Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румяна Фичева: НП "Централен Балкан" е огромно богатство за България


"Национален парк "Централен Балкан" е един от трите парка в страната ни, наред с "Рила" и "Пирин". Той е създаден през 1991 година като Народен парк. Основната му цел е опазването на големите комплекси от екосистеми, местонаходищата на редки видове. Площта му е 72 000 хектара, което го нарежда на второ място сред Националните паркове в България. По-големи са Природен парк "Странджа" и  НП "Рила". Обхваща най-високата част на Централна Стара планина, където е разположен и първенеца на планинската система - връх Ботев (2376 метра). Паркът включва девет строго охранявани резервата - "Боатин", "Царичина", "Стенето", "Джендема", "Северен Джендем", "Козя стена", "Пеещи скали", "Соколна", "Стара река". Разположението му от изток на запад създава естествена климатична бариера. Заедно с геоложките особености това води и до наличието на разнообразие и дори място, където все още откриваме нови растителни видове. Срещат се също 23 български и 75  балканските ендемични видове. Има и терциерни глациални такива. Обхваща широко разнообразие на растителни и животински видове. Тук се намира най-северно разположеното на Земята находище на бяла мура. Наблюдават се различни геоложки образувания - ждрела, водопади и други. Около 60% от парка е зает от горски масиви, като те съставляват 45 000 хектара и средната възраст на дърветата е 130 години. Буковите гори заемат огромни комплекси и са на площ от над 30 000 хектара. Сред приоритетите ни са природозащитните мероприятия, които провеждаме. Те включват различни информационни средства, като табели, доброволчески инициативи, маркиране на маршрути и екопътеки. Това помага за постигането сред посетителите на приятни преживявания. Общата дължина на туристическите маршрути е 580 километра. Изградени са множество заслони, беседки, биваци. Хората като цяло са по-отговорни за опазването на природните дадености. Наблюдаваме положително отношение към съхранението на богатството на естествената среда. Има разбира се и негативно въздействие, най-вече от бракониери или хора преминаващи с различни високопроходими мотори или коли в тези места. Бъдещето на парковите територии е свързано с трансграничните паркове, както и международното сътрудничество в тази насока." - заяви пред Радио Стара Загора Румяна Фичева, главен експерт в дирекция на НП "Централен Балкан".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44
Калоян Стайков

Калоян Стайков: Токът за домакинствата няма да поскъпне от 1 юли

Голямата промяна за потребителите у нас се очаква през 2026 година, когато би трябвало да излязат на либерализирания енергиен пазар. Предстои да видим как ще се случи това, защото все още законовата уредба не регламентира този процес, заяви пред Радио..

публикувано на 03.04.24 в 09:20

"Резерватът „Баюви дупки-Джинджирица“ - ценна защитена територия у нас."

"Резерватът „Баюви дупки-Джинджирица“ е сред най-старите в нашата страна. Обявен е през 1934 г., а територията му е разположена в североизточната част на Пирин. Растителното разнообразие на резервата включва около 500 вида висши растения. В него се..

публикувано на 29.03.24 в 10:10