Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте интересът на българските кандидат-студенти към Ирландия и Швеция

Висшето образование в Нидерландия привлича студенти от цял свят

Броят на българските кандидат-студенти, желаещи да учат висше образование в чужбина, се е увеличил с 60 процента спрямо миналата година, показват последните данни на изложение "Световно образование". В проведеното неотдавна в Пловдив 20-то издание на най-големия образователен форум в Югоизточна Европа участваха 70 институции за висше, средно образование и центрове за летни езикови програми от 17 държави.  

Според образователния консултант Николай Христанов продължава тенденцията младежите да кандидатстват паралелно в две или повече държави. "Учениците търсят алтернативи, най-добрата специалност и резервни варианти", допълни той. 
"Пандемията и Брекзит вече отминаха, а хората стават все по-заинтересовани и планират, за да се подготвят финансово и да покрият критериите за прием. Европа става и по-достъпна", отбеляза в разговора Христанов.
Нови дестинации привличат родните гимназисти. Двойно нарастват кандидатурите за Ирландия и с 45 процента за Швеция тази пролет. Въпреки късните отговори за прием от държавните университети в Ирландия в края на август, годишните такси за обучение (3000-7500 евро) и политиката за финансиране са сред предпоставките за силния интерес към страната. Сред предпочитаните програми и университети там са анимация, архитектура, актьорско майсторство и бизнес. Безплатното обучение в Швеция в бакалавърски и магистърски програми е основният фактор, с който скандинавската държава набира студенти.
Нидерландия продължава да бъде на водещата позиция за българските кандидат-студенти - 59 процента от тях се насочват към висше образование в страната на лалетата, въпреки лансираните рестрикции за прием в държавни изследователски университети. Очаква се ограничителните мерки да влязат в сила от академичната 2025-2026 година. 
На този фон съседна Белгия става все по-атрактивна дестинация заради програмите на английски език и с годишна такса за обучение от 1116 евро. 
Престиж, традиции и възможности са три от ключовите предимства на образованието във Великобритания, което е притегателна сила за хиляди международни студенти. Страната е дом на едни от най-реномираните учебни заведения в световен мащаб. За първи път след Брекзит кандидатурите от България бележат ръст от 7 процента. Все още има университети, които продължават политиката за студенти от ЕС с такса от 9250 паунда на година, образователни институции запазват отпускането на стипендии за постигнат академичен успех и постижения. Основният интерес пада върху висши училища в Лондон и региона, допълни експертът. 
Италия е една от дестинациите в последните 2 г. с най-голям и устойчив интерес от страна на кандидат-студентите. През настоящата кампания той е с 20 процента по-висок спрямо миналата година.
Испания също попада в полезрението на гимназистите, но все още ограничен брой специалности могат да се изучават на английски. 
Водещи в предпочитанията на българите при избора на професия са бизнес, психология, компютърни и инженерни специалности. Навлизането на генеративния изкуствен интелект се търси като направление за кариерно ориентиране, подчерта Николай Христанов. Традиционно около 10 процента от зрелостниците заминават да учат извън страната, припомни той.
Интересът към езиковите ваканции в чужбина също се завръща. Сингапур, САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Швейцария са сред държавите фаворити. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изображението е илюстративно.

РЗИ-Стара Загора започна масови проверки в козметичните салони

След поредица от случаи на жени, пострадали от неправилно инжектиране на ботулинов токсин, Министерство на здравеопазването разпореди на Регионалните здравни инспекции да извършат проверки в козметични салони и други обекти, предлагащи подобни..

публикувано на 05.02.25 в 14:23
Стефка Стефанова

Хасково с нов областен управител

Стефка Стефанова е назначена за областен управител на  област Хасково с решение на Министерския съвет. Тя е заемала длъжността от 2019 г. до 2021 г. Била е и заместник-областен управител на Хасково, както и общински съветник в..

публикувано на 05.02.25 в 14:10

Стара Загора отново е домакин на „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“

За третa поредна година Стара Загора ще бъде домакин на кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025., обясни Ива Духтева от Туристическия информационен център. "С всяка година то се надгражда и става все по-добро и интересно. Още от..

публикувано на 05.02.25 в 14:01
Община Сливен

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг. С близо 250 хиляди лева на година се..

публикувано на 05.02.25 в 13:59

Старозагорският драматичен театър с номинация за "Икар"

Актрисата от Драматичен театър „Гео Милев“ Ванина Йорданова е номинирана за театралната награда „Икар“ в категория „Дебют“ . Тя попада в селекцията за ролята си на Шен Те в представлението „Любовта като стока“ по пиесата „Добрият човек от Сечуан“..

публикувано на 05.02.25 в 13:57

„Български пощи“ обявяват началото на националния етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

„Български пощи“ обявяват началото на националния етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз (ВПС). През 2025 г. темата е „ Представи си, че си океана. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как..

публикувано на 05.02.25 в 13:49

Деца и учители почетоха паметта на патрона на училището си Кольо Ганчев

Никола (Кольо) Ганчев е сред най-дейните революционери в Стара Загора. Роден е на 5 февруари 1843 г. в село Муратлии, днес квартал на Стара Загора, който носи неговото име. Учил до 5-и клас на училището в Заарата, момчето усвоява едновременно два..

публикувано на 05.02.25 в 13:16

ОП „Арт сцена – Стара Загора“ получи статут на културен институт

Общинското предприятие „Арт сцена – Стара Загора“, което бе създадено през месец май 2024 година, официално получи статут на културен институт от Министерство на културата, съобщават от пресцентъра на община Стара Загора. Освен стопанисването и..

публикувано на 05.02.25 в 13:03

Агенцията по заетостта стартира нов прием на заявки по проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост"

Агенцията по заетостта (АЗ) стартира нов прием на заявки по проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост". Проектът се финансира по Програма "Развитие на човешките ресурси" и е част от цялостен пакет от мерки, насочени към трудовата интеграция на..

публикувано на 05.02.25 в 11:45

Устойчиви иновации в текстилния сектор проучиха експерти от Община Стара Загора в италианския град Прато

Екологични практики в текстилната индустрия, приложими за Стара Загора, проучиха на двудневна визита в италианския град Прато експерти от отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ в Община Стара Загора. Посещението им в края на януари е..

публикувано на 05.02.25 в 11:24