Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земеделски производители обсъждат на национална среща проблемите на бранша

Новата реалност в земеделието е темата на Деветата Националната среща на земеделските производители, която се провежда днес и утре в хотелски комплекс край казанлъшкото село Овощник.  На агроконференцията, която се завръща след 2-годишна пауза,  се дебатират актуалните теми и наболели въпроси от земеделския живот в страната и Европа.

Начало на събитието ще бъде дадено от министър Явор Гечев, а сред официалните гости  са представители на Министерство на земеделието, Държавен фонд „Земеделие“, на  Европейския парламент, Копа Коджека и други организации от земеделския бранш.

Зърнени пазари, въглеродни сертификати и въглеродно земеделие са сред основните теми, които се обсъждат на срещата. Завръщането на форума съвпада и с началото на прилагането на новата Обща стопанска политика 2023-2027, съдържаща много нови правила и възможности за сектора.

По време на форума служебният земеделски министър Явор Гечев коментира пред журналисти и някои актуални теми. Една от тях е вероятността етеричните масла от растения да бъдат класифицирани като химически продукт. Земеделският министър поясни, че тази година Европейската комисията е изразила намерение да инициира определени промени в регламент от 2006 година, включващи разширяването на някои понятия.

"От тук идва опасението  дали етеричните масла  от растения, включително розовото и лавандуловото масло, да попаднат в обхват на допълнителни регулации и допълнителни отговорности по отношение на тях". коментира министър Гечев и беше категоричен, че нашата държава ще се противопостави остро на това. 

Министър Гечев заяви, че  Министерството на земеделието ще изпрати писмо до Европейската комисия, с което държавата ни ще се обяви против приравняването на естествените етерични масла към химически продукти. Псмото на Министерството ще бъде препратено и до всички български евродепутати, за да изразят своето становище и да се формира национална позиция по отношение на казуса.

"Не само ние, но и Франция изрази скептицизъм. Аз не мисля, че ще се стигне до вкарване на етеричните масла от растения към този механизъм от допълнителни регулации и ние като държава ще вземем всички мерки", каза още служебният земеделски министър. 

Министър Гечев допълни, че България формира над 50% от пазара на розово и е сред  най-големите производители на лавандулово масло и не можем да се примирим с подобен сценарий.

И днес министър Гечев заяви пред земеделските стопани, че започват проверки в цялата страна, за да се установи дали има спекулативно вдигане на цените на млякото и млечните продукти:

Цените на слънчогледа и пшеницата няма да продължат да падат, прогнозира също министър Гечев. Той изрази притеснението си, че в момента най-голямата опасност е да се застъпят продукцията от реколта 2022 година и тази, която предстои да се прибере след няколко месеца. Това може да се случи, ако няма раздвижване на пазара.

"Няма печалби в зърнопроизводството при настоящите ниски изкупни цени на пшеницата, липсата на пазари и високата себестойност на продукта от изминалата година", обясни още Гечев. "Като добавиш разходите за съхранение на продукцията, някъде се работи и на загуба. Надявам се стопаните да преодолеят поне прага на себестойност", обясни още той.

От думите на земеделския министър стана ясно, че въпросът е разискван и на изминалия Съвет на министрите по земеделие. Служебният министър обясни, че е обсъждано отваряне на т.нар. кризисен резерв. 

Председателят на Управителния съвет на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов допълни, че към момента 5 млн. тона пшеница застояват в складовете. Има два наболели въпроса – къде ще се прибере следващата реколта и дали ще има пари да бъде съхранена, изразиха притеснението си зърнопроизводителите.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл:

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Юлиан Ананиев бе удостоен с индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Наука и образование“

Деканът на Медицински факултет при Тракийски университет – проф. д-р Юлиан Ананиев бе удостоен с  индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Наука и образование“.  В навечерието на 24 май – денят на светите братя Кирил и Методий, на..

публикувано на 23.05.24 в 11:13

Национален литературен конкурс за написване на български текст на военния марш „Прощаване на славянката“ обявят от старозагорски сдружения

Няколко старозагорски просветителски сдружения в партньорство с Община Стара Загора, Радио Стара Загора и държавна опера Стара Загора обявяват национален литературен конкурс за написване на български текст на може би най-известният военен марш..

публикувано на 23.05.24 в 10:46

Община Тунджа е на десето място по рейтинг сред общинските администрации в страната в проучване за активна прозрачност

Община Тунджа е на десето място по рейтинг сред общинските администрации в страната според проучване на програмата „Достъп до обществена информация“ за 2023 година. Данните бяха представени на онлайн пресконференция. Проучването за активна прозрачност е..

публикувано на 23.05.24 в 09:07

Пускат костенурките от Спасителния център за диви животни в естествената им среда

23 май е Световен ден за защита на костенурките. Отбелязва се от 2000 г. по инициатива на Американската организация за защита на костенурките. В световен мащаб съществуват 328 вида и са най-застрашената от изчезване група гръбначни животни.  Около..

публикувано на 23.05.24 в 08:56

Жълт код за значителни валежи в 13 области на страната

Жълт код за интензивни валежи и гръмотевична активност за 13 области на страната издаде за днес Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). Предупреждението е в сила за областите Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Кюстендил, Ловеч,..

публикувано на 23.05.24 в 05:00

Ученици подредиха изложба в Дома на науката и техниката „Джон Атанасов" в Ямбол

В навечерието на Деня на българската просвета и култура възпитаници на  иновативно училище „Св. Климент Охридски" подредиха  свои творби в Дома на науката и техниката „Джон Атанасов" в Ямбол. Идеята е изложбата да стане традиционна.  В експозицията са..

публикувано на 22.05.24 в 18:52

Начално училище „Димитър Благоев“ е сред отличените с наградата "Стара Загора"

В навечерието на 24 май община Стара Загора връчи наградите за значими постижения в областта на науката, образованието и културата. Сред отличените с наградата „Стара Загора“ в направление „Наука и образоване“ е и Начално училище „Димитър..

публикувано на 22.05.24 в 17:05

Отбелязват 10 години от завръщането на белошипата ветрушка в България

Десет години от завръщането на белошипата ветрушка в България и Деня на НАТУРА 2000 отбелязаха днес в Спасителния център за диви животни на организацията „Зелени Балкани“ в Стара Загора. Тази птица е дребен вид сокол, който се отнася към..

публикувано на 22.05.24 в 16:52

В Сливен откриха фотограска изложба за Деня на биоразнообразието

Фотографска изложба по повод международния Ден на биоразнообразието бе открита днес в Сливен. В нея са събрани  повече от сто интересни животински и растителни вида, част от които са доста редки. Изложбата е под надслов „В дивото". Автори на..

публикувано на 22.05.24 в 16:38

В област Ямбол са сформирани 228 избирателни секции

Близо 1800 членове на секционни избирателни комисии в Ямболска област ще участват в предвидените обучения за предстоящите избори на 9 юни. През следващата седмица започват и демонстрациите за машинно гласуване. 228 са сформираните секции в Ямболския..

публикувано на 22.05.24 в 15:54