Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ремонтират часовника на сградата на Oбщина Сливен

Снимка: БНР архив

В Сливен започна ремонтът на часовниковата кула на сградата на Oбщината. Предвижда се цялостно боядисване на часовниковата кула, подмяна на прозорците, ремонт и пребоядисване на част от компрометираната южна фасада на сградата. Всички дейности трябва да приключат за около 50 календарни дни.

"Часовникът се извисява на 53 м, а  строежът на кулата над сградата на общината завършва за три години през 1936 г. Циферблатът, със стрелки от 2,20 м голямата и 1,80 м малката, е доставен от немската фирма  SIЕMENS. Монтиран е от немски специалисти през 1939 г." , каза за Радио Стара Загора Виктория Михнева, уредничка в Регионалния исторически музей.

През 1927 г. се ражда идеята  за построяването на сградата на общината на мястото на стария конак, която  съществува от 1861 г.  На следващата година са готови четири проектни предложения. Одобрен е проектът на  сливенския  арх. Йордан Йорданов, завършил образованието си в Мюнхен, който е и автор на паметника на Хаджи Димитър в центъра на Сливен. Строителят, спечелил правото да построи сградата на общината е друг виден сливенски архитект Райчо Ганев. За построяването на административната сграда, общината тегли огромния за времето заем от 10 млн. лв. и строителството започва в началото на  30-те години на миналия век и трае три години. Предвижда се в сградата да има помещения, които общината да под наем, за да получава приходи.

 Часовниковата кула е най- високата в България с нейните  33 м, но с височината на сградата,  часовникът се извисява на 53 м. Той е монтиран през 1939 г. Изработен е от немската фирма SIMENS и е монтиран от немски специалисти с участието на сливенския инженер Никола Шишеджиев. В поддръжката му участва дълго време учителят Атанас Пушкаров от гимназия "Добри Чинтулов".

 Часомерът е електромеханичен с внушителни медни стрелки -  2,20 м голямата и 1,80 м малката, самият механизъм е с размери 4 на 4 м. Часовникът-майка, който подава импулсите, се намира в самата сграда на общината и задвижва огромния механизъм.

"В миналото веднъж силен сливенски вятър отнася едната стрелка и  часовникът "излиза от строя" за известно време", разказва Виктория Михнева.

Тя припомни, че от 1972/73 г. песента на големия сливенски възрожденец Добри Чинтулов – "Стани, стани юнак балкански" звучи от часовника всеки ден в 12 ч.

Интервюто с уредничката в сливенския Регионален исторически музей Виктория Михнева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новозагорски ученици на ревю с абитуриентски облекла на родители, баби и дядовци

Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище "Христо Ботев" по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе..

публикувано на 29.04.25 в 19:26

В столицата на самардалата в България - гурковското село Конаре, залагат на туризма

На развитието на селския туризъм залагат в гурковското село Конаре.  "В населеното място къщите за гости са вече четири, около 60 са местата за настаняване, но с месеци напред няма свободни места", не без гордост споделя кметът Станчо Стефанов...

публикувано на 29.04.25 в 09:00

Светлина от кратуни

Ако чуете изразът "Голяма си кратуна!" не бързайте да се обиждате. Въпреки негативния смисъл, с който сме свикнали да приемаме подобно изказване, кратуната в днешно време може да е комплимент, защото е материал, с който се създава красиво изкуство...

публикувано на 27.04.25 в 12:30

В „60 минути повече Lifestyle“: Българска шевица и традиционни женски имена са върху серия лакове

Пролетта вдъхновява за свежи идеи, включително в областта на маникюра, който вече е форма на себеизразяване, повлияна от глобални тенденции. В предаването „60 минути повече Lifestyle“ ни гостува Мариела Иванова, която разказа за своя път в бизнеса с..

публикувано на 25.04.25 в 15:47

Световният ден на книгата беше отбелязан и в Болярово

По случай Световния ден на книгата, заместник-кметът на община Болярово Нина Терзиева, се включи в инициативата "Походът на книгите" на СУ "Д-р Петър Берон", град Болярово.  По покана на училищното ръководство, г-жа Терзиева за поредна година извървя..

публикувано на 24.04.25 в 16:28

Откриват монумента със спътник "1300 години България" на 30 април

Плеяда звездни имена, сред които и първият български космонавт Георги Иванов , са поканени да участват в церемонията по  откриването на Монумент със спътник "България 1300", следващата сряда - 30 април.  "Церемонията  в парк  Артилерийски е с..

публикувано на 23.04.25 в 16:48

Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35

Вярата и музиката среща с дирижирането Митрополит Киприан Старозагорски

На Светли понеделник, когато книгата на книгите повелява да се радваме, пеем и веселим, защото "Исус Воскресе", ще срещнем вярата с музиката. Възможно е чрез единственият митрололит в България, който е и диригент – Киприан Старозагорски. В..

публикувано на 21.04.25 в 08:14

Домът е там, където сме заедно

След повече от 20 години в София, семейство избира Стара Загора за свой нов дом и вече четири години се радват на благата на малкия град. Във Великденското издание на „Моята неделя“ ви запознахме с – Андрей, Мария и двете им дъщери Анна и Адриана...

публикувано на 20.04.25 в 12:03