Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С високи изкупни цени и ниски добиви започна гроздоберът в Стралджа

Снимка: Ани Петрова

С високи изкупни цени, но ограничени количества започна гроздоберът в община Стралджа. Голяма част от  лозовите масиви бяха засегнати от ниските пролетни температури и сланите, пожари унищожиха над 2000 декара лозя през лятото. 

Втора изключително трудна година за лозарите от региона, тъй като климатичните аномалии продължават, а пожарите унищожават безвъзвратно насажденията. Най- засегнати  са масивите край град Стралджа, селата Воденичане, Зимница и Иречеково, докато в село Лозенец добивите са сравнително добри, уточни заместник – кметът на община Стралджа Гроздан Иванов. Със 70- 80 процента са по- ниски от нормалните добивите при сорта „Мускат- отонел", от който се произвежда Стралджанската мускатова ракия.

Цената варира от 1,70–2,00 лева, което е невиждано досега. А иначе  и при Мискета по- висока цена от миналата година. Предната година цената  беше 1 – 1,20 лв. сега  очакваната цена е 1,50 лв./кг. Тяхното бране е обявено за 20 септември."

Гроздоберът на червените сортове Мерло и Каберне ще е тази събота и неделя, като цените се очакват около 1,60–1,70 лв./кг. За десета поредна година общинска охрана пази денонощно от кражби лозовите масиви, освен патрули, е поставено и видеонаблюдение.


По публикацията работи: Моника Съртонева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ще преобладава облачно време, на места облачността временно ще се разкъсва

Над Югозападна и Източна България ще има разкъсана средна и висока облачност. Над останалата част от страната облачността временно ще намалее до слънчево .  В сутрешните часове на места в равнинната част от страната видимостта ще е намалена . Вятърът..

публикувано на 25.11.25 в 05:00
Снимката е илюстративна, архив

Катастрофа с пострадал в Стара Загора

Пътен инцидент на оживено кръстовище на улиците “Христо Ботев” и “Отец Паисий” е станал минути преди 19 часа тази вечер. Един водач е пострадал, откаран е в болница, където е прегледан и е в добро състояние, съобщиха от полицията. Според очевидци са..

обновено на 24.11.25 в 21:57
Архив

До края на годината: Двупосочно движение в едното платно на АМ „Марица“

Във връзка с извършването на ремонти дейности по подмяна на компрометирана дилатационна фуга на мостово съоръжение над р. Марица на автомагистрала „Марица" се въвежда временна организация на безопасност на движението. Движението в участъка от км 65+950..

публикувано на 24.11.25 в 17:02

Заплатите трябва да се вдигат с реални средства, а не чрез кредити

Приветствам политиката по увеличение на заплатите, но ми се струва че в този си вариант,  редът е обърнат.  Това заяви в предаването „60 минути повече бизнес“ на Радио Стара Загора Владимир Спасов, прокурист в едно от най-големите машиностроителни..

публикувано на 24.11.25 в 16:24
УМБАЛ

Няма да местят Детската хирургия на Университетската болница в Стара Загора

Клиниката по детска хирургия към старозагорската Университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович“ няма да бъде закривана, нито местена. Това стана ясно след среща на кмета на Стара Загора Живко Тодоров с директорът на болницата проф. Йовчо..

публикувано на 24.11.25 в 16:18

Конкурсът „Песен от извора“ събра десетки изпълнители в Стара Загора

Националният конкурс за млади изпълнители на фолклорна песен в съвременен стил „Песен от извора“ се проведе в Стара Загора. Осмото му издание бе  реализирано с подкрепата на Община Стара Загора по Програма „Култура” в партньорство с БНР - София,  СБМТД..

публикувано на 24.11.25 в 16:09

Препълнен е общинският приют за безстопанствени животни в Стара Загора

Препълнен е капацитетът на приюта за безстопанствени животни в Стара Загора. Около 130 са там животните в момента при капацитет от 120. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора ръководителят на приюта д-р Полина Георгиева.  Тя каза, че над 120..

публикувано на 24.11.25 в 14:58
Тракийски университет, Стара Загора

Коледен жест: Студенти организират дарителска кампания за хора в нужда

Студенти от Медицинския факултет на Тракийски университет - Стара Загора организират благотворителна инициатива „Коледа от сърце", насочена към възрастни хора в неравностойно положение от малките населени места в региона. С посланието  „Ръка, която..

публикувано на 24.11.25 в 14:21

В Ямбол протестираха пощенски служители

Пощенски служители от Ямбол излязоха на протест в обедната си почивка пред сградата в центъра на  града. Основното искане е за по - високо възнаграждение: "Работата е много!" "Нашият работен ден започва сутрин в 7,30  часа и работим без прекъсване до..

публикувано на 24.11.25 в 13:40

Временна организация на движението в Старозагорско

До 12 декември 2025 г. се въвежда временна организация на движението на личен, обществен, договориран транспорт и на моторни превозни средства, извършващи транспорт за собствена сметка, от км  4+900 до км 5+400, в лява лента за движение, по път SZR 1190..

публикувано на 24.11.25 в 12:43