Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за Апостола: Гина Дъбенска – правнучка на хазяйката на Левски в село Войнягово

3
85-годишната Гина Дъбенска пред дома си в с. Войнягово, Карловско.
Снимка: Мирослав Василев

Карловското село Войнягово е своеобразен резерват на културно-исторически ценности. В българската историческа памет селището е свързано с двегодишното учителстване на Васил Левски (1864-1866), отбелязано от всички негови биографи. 

За "войняговския период" на Апостола изследователите се опират на писмо от Петър Маринов (Катунов) до Народния комитет „Васил Левски“, публикувано в книгата на Димитър Страшимиров „Васил Левски. Живот, дела, извори“ през 1929 г. Главѐн за учител в селото на 23 април 1864 г. (Гергьовден по стар стил), пребиваването на Левски оставя траен отпечатък върху духовния и културен живот на войняговци. Със своята сантименталната привързаност към личността на Апостола те изграждат легендарни сюжети, възпяват делата му в песни.

Преразказани спомени за пребиваването на „синеокия даскал“ във Войнягово пази 85-годишната Гина Дъбенска (по баща Боюклиева), правнучка на Ивана Боюклиева, хазяйката на Левски в селото.

„Баба Ивана е бабата на баща ми, живяла е 102 години. Моят дядо, синът на баба Ивана, живя до 97 години и от него знам, че тя е дала клетва да не казва всичко. Баща ми е останал сирак и прабаба ми е полагала грижи за него до смъртта си. Веднъж той попитал защо плаче, а тя отговорила: „За даскала, чедо плача“, разказа емоционално Гина Дъбенска.

„Когато напуска селото Левски оставя в къщата на баба един елек със значка, пушка и два наполеона. Баща ми е бил на 14 години, когато музейни работници са взели пушката, а с наполеоните са закупили една нива близо до нас. Някои я наричат василкината нива“, допълва правнучката на баба Ивана.

Интересният разказ на Гина Дъбенска можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Любомир Аламанов

За опасностите от отмяната на фактчекърите с модел на общностни бележки във фейсбук

С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..

публикувано на 09.01.25 в 13:24

Любомир Стефанов: Няма драма в спирането на преговорите за съставяне на правителство

Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..

публикувано на 06.01.25 в 11:49

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25
Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50