Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ефект от битката по въздух срещу боровата процесионка, войната продължава

Борбата срещу боровата процесионка в Старозагорско  е дала резултат, е мнението на Иван Чергеланов, директор на "Горско стопанство" Стара Загора. 

Около 4000 декара борови насаждения бяха обработени от въздуха през есента на миналата година с препарат срещу гъсеницата, която се храни с игличките на иглолистните дървета.  

По думите на Чергеланов, при масиви, засегнати над 20 процента, след третирането са оцелели под 5 процента от вредителя .  

Гъсеницата не подмина и иглолистните дървета в парк "Аязмото", а през миналата година се разбра, че срещата с нея за четириногите домашни любимци може да е животозастрашаваща. Какъв е най-добрият начин за борба с вредителя в условията на градска или често посещавана паркова среда - Максим Янев е ландшафтен архитект и един от двайсетината  действащи арбористи -  "лекари на дърветата", в България. 

Според него механичната обработка е най-добрият вариант  за борба с вредителя, когато става въпрос за силно посещавани обекти. 

"Това включва премахване на заразените клони, третиране на стволовете, отстраняване на гнездата на процесионката, събиране. Не съм видял обаче този метод да е особено известен,  да е заложен в процедурите или пък в пресмятането на местния бюджет", каза експертът.  

Според Янев, най-адекватен за борба с процесионката е така нареченият биологичен метод. За справянето с вредителя се използва вид гъба, която расте върху мъртвите процесионки и се разпространява от дъжда и от вятъра на широк периметър. 

"Заради климатичните промени, боровата процесионка е труден за овладяване казус", категоричен е арбористът. На същото мнение е и директорът на "Горско стопанство"-  Стара Загора Иван Чергеланов, който предупреждава че при задаващото се затопляне и влажно време, не е изключено при разходка в гората да се натъкнем на вредителя. 

През тази година пръскане срещу гъсеницата няма да има. Защото процесионката  се размножава през есента и чак след това ще може да се каже дали видът продължава да е толкова агресивен, или разпостранението на гъсеницата - вредител  е ограничено. 

В случай, че се окаже, че популацията расте - ново пръскане срещу гъсеницата ще има евентуално през 2025 година

Кога и дали боровата процесионка ще изчезне, може ли срещу нея да се използва и друг метод за ограничаване на разпространението й - чуйте в репортажа. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора се поклони пред делото на Ботев

С тържествен общоградски ритуал в Стара Загора бяха отбелязани 177 години от рождението на поета и революционер Христо Ботев. Събитието бе почетено от общественици, висши военни, представители на политически партии, ученици и граждани. Участие..

публикувано на 06.01.25 в 15:58

Студенти и докторанти на Тракийски университет - Стара Загора са на обучение в Китай

Група от девет студенти и докторанти на Тракийски университет - Стара Загора започна двуседмично обучение в Пекинския институт по технологии (BIT). Това е втората група студенти от университета, които получават тази уникална възможност за обучение в..

публикувано на 06.01.25 в 15:40

Три обвинения за 28-годишен мъж от Гълъбово

Районна прокуратура-Стара Загора повдигна три обвинения на Ж.П., на 28 г. Първото обвинение е за това, че на 01.01.2025 г. в Гълъбово, чрез нанасяне на удари с палка е принудил 32-годишен мъж да извърши нещо противно на волята му, като е..

публикувано на 06.01.25 в 14:09

Хасково почете Христо Ботев

Хасково почете с тържествен ритуал 177 години от рождението на гениалния поет и революционер Христо Ботев. Пред паметника на Ботев венци и цветя на признателност поднесоха кметът на Община Хасково Станислав Дечев, областният управител на Хасково..

публикувано на 06.01.25 в 14:05

Ученик извади кръста от Марица в Свиленград

18-годишният Христо Георгиев „спаси“ кръста на Богоявление в Свиленград. В студените води на река Марица се хвърлиха 10 мъже. Най-бърз от тях бе Христо, който е ученик в 12 клас в СУ „Д-р Петър Берон”. Той получи благословии и подаръци от..

публикувано на 06.01.25 в 13:51
Снимка: община Гурково

21-годишният Венелин Стоилов от извади Богоявленския кръст в Гурково

21-годишният Венелин Стоилов от Гурково извади Богоявленския кръст, хвърлен във водите на река Лазова, съобщиха от община Гурково. „Това за мен е  вяра и адреналин едновременно.  Участвам за четвърти път , но за първи път успявам. Тук съм, защото..

публикувано на 06.01.25 в 13:24
Снимка: Даниела Костова

17-годишният Наско Додов извади кръста от водите на Тунджа в Ямбол

С Богоявленски водосвет и освещаване на бойните знамена отбелязаха в Ямбол големия християнски празник. За спасяването на кръста в ледените води на Тунджа скочиха 25 смелчаци. 17-годишният Наско Додов, ученик в гимназията по строителство "Кольо..

публикувано на 06.01.25 в 12:56
главен инспектор Димитър Димитров

От началото на годината в област Стара Загора са настъпили 13 катастрофи

От началото на новата година до сега в област Стара Загора са настъпили 13 катастрофи. Това е с 11 по-малко в сравнение със същия период на 2024 година. Тежките инциденти и пострадалите също са по-малко. Загинали няма. Тези данни обобщи главен..

публикувано на 06.01.25 в 12:51
Мирослав Тачев

Мирослав Тачев от Раднево "спаси" кръста в Стара Загора

26-годишният Мирослав Тачев от Раднево извади богоявленския кръст в Стара Загора и  пожела здраве и успехи за всички българи.  Пред десетки старозагорци в парк "Бедечка" за кръста скочиха около трийсетина мъже и две малки момчета.  Мирослав Тачев скача..

публикувано на 06.01.25 в 12:36

Районна прокуратура Сливен се самосезира по случая с акушерките, танцуващи с бебета

Районна прокуратура Сливен днес се самосезира по случая с танцуващите с бебета във видеоклип медицински лица от Неонатологичното отделение в МБАЛ „Д-р Иван Селимински". Ще се проверяват дали с действията си двете медицински лица са застрашили живота и..

публикувано на 06.01.25 в 11:44