Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политологът Първан Симеонов: По-скоро някой е подвел министъра на транспорта

Снимка: БГНЕС

Политологът Първан Симеонов коментира в социалните мрежи отговорът на министъра на транспорта Николай Събев за продължаващия ремонт на жп гарата в Стара Загора. Припомняме, че в отговор на депутатски въпрос по време на парламентарния контрол министър Събев обяви, че гарата няма ка да блъде в зелен цвят, а ремонтът се е забавил с шест месеца. 

"Снощи, старозагорският народен представител Атанас Михнев(браво на него и на всеки, който прави такива неща) зададе въпрос какво става със старозагорската гара - защо се бави реконструкцията и какво стана с въпросния ангажимент за цвета. Междувременно, внесен е сигнал и в ресорното Министерство на транспорта, с миниподписка, подкрепена от доста сериозни хора, включително и от клуба "Берое". Също междувременно, ръководството на ресорната Национална компания "Железопътна инфраструктура" бе сменено от страна на новия министър Николай Събев  Направо се чудя: дали пък някой в тази компания не е написал отговора на министъра - като вид забавно отмъщение? ", написа Първан Симеонов. 

"Защото министър Николай Събев снощи даде от трибуната на парламента отговор, който, меко казано, ме озадачи и може да дискредитира самия министър. И смятам, че по-скоро някой го е подвел. Писах снощи на министъра и му прави чест, че отговори и започва да проверява какво му е подадено. При цялата ми толератнтост към всяка нова администрация (и при споделяната от мен човешка симпатия към този министър), длъжен съм да дам гледната си точка. А онези (които и да са), ако са подвели министъра, следва да отговорят. 

От трибуната бе казано нещо като: гарата се бавела, защото била паметник на културата. Това е толкова съмнителен аргумент, че направо се зачудих дали министър Събев не е имал предвид гарата в Нова Загора (около която също има казус и то по-тежък). За съзнателната ми старозагорска деятелност от десетилетия, така и не ми е хрумнало, че соцсграда по типов проект от 70-те може да е паметник на културата, но... никога не е късно да научиш нещо ново. Или да станеш за смях. Не знам кой за какво ще става.

Също, проектът за реконструкция бил гласуван в Общинския съвет. Може би се е имало предвид, че е СЪгласуван. И в двата случая, всъщност, не съм убеден. Ама хич. Става дума за държавна, а не общинска сграда - как се гласува в общински съвет? А във въпросните обществени обсъждания в залата на общинския съвет в Стара Загора имаше ясно, изявено изразено, мнение за преработка на проекта именно към зелено. Подкрепено и от общинския връх. С новата боя проектът щял да се оскъпи сериозно. Забележете, става дума за цвета на - единствено! - три портала и нещо като една четвърт стена. Толкова! От тях вече боядисана е само стената. Колко да се оскъпи изпълнението!? Разказвам това, за да ви стане ясно как понякога се прави политика в България. Как някой някъде може да пусне министър по пързалката. Или как по пътя на добрите намерения министър може да стъпи накриво. С което да повлече и депутат.", допълни Първан Симеонов. 

Той коментира и отговорът на енергийния министър Александър Николов за съдбата на Берое, както и изказването на вицепремиера Асен Василев за заместващите мощности в Маришкия басейн. 

"И представете си, става дума за такава дреболия като цвета на гарата. А дори не ми си говори колко ядно звучеше снощи друг министър, когато говореше за съдбата на "Берое" (пак в отговор към Атанас Михнев). Не че не беше прав за много неща. И не че няма песпектива и в други вчерашни парламентарни идеи за старозагорския регион - за съдбата на мощностите в Маришкия басейн. 

Перспектива има, но трябва доста да се внимава как нещата се обясняват. Защото само за вчерашното парламентарно заседание, хората в моята родна Стара Загора получиха три леки шамара - с гарата, с клуба и с мариците. От неумела комуникация. Или друго?

Впрочем продължавам да мисля, че един жест с тези четири цветни елемента в зелено би се харесал на старозагорци и би създал красива градска легенда. За другото, ще пиша отделно", завърши Първан Симеонов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

МОН предлага групиране на учениците в подготвителните класове на езиковите гимназии

С предлаганите от Министерството на образованието и науката промени в  рамковите учебни планове искаме да се п остигне баланс между отделните предмети , каза днес в Стара Загора министър Красимир Вълчев пред журналисти в Стара Загора. Той подчерта, че..

публикувано на 18.08.25 в 18:18

Овладяха пожара над "Три чучура - север"

Пожарът над старозагорския квартал "Три чучура - север" е локализиран, съобщава секретарят на общината Николай Диков. Пожар над квартал "Три чучура - север" Огънят пламна от мълния в следобедните часове, съобщиха от областната администрация. На..

публикувано на 18.08.25 в 17:23

Пожар над квартал "Три чучура - север"

Пожар над квартал "Три чучура - север " - по информация от Пресцентъра на Областната администрация в Стара Загора е паднала мълния, запалили са се сухи треви и храсти.  Преди минути в социалните мрежи бе публикувана снимка, според която огънят вече е..

публикувано на 18.08.25 в 16:44

Въздушна акция от летище Стара Загора спаси града от големия пожар

Свидетел на пожара в местността "Седми километър" край Стара Загора, пожелал анонимност, разказа, че включването на хеликоптер в гасителните действия е изиграло решаваща роля за справяне с критичната ситуация. "Всички дадоха всичко от себе си, но..

обновено на 18.08.25 в 16:31

Експерт: Железопътната инфраструктура в България е морално остаряла

Като морално остаряла определи железопътната инфраструктура в България експертът инж. Мартин Янев. Според председателя на Клъстер Зелен транспорт тенденцията у нас е инциденти, подобни на този от петък край Симеоновград, да продължат и в бъдеще. Той..

публикувано на 18.08.25 в 15:59

Министър Вълчев: С ежегодно оценяване на директорите ще се повиши тяхната отговорност

Въвеждането на мандатност за директорите на училища и детски градини крие риск много учебни заведения да останат без титуляри, заяви в Стара Загора министърът на образованието и науката Красимир Вълчев във връзка с приключващите конкурси за директори в..

публикувано на 18.08.25 в 15:49

Субективизъм в избора на училищни директори в Стара Загора подозират от ПП "Възраждане"

В срок до 14 дни Министерството на образованието и науката да  предостави цялата база данни, свързана с проведените конкурси за училищни директори в държавни и  общински училища на територията на област Стара Загора , изисква с писмено заявление з..

публикувано на 18.08.25 в 15:01

Община Стара Загора отмени частичното бедствено положение

От днес отпада частичното бедствено положение, което Община Стара Загора обяви вчера заради пожара, възникнал край Стара Загора. Няма активни огнища, рискови зони или опасност за хората, обобщават ситуацията от общинска администрация.  Теренът е..

публикувано на 18.08.25 в 14:51

Ремонтират още една учебна година гимназията по облекло и хранене

И тази година учебна година учениците от старозагорската Професионална гимназия по облекло и хранене „Райна Княгиня“ няма да могат да се завърнат в сградата на училището. Днес министърът на образованието Красимир Вълчев провери на място причините за..

публикувано на 18.08.25 в 13:08

Мълчаливите свидетели: Животните в огнения капан край Стара Загора

Пожарът, обхванал района на "Седми километър" край Стара Загора, не пощади нищо по пътя си. Освен изпепелени постройки, изгорели ниви, унищожена растителност в огнения капан останаха и десетки – а може би стотици – животни. Повечето от тях нямаха шанс да..

публикувано на 18.08.25 в 12:48