Дейвид Делчинов, чиито родители са българи, е роден и израснал в Лондон. В детството си е бил просто едно от милионите момчета, част от микса в мултикултурната среда на мегаполиса, населен с хора от всякакви националности и раси – еднакъв с всички различни.
Когато е на прага на зрелостта обаче, решава, че иска да прекара повече време в родината на своите корени и да научи български език. Дотогава това е просто езикът, който родителите му говорят у дома и от който Дейвид знае само отделни думи и фрази.
„Когато навърших 18, изпаднах в криза и осъзнах, че въпреки че имам български родители, аз не знаех почти нищо за България и не знаех езика на качествено ниво. И си казах, че искам да поема риска и да отида да уча в България“, разказва Дейвид.
Записва се в американски университет в Правец с намерението извън следването да се потопи в българска среда и да проговори езика свободно.
„Първите месеци ми бяха много трудни, изключително трудни, на моменти имах чувството, че слушам китайски. Но извън лекциите се самообучвах, с азбуката, цифрите, обикалях по кафенетата със състудентите си и ги слушах как говорят. Сутрин първото, което правех, беше да си пусна българско радио и така постепенно започнах да създавам нови невронни пътища в главата си. Постигнах нивото на разбиране и говорене, което имам сега, за около 6-7 месеца.“
Попитан дали родителите му са настоявали той да знае български език, Дейвид отговаря: „Родителите ми никога не са ме пресирали да уча техния език правилно, майка ми се опитваше, когато бях дете, но на мен ми беше неприятно да ме форсират и тя осъзна, че няма смисъл и аз ще науча български, ако сам поискам някой ден“.
След 2 години филиалът на университета в Правец е закрит и Дейвид се принуждава да се премести, за да се дипломира в Съединените Щати. Но казва, че тези две години в България са били най-хубавите в живота му.
Оттогава всяко лято Дейвид Делчинов се връща в България, където казва, че се чувства най-свободен и щастлив:
„Още първите глътки въздух на летището изпълват тялото и душата ми с една енергия, която тук във Великобритания просто я няма. Вибрациите от природата и хората в България са по-различни, дори от всяко останало място по света, а аз съм обиколил целия свят. Откакто прекарах тези две години в България, всяко от следващите няколко лета си идвах за по няколко месеца – за да поживея малко свободния български живот, за да видя приятелите си, да отида на море, в планината или на рилските езера. И просто да си заредя батериите от хубавото слънце и от жегата. В България за първи път в живота си прекарах цели два месеца, в които нито веднъж не заваля дъжд и винаги грееше слънце.“
„Много хора ме питат за какъв се смятам – българин или англичанин. Трудно ми е да кажа хем едното хем другото. Определено в кръвта ми има нещо , което ще си остане в мен завинаги, защото родителите ми са българи. Но и едновременно никой не ме възприема като стопроцентов българин, особено като знае че съм роден и израснал в Англия и съм бил изграден в средата на английска култура. Така че, възприемам себе си като европеец.“
В звуковите файлове чуйте британско-българската история на един 34-годишен лондончанин, който в работното си битие е бизнес анализатор, а в свободното си време се среща с приятели, 95% от които са българи, из местата в Лондон, където се събират българи.
В работното си ежедневие Илиян Нанчев е служител в Британския парламент. В Камарата на общините той се занимава с комуникационната стратегия на отдел, отговорен за публикацията на всички законодателни и официални документи, които са в основата на..
Днешният гост в „Британско-Български истории“ се казва Александър Давидов. Той е от София, където е имал кариера в сферата на счетоводството, а домът му и този на семейството му вече почти 9 години е Лондон. Там той има частна счетоводна..
Тя е художничка и е родена в столицата на Ирландия Дъблин; учила е рисуване и приложни изкуства, а после дълги години е работила в британската столица Лондон, но домът и вече е в чирпанското село Рупките. Казва се Каролин Харт. Преди 20 години в Рупките..
Силвия Дончева живее в Лондон от 14 години. Тя е родена в Перник, завършила е Международни икономически отношения в София. Личният и интерес към правилното хранене обаче, отвежда професионалния й път в друга посока. През 2003-та година, когато..
Как се казва главната улица на лондонския квартал Камден, където доскоро хипари са вземали по една лира, за да се снимаш с тях, а в днешно време полицията иска да го заличи като дом на лондонските пънкари? Дали Сохо и Чайн таун са един и същи квартал?..
Станислава или Стаси Запрянова-Кинг е български психолог, практикуващ в Обединеното кралство и България, а преди години - и в Белгия. Тя има две магистърски степени - по клинична психология от Софийския университет и по образователни изследвания от..
В това издание на рубриката ни ще се отклоним до Калифорния и ще спрем в Пловдив. Гостът ни се казва Сия Вутева, тя е родена в Казанлък, но е завършила биология в Пловдив, защитава докторска дисертация в София, а после живее 28 години в..
"Казвам се Нана Томова и съм създател на "Аптека за приказки". Живея в планинската част на Шотландия, а съм в родена в България. Аз съм традиционен устен разказвач на приказки, знахарка и водач за връзка с природата"… С тези думи Нана Томова представя..
В това интервю ще ви разкажем една история на успеха. Тя започва тривиално и все още не е завършила, но краят й се вижда и той е щастлив. Едно семейство с шестгодишен син, което има добър живот в България, претърпява финансов крах. И прави това,..
Цветелина Стефанова е част от българската диаспора в Лондон. Родена е в София. Завършила е българска филология. Работила е като репортер, редактор и коректор в различни вестници в София и страната, като организатор в „Българска кинематография“,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net