Община Павел баня ще бъде домакин на Националния фестивал на маскарадните игри „Старци в Турия“, който се провежда в рамките на традиционните Чудомирови празници. В него участие ще вземат 25 кукерски състави от различни краища на страната като: Бургаско, Пернишко, Шуменско, Варненско, Силистренско, Широка Лъка, Стралджа и 10-те състава от община Павел баня, които на 26.03. (събота) в 10:00 ч. ще се съберат на площада в с. Турия, където кметът на Павел баня Иса Бесоолу ще открие самия национален фестивал. Награждаването на участниците ще бъде в 14:00 ч. и ще продължи с народно веселие.
Сред акцентите в тазгодишната програма е срещата на наследниците на Чудомир, която ще се състои на 25.03. (петък) от 13:00 ч. в зала „Младост“ на НЧ „Напред-1903“ – гр. Павел баня. Същият ден от 18:00 ч. на площада в с. Турия самодейците от местното НЧ „Чудомир-1905“ ще представят спектакъла „Заговяване“, чрез който ще запознаят гостите на Чудомировите празници с вечерната обредност, характерна за кукерските игри в региона. Ще се прескачат огньове, ще се въртят „олалии“.
Жителите на селото ще приготвят традиционни за региона ястия, които ще изложат пред гостите на празника.
Първите четири дни от следващата седмица Община Павел баня е посветила изцяло на Димитър Чорбаджийски - Чудомир.
В понеделник (21.03.) от 13:00 ч. в зала „Младост“ в гр. Павел баня кметът Иса Бесоолу ще връчи наградите на победителите в конкурса „Смехът е здраве“ за хумористична рисунка /карикатура с участието на ученици от общинските училища и децата от подготвителните групи в Община Павел баня и друго населени места в страната.
Във вторник (22.03.) в читалището в с. Турия ще се състои дискусията „Хуморът и оптимизмът в българската литература“. Участие ще вземат: проф. Крум Георгиев – фолклорист, редакторите на в-к „Литературен глас“ Красимира Божанова и Йордан Атанасов, сатирикът Стойко Топалов и поетът от Стара Загора Ботьо Буков.
На 23.03. (сряда) в зала „Младост“ на НЧ „Напред-1903“ – гр. Павел баня, ще се проведе конкурсът за изпълнение или драматизация на Чудомиров разказ „Аз чета Чудомир“, в който участие ще вземат учениците от 5 до 12 клас от общинските училища в община Павел баня. Специално сформирано за целта жури ще отличи най-добрите участници.
На 24.03. (четвъртък) на площада в село Турия ще се проведе карнавалното дефилето „Чудомирови герои“, което ще включва пресъздаване на най-атрактивните образи от Чудомировите разкази. Участие в него ще вземат ученици от средни училища и професионални гимназии от общините: Сопот, Брезово, Мъглиж, Карлово, Казанлък и Павел баня.
Всички жители и гости на Община Павел баня са добре дошли на събитията в дните на Чудомировите празници.
Доходите в област Стара Загора продължават да се повишават значително и стандартът на живот расте. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика. Изследването анализира показателите, отчетени в региона през 2023г., разкри Адриан Николов от Института...
Над 1800 жители на Ямболска област от днес до 15 май ще бъдат с нарушено водоподаване , заради планов ремонт на водоем. От 13 до 15 май в най- голямото ямболско село – Кукорево, ще бъде временно спряно водоподаването , съобщиха от ВиК – Ямбол...
Асоциация за инсулт и афазия организира за поредна година Национална кампания по повод Европейския ден на информираност за инсулта - 13-ти май. Тя ще премине под надслов "Пътека на знанието за инсулт". Кампанията ще се проведе в повече от 17 български..
Днес над много райони облачността временно ще намалее, но сутринта на места в низините ще има краткотрайна мъгла. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Главно в Югозападна България, около Стара планина и североизточните..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев даде символичен старт за изграждането на четири нови физкултурни салона в училища в Казанлък. Инвестицията се реализира по програмата на МОН за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и..
Да бъдат чути справедливите им искания за адекватно заплащане - това пожела днес зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина Делчева на медицинските сестри по повод техния празник 12 май. На Международния ден на сестринството зам.-кметът с ресор „Общинска..
Международният кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2025 ще събере в Стара Загора за 12-ти път почитателите на седмото изкуство от 31 май до 4 юни. Филмовата програма е готова и ще бъде публикувана в следващите дни. В нея вече са..
Никаква толерантност няма да има към служители, които превишават правомощията си. Това заяви пред журналисти в Стара Загора министърът на вътрешните работи Даниел Митов след представянето на годишния отчет на Областната дирекция на полицията. Министърът..
Софийска градска прокуратура образува досъдебно производство за това, че през периода 2024-2025 г. длъжностни лица от Секционните избирателни комисии и Районните избирателни комисии в гр. Стара Загора, гр. Кърджали, гр. Благоевград и гр. София за..
Националното училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“ представя „Далавера за леваци” от Майкъл Куни. Представлението е дипломен спектакъл на дванадесетокласниците от Випуск 2025 по специалността „Актьорство за драматичен..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net