало по полетата  на родното му село Бъдеще. "Трудът на хората по полето не беше лек, но те бяха щастливи", допълва накрая събеседникът ми.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30