Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В българския език най-много се затрудняваме с пунктуацията

В употребата на българския език  - писмено и говоримо, най-големи трудности се срещат при пунктуацията, следвана от правописа, най-слабо с граматиката. Това показват констатациите от проведената първа по рода си кампания за грамотност „Животът няма „аУтокорект“, инициирана от образователната платформа „Как се пише“. Тя бе организирана като нестандартен допълнителен ресурс за подготовка да подпомогне работата в клас на учителите, за да се преодолее непрекъснато падащото равнище на грамотност сред младежите и в помощ на зрелостниците.

50% от включилите се не могат да се справят с пунктуационните правила в българския книжовен език. Това показва анализът след края на инициативата, в която участваха предимно младежи, но и хора от всякакви възрасти.

Средният резултат на правилните отговорина въпросите, свързани с правопис, е 54 на сто, а при граматичните задачи – 57%.

Това по международните стандарти за езикови тестове се равнява на оценка, близка до кръглата тройка, докато у нас прагът за вземане на изпита е едва 30 на сто верни отговори, коментират крайно тревожните си наблюдения организаторите. Тази тройка обаче си я пишем на цялото общество, защото се неглижира спазването на стандарти и критерии, и то на всички равнища, смятат те.

Прилагането на пунктуационната норма е крайно разколебано и е трудно да се откроят конкретни правила, които не са научени. При правописа положението е сходно, но могат да се дадат някои примери. 42% от анкетираните например не знаят, че думата порасна се пише без „т“, 76 на сто не са наясно с правописа на заимствам и добавят едно излишно „в“ отпред. 51% смятат, че се пише маниЯк вместо правилното маниАк.

Само 30% от хората знаят, че трябва да се членува първата дума в съставно собствено съществително име, например в изречението Министерският съвет прие решение. При граматичните правила се забелязва и неяснота относно правилната употреба на деепричастията. Сериозно затруднено е усвояването на правилата за използване на бройната форма (десет автомобила, но десет приятели), което се вижда и от статистиката на сайта „Как се пише?“ – те са търсени по-често от тези за пълния и краткия член например.

В продължение на 50 дни в една от най-актуалните сред тийнейджърите социални мрежи – Threads, се публикуваха задачи и правила в дигитално помагало.

Констатациите обобщава в звуковия файл Доротея Николова, PR на платформата „Как се пише“ и учител по български език и литература.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Без телефони в СУ "Васил Левски" в Хасково

Хасковското училище "Васил Левски" e първото в общината, което от днес въведе пълна забрана на телефоните. Устройствата няма да се ползват от учениците дори и в междучасието. Директорът на школото Милена Михайлова смята, че това ще доведе до по-добри..

публикувано на 09.04.25 в 12:15
Роднини и близки даряват кръв за Ели Колева

Родилка от Ямбол се нуждае от кръводарители

33- годишна родилка от Ямбол се нуждае от кръвопреливане, съобщиха нейни роднини. Жената е настанена в Университетската болница в Стара Загора, след усложнения по време на раждане. На родилката е извършено кръвопреливане, към момента няма..

публикувано на 09.04.25 в 11:59

Затворено е едното платно на АМ "Тракия" край Стара Загора

До 18,00 часа ще остане затворен участъкът от магистрала „Тракия“ край Стара Загора в платното в посока София. От Пътната агенция уточняват, че това се налага, във връзка с вземането на сондажни ядки за установяване на дебелината на..

публикувано на 09.04.25 в 10:55

Текат засилени проверки на агнешкото и яйцата за Великден

В ход са засилени проверки преди Великден от Областната дирекция по безопасност на храните Стара Загора. За това съобщи д-р Дамян Миков, директор на контролната институция. Акцентът е върху агнешкото и яйцата, като се следи стриктно за правилното..

публикувано на 09.04.25 в 09:28

"Загадъчната азбука" или глаголица за IV клас

„Загадъчната азбука“ – така сме озаглавили събитието на Радио Стара Загора посветено на първата българска писменост – глаголицата . Организираме го съвместно с Градската художествена галерия като част от инициативата „14 века България в Европа“, в..

публикувано на 09.04.25 в 07:35

Облачно време и минусови температури тази сутрин по пътищата на Старозагорска област

Тази сутрин времето в областта е облачно, а температурите варират от - 6 до 1 градус, съобщават от ОПУ – Стара Загора.  На прохода Шипка пътната настилка е заледена и обработена, видимостта е добра, температурата е – 6 градуса, а на терен за..

публикувано на 09.04.25 в 07:24
Предавател на Радио Стара Загора, FM-97.20MHz, Сливен

Планова техническа профилактика на УКВ предавател на Радио Стара Загора

Днес 9.4.2025 год. сряда, ултракъсовълновият предавател на Радио Стара Загора за района на гр. Сливен с честота 97.2 МHz  е възможно да има прекъсване на излъчването за времето от 09.00 до 17.00 часа, поради редовна годишна техническа профилактика на..

публикувано на 09.04.25 в 06:10

Управителят на общинския превозвач пое вината за инцидента на лифта в Сливен

Отговорността за инцидента на лифта от събота в Сливенския балкан бе поета от управителя на общинската фирма „Пътнически превози" инж. Енчо Петров. Тогава седалка с двама души се удари в предната и това доведе до нараняванията им, като единият е на..

публикувано на 08.04.25 в 19:08

Кметът на Казанлък се срещна с претендентките за Царица роза

За пръв път днес бяха представени претендентките за короната на Царица роза 2025. За престижната титла тази година ще се борят тридесет и четири абитуриентки от Казанлък. Всички те бяха приветствани от кмета на Община Казанлък Галина..

публикувано на 08.04.25 в 19:04
Стопаните палят слама в опит да спасят от измръзване овошките в Сливенско

Студът унищожи 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. Днес..

публикувано на 08.04.25 в 17:11