Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На седем, но с кауза:

Хрисия от Казанлък рисува картини, за да помага на бездомни животни

Името й е Хрисия.  Изглежда като излязла от приказките – с дълга руса коса и лазурни очи. Само на седем години и половина е  но вече има кауза – в свободното си време е в казанлъшка ветеринарна клиника, за да помага на животни в беда. Казва, че го прави всеки път, когато има свободно време. Когато е на училище се е случвало след занятията пак да отиде в клиниката. Освен че помага да ветеринарите, които по думите й са много внимателни и добри и лекуват приятелите на хората,  Хриси рисува. А картините пък продава и парите от тях отново отиват в помощ на  четириногите. 

За малкото момиченце с голямо сърце разказа неотдавна в социалната мрежа нейният съгражданин Стойчо Недев. 


Мъжът, който  има куче, се запознава с Хриси, докато домашният му любимец е в същата клиника, в която тя помага. Когато  му разказала за това че картина в клиниката с розово фламинго е нарисувана от нея и че се продава,  Стойчо веднага купува творбата на Хрисия. А момиченцето от своя страна  тутакси оставило парите в специалната касичка за бездомните животни. Възхитен от детето и от това, което прави, Стойчо решил да разкаже историята в социалните мрежи. За кратко време постът получил голяма популярност, а за Хриси и за нейната кауза говорят всички.  

 "Изобщо не очаквахме че постът в социалната мрежа ще бъде забелязан. И че ще срещне толкова похвали и поздравления", признава майката на Хрисия Деляна Убчева.  


"Ако всички сме малко по-добри, малко по-съпричастни, светът със сигурност ще изглежда по-различно", убедена е майката на момиченцето. 

Фламингото е четвъртата продадена картина на Хрисия. Тя казва, че иска да продаде милион картини, за да продължи да помага. А според нея рисуването няма да попречи на желанието и да стане ветеринарен лекар. Защото и двете неща чудесно могат да се съчетават.  Сега Хрисия е почти готова с нова картина, която чака своя собственик.   

Защо тъкмо животните са кауза за Хрисия - малкото момиченце отговаря кратко  така, че не можеш да го обориш или пък да не й повярваш - животните са добри и тя ги обича. 

Откъде тръгва любовта на момиченцето към животните - майката Деляна споделя, че не са водили специални разговори с момиченцето колко е важно да се помага и да се обича. Но пък и мама Деляна е приятел на животните. А детската й мечта е била да стане ветеринарен лекар. 

Повече за Хрисия на 7.5 години и нейната кауза - чуйте в прикачения файл 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Казанлъшки криминалисти иззеха близо килограм марихуана от адрес в град Крън

За близо килограм заловени наркотици съобщават от Областната дирекция на МВР Стара Загора. На 15 януари в гр.Крън, полицейски служители от РУ-Казанлък са извършили проверка на помещение, обитавано от 46-годишен мъж. Намерени и иззети са суха зелена..

публикувано на 04.02.25 в 11:22

Кметът на Стара Загора и депутатите от региона се обединиха около ключови теми

По покана на кмета Живко Тодоров в Община Стара Загора се проведе работна среща със старозагорските народни представители.  Кметът и старозагорските депутати се обединиха по ключови теми – либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители,..

публикувано на 04.02.25 в 11:16
Община Стара Загора

Почти 15 хил. сигнала са подали гражданите на Горещия телефон на Община Стара Загора през 2024 г.

Неправилно паркирани автомобили, нарушения в обществения ред, чистотата, уличното осветление, озеленяването и комуналните дейности - така изглеждат най-честите поводи , заради които гражданите набират Горещия телефон на Община Стара Загора  0800 157..

публикувано на 04.02.25 в 11:10

Намалява интересът към адвокатската професия

Повече прозрачност и популяризиране дейността на старозагорската адвокатска колегия са целите, които си поставя новоизбраният председател на колегията Атанас Стоянов. Той застава за пети път начело на адвокатския съвет в Стара Загора.   „Ще..

публикувано на 04.02.25 в 10:17

Бивши хасковски депутати дължат пари на хазната

Петима бивши депутати от област Хасково дължат пари на Народното събрание. Екснародните представители не са се издължили на хазната, затова че не са плащали пари за наем, ток или вода. Информацията е на сътрудника ни в Хасково Христо Христов..

публикувано на 04.02.25 в 09:04

Намалена е видимостта поради мъгла на прохода Шипка

Заледени и обработени са пътните настилки на прохода Шипка. Намалена е видимостта поради мъгла до 100 м на прохода, съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).  Температурата там тази сутрин е 3 градуса. Положителна е температурата и на Прохода на..

публикувано на 04.02.25 в 06:25

За временно влошено качество на водата в град Стралджа и три околни села предупреждават от ВиК - Ямбол

Питейната вода, достигаща до потребителите град Стралджа и селата Лозенец, Атолово и Воденичане, от днес (4.02) до 9 февруари ще бъде с намалена прозрачност и различна степен на мътност, предупреждават от ВиК дружеството в Ямбол на своята фейсбук..

публикувано на 04.02.25 в 05:48

Облачно и студено е времето във вторник

Днес студеният въздух ще обхване цялата страна . По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. Главно в Рило-Родопската област все още ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югозападни райони – от дъжд. Над северните и източните..

публикувано на 04.02.25 в 04:53

В село Нова махала имат нов зелен център

Отскоро хората от Нова махала се радват на кокетно паркче с пилон за националния трибагреник, което се превърна в зеления център на селото. „Радостта ни е всеобща, защото проектът ни не само бе сред одобрените 300 от над 2 000 проекти на села, общини и..

публикувано на 03.02.25 в 18:06

Вътрешният министър е поискал справка за пенсионерите в МВР и настоява за увеличение на заплатите

Вътрешният министър Даниел Митов заяви, че ще държи заплатите на служителите в МВР да бъдат увеличени: "Това не е някаква привилегия, то всъщност е закъсняло и се надявам мнозинството в Народното събрание ще подкрепи проекта", коментира Митов при..

публикувано на 03.02.25 в 17:23