Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасен ли е синдромът бърнаут?

| Интервю
Снимка: архив

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес.

Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни случая са регистрирани именно поради усложнения на това състояние. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора д-р Селин Доргут – специализант по психиатрия.

Основните симптоми включват:

  • Хронична умора, която не изчезва дори след почивка.
  • Деперсонализация – цинично отношение към работа и околните.
  • Емоционално изчерпване, съчетано с липса на мотивация и социална изолация.

Според д-р Доргут, факторите от работната среда, които допринасят за развитието на бърнаут, са ниско възнаграждение, липса на признание и конфликтни отношения с колегите.

Ако не се обърне вниманние на проблема, може да се стигне до депресия, тревожност, дори физически заболявания като сърдечни проблеми.

До какви усложнения може да доведе, чуйте в прикачения звуков файл:

Според психолога гл. ас. д-р Вера Тодорова първите признаци на бърнаут често остават незабелязани. Тя обясни в ефира на Радио Стара Загора, че  при хората, които страдат от синдрома се забелязва усещането, че задачите никога не свършват, те обичайно се фокусират върху ангажименти за сметка на човешките взаимоотношения. Изолацията и загубата на интерес към работа и личните отношения са сигнали, че е време за почивка и преосмисляне на приоритетите.

Повече подробности и практически съвети, чуйте в прикачения звуков файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..

публикувано на 30.11.24 в 12:05

Мисия живот: Стара Загора се бори за Център за инсулт

Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..

публикувано на 28.11.24 в 07:05

Нов вариант на маймунската шарка засяга по-широк кръг хора

Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..

публикувано на 26.11.24 в 14:46

Нов апарат в УМБАЛ „Киркович“

Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..

публикувано на 23.11.24 в 13:00

Ставите ни през зимата

Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...

публикувано на 20.11.24 в 16:15

Тригодишната Божидара има нужда от средства за лечение

Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..

публикувано на 19.11.24 в 15:01

Обединяват ДКЦ 1 в една сграда?

Диагностично-консултативен център 1 в Стара Загора е разположен в бившите Втора и Детска поликлиники. За да функционира по-добре дружеството, ще отправя предложение пред Община Стара Загора за надстрояване на сградата на Детска поликлиника с..

публикувано на 16.11.24 в 12:32