Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Стара Загора ще има Институт за продоволствена сигурност

Към Тракийския университет в Стара Загора ще се създаде Институт за продоволствена сигурност, реши правителството. Институтът ще разработва, усъвършенства и прилага научни и технологични подходи за постигане на трансформация на аграрния сектор в България. Основната цел е да се осигури висок икономически резултат. Новосформираното звено ще играе стратегическа роля в намирането на иновационни и съвременни решения за предизвикателствата и проблемите към аграрния сектор в България. Ще се разработват експертни анализи, стратегии, научно-обосновани политики и други рамкови документи, чиято цел е да стимулират устойчив растеж с по-силна и по-тясна интеграция на заинтересованите страни в агробизнеса.
Предложението за откриване на Института за продоволствена сигурност, в който ще се обучават магистри и докторанти, е на ректора на Тракийския университет проф. Добри Ярков след решение на академичния съвет на висшето училище.

За новия и единствен в страната Институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет съобщи по-рано днес на пресконференция по повод отбелязването на 100 год. ветеринарномедицинско образование в България и ректорът проф. Добри Ярков
Тържественото честване, което се проведе в залата на Старозагорската опера, е под патронажа на президента Румен Радев.
За изминалите 100 години във Ветеринарномедицинския факултет са се обучавали над 17 000 студенти. Факултетът е утвърден на световно ниво и през 2022 г. получи втората си европейска акредитация. Дипломите се признават в Европа и във Великобритания.
По време на  церемонията с почетното звание "Доктор хонорис кауза" беше удостоен проф. Аксел Верент от университета в гр. Гисен, Германия. 
Повече можете да чуете в звуковия файл: 
 
  

По публикацията работи: Таня Балабанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кампания за събиране на опасни битови отпадъци в Стара Загора

Кампания за събиране на опасни битови отпадъци ще се проведе днес и утре в Стара Загора. Мобилният пункт ще бъде разположен на паркинга в  парк „Артилерийски“, до ул. „Одринска епопея“  днес.  А утре той ще бъде на паркинга до парк „Зелен..

публикувано на 19.05.25 в 05:54

Отварят системата за прием в първи клас в Сливен

От 19 май в Сливен започва подаването на заявления за прием в 1 клас за учебната 2025/2026 година, информират от общинския пресцентър. Със заповед на кмета на общината Стефан Радев, е утвърден графикът на дейностите по приема. Родителите могат да..

публикувано на 19.05.25 в 05:50

Движението по пътя Нова Загора - Полски Градец ще бъде двупосочно в едната лента

От 19 до 23 май, между 8 ч. и 17 ч. движението при 115-и км на път II-55 Нова Загора - Полски Градец ще е двупосочно в една лента . Промяната в организацията на движение е за полагане на нова асфалтова настилка в участък с дължина 650 м, като трафикът..

публикувано на 19.05.25 в 05:43

Ямбол е домакин на Националния ученически фестивал по утринна гимнастика

За четвърта поредна година Ямбол е домакин на Националния ученически фестивал по утринна гимнастика, който ще се проведе днес в линейния парк на града. Участие са заявили над 50 училищни отбора от всички краища на страната. Стотици ученици ще се..

публикувано на 19.05.25 в 05:35

Протестиращи блокираха движението на Подбалканския път

Десетки протестиращи на Подбалканския път, в района на казанлъшкото село Дунавци, блокираха движението. Протестиращите искат референдум за запазване на българския лев.  Малко след 16:00 часа те пробиха блокадата на полиция и жандармерия и..

публикувано на 18.05.25 в 16:31

Екологични проекти на Община Тунджа за над 81 хиляди лева ще бъдат реализирани в шест населени места

Шест проекта на Община Тунджа са одобрени по Националната кампания „Чиста околна среда“ на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). За одобреното финансиране от 81 150, 94 лв.,  съобщи на страницата си във..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Изложба „Накитите през вековете" откриха в Регионалния исторически музей в Сливен

Изложба „Накитите през вековете" беше открита в Регионалния исторически музей „Д-р Симеон Табаков" в Сливен. В експозицията са изключителни образци на ювелирното изкуство – от древността до началото на ХХ в. от фонда на музея. Една част от накитите са..

публикувано на 18.05.25 в 15:04

От 19 до 23 май движението при 115-и км на път II-55 Нова Загора – Полски Градец ще е в една лента

През следващата седмица - от 19 до 23 май, между 8 ч. и 17 ч. движението при 115-и км на път II-55 Нова Загора - Полски Градец ще е двупосочно в една лента. Промяната в организацията на движение е за полагане на нова асфалтова настилка в участък с..

публикувано на 18.05.25 в 13:30

Маскиран мъж стреля край дискотека между Хасково и Димитровград

Маскиран мъж откри стрелба в полунощ край дискотека между Хасково и Димитровград.  Към  момента полицията издирва нападателя,  който след стрелбата се е изнесъл към Димитровград, потвърдиха от ОД на МВР- Хасково.  Мъжът спрял с автомобила си до чешма на..

публикувано на 18.05.25 в 12:24

Откриват занаятчийско изложение в Казанлък

Занаятчийското изложение в Казанлък тази година ще бъде открито на 19 май (понеделник) и ще продължи до 8 юни, съобщиха от местната администрация. В него ще се включат почти 130 занаятчии и търговци , като 65 от тях са от община Казанлък, а останалите..

публикувано на 18.05.25 в 09:00