В работното си ежедневие Илиян Нанчев е служител в Британския парламент. В Камарата на общините той се занимава с комуникационната стратегия на отдел, отговорен за публикацията на всички законодателни и официални документи, които са в основата на парламентарните дебати.
Извън работното си ежедневие, той тича – буквално. Бягането от рестрикциите по време на локдауна във времената на Ковид пандемията води Илиян до това да заобича бягането за здраве дотолкова, че да започне да участва в маратони. Вече е участвал в малки и големи маратони във Валенсия, Лондон, Единбург…
„През 2020-та година, когато започна първият локдаун, една от малкото причини, през които беше разрешено да се излиза навън, беше спортът. Тогава започнах да тичам всеки ден. Спомням си, че през 2020 година, март месец, изведнъж започнах да тичам по 10 км на ден“, разказва Илиян. След края на рестрикциите, той започва да участва в „кратки“ маратони от по 10 километра, а първият му голям маратон е този във Валенсия, Испания. Неговите 42 километра той пробягва през 2024-та година.
"Това е един от най-известните маратони в Европа, защото трасето е равно, няма стръмни изкачвания и по тази причина привлича едни от най-елитните спортисти от цял свят, които се стараят да подобрят рекорди", казва още Илиян Нанчев.
„Първия път когато се запишеш за маратон, вълнуваш се, обаче на другия ден си казваш: Какво направих сега, в какво се забърках? И там вече идва другото предизвикателство, защото трябва да си доста дисциплиниран и да се придържаш към някакъв рационален план, който се вмества в графика на всичко останало, което се случва в живота ти.“
Цялото интервю можете да чуете в звуковияте файлове:
Илиян Нанчев разказва още, че когато участваш в един класически 42-километров маратон и ти останат десет километра до финала, се удряш в една стена –ментална бариера, в която умът ти казва, че не можеш да продължиш: „Това е не толкова физическо ограничение, колкото умът ти се опитва да те саботира…. Но е съвсем възможно да преодолееш този етап. Наистина, последните 10 километра са доста предизвикателни. Много интересно е как можеш да докажеш сам на себе си колко издръжливо всъщност е човешкото тяло. Но пък, когато достигнеш до финалната права – защото атмосферата по трасето е прекрасна – откъм подкрепа от местните хора, организираните забавления, музика, ди-джеи - емоцията е огромна… Няма да забравя когато накрая видях една табела с надпис "900 метра до финала". В последните метри буквално имаш чувството че летиш.“
Последният изминат до момента маратон – този в Единбург, е фаворитът на Илиян Нанчев, разказва той - заради неповторимата прелест на Шотландската столица. Другото, заради което си струва да участваш, е подкрепата която можеш да дадеш за някоя благородна кауза. И още нещо - маратоните, освен физическо и ментално предизвикателство, са повод да посетиш и разгледаш едно ново място от света и да срещнеш все повече хора, с които нещо ви обединява.
Дейвид Делчинов, чиито родители са българи, е роден и израснал в Лондон. В детството си е бил просто едно от милионите момчета, част от микса в мултикултурната среда на мегаполиса, населен с хора от всякакви националности и раси – еднакъв с всички..
Днешният гост в „Британско-Български истории“ се казва Александър Давидов. Той е от София, където е имал кариера в сферата на счетоводството, а домът му и този на семейството му вече почти 9 години е Лондон. Там той има частна счетоводна..
Тя е художничка и е родена в столицата на Ирландия Дъблин; учила е рисуване и приложни изкуства, а после дълги години е работила в британската столица Лондон, но домът и вече е в чирпанското село Рупките. Казва се Каролин Харт. Преди 20 години в Рупките..
Силвия Дончева живее в Лондон от 14 години. Тя е родена в Перник, завършила е Международни икономически отношения в София. Личният и интерес към правилното хранене обаче, отвежда професионалния й път в друга посока. През 2003-та година, когато..
Как се казва главната улица на лондонския квартал Камден, където доскоро хипари са вземали по една лира, за да се снимаш с тях, а в днешно време полицията иска да го заличи като дом на лондонските пънкари? Дали Сохо и Чайн таун са един и същи квартал?..
Станислава или Стаси Запрянова-Кинг е български психолог, практикуващ в Обединеното кралство и България, а преди години - и в Белгия. Тя има две магистърски степени - по клинична психология от Софийския университет и по образователни изследвания от..
В това издание на рубриката ни ще се отклоним до Калифорния и ще спрем в Пловдив. Гостът ни се казва Сия Вутева, тя е родена в Казанлък, но е завършила биология в Пловдив, защитава докторска дисертация в София, а после живее 28 години в..
"Казвам се Нана Томова и съм създател на "Аптека за приказки". Живея в планинската част на Шотландия, а съм в родена в България. Аз съм традиционен устен разказвач на приказки, знахарка и водач за връзка с природата"… С тези думи Нана Томова представя..
В това интервю ще ви разкажем една история на успеха. Тя започва тривиално и все още не е завършила, но краят й се вижда и той е щастлив. Едно семейство с шестгодишен син, което има добър живот в България, претърпява финансов крах. И прави това,..
Цветелина Стефанова е част от българската диаспора в Лондон. Родена е в София. Завършила е българска филология. Работила е като репортер, редактор и коректор в различни вестници в София и страната, като организатор в „Българска кинематография“,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net