Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози разкопават „Шилото“

 

Екип археолози започна разкопки на най-високата точка в Бургас - хълмът “Шилото” край к-с “Меден рудник”. Научен ръководител на експедицията е гл.ас. д-р по археология Мартин Гюзелев – РИМ Бургас, сред участниците са зам.-научен ръководител - Константин Господинов – РИМ Бургас, Тодор Марваков – Музей „Старинен Несебър”, Кристиан Христов – СУ „Св. Климент Охридски” и Иванка Славова - СУ „Св. Климент Охридски”.

За първи път културни останки на Шилото се споменават от Павел Делирадев, който пише буквално: „на самия хълм има следи от малко селище, крепост или светилище със заличени от времето белези”. Това кратко описание дава основание за множество научни догадки.

През 60-те години на миналия век обектът е значително разрушен от военните. За около тридесет години те променят до голяма степен формата на хълма, като заравняват билото му. В началото на 90-те Шилото е демилитаризирано, но досега там не е провеждана теренна работа от специалисти. Въпреки това в РИМ - Бургас чрез дарения и откупки са постъпили интересни артефакти, открити на хълма – фрагменти от оброчни релефи на Тракийския конник – главното божество на траките от римската епоха до християнизацията, мраморна глава на жена, две мраморни ръце. Най-значителната находка е откритата през 1994 г. еднометрова статуя на бог Аполон, която се намира в НИМ-София. В момента тя е на разположение на бургаските любители на древността в археологическата експозиция на РИМ – Бургас.

През 2008 г., след сигнал за извършване на нерегламентирани изкопни дейности, екип от Археологическия музей в Бургас посещава хълма, където сред изкопите от багер и булдозер са открити фрагмент от торс на крилато животно, част от основата на релеф на Тракийския конник с надпис на старогръцки, както и фрагмент от надпис, от който е частично запазено личното тракийско име Авлудзен. Всички те датират от римската епоха.

Следите от човешко присъствие на хълма Шилото със сигурност датират от класическата древност, когато регионът е бил под силното икономическо и културно влияние на античния черноморски полис Аполония. През римската епоха вече с голяма доза увереност може да се говори за светилищен център.

По публикацията работи: 63


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължението на филма "Вчера" като театрална постановка в Бургас

Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК на 23 януари от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван Андонов..

публикувано на 16.01.25 в 13:05

Милен Николов: Липсата на държавен бюджет затруднява работата на културните институции

Две златни изложби ще бъдат представени в зала „Трезор“ на Археологическия музей в Бургас през това лято. Програмата за 2025 е подготвена още през октомври, но заради липсата на бюджет за тази година не смеем да обявяваме нищо, съобщи директорът на културната институция Милен Николов: „Предвидили сме интересни изложби и събития..

публикувано на 16.01.25 в 09:10

Пианистът и атонски монах Авел представя в Бургас класически и съвременни творби

Почитателите на прочутия пианист монах Авел ще имат възможност да го гледат тази вечер на живо в Бургас. Той ще изпълни шедьоври на класическата и съвременната музика в Културния дом на НХК, от 19 часа. Ще звучат творби на Бах, Пиацола  Моцарт, Бетховен, Шопен, Шостакович, Рахманинов и Чайковски, съвременна и филмова музика, както и незабравими..

обновено на 16.01.25 в 08:14

Добрин Вътев бе преизбран за председател на Дружеството на бургаските художници

След тригодишен мандат бургаските художници отново избраха своя колега Добрин Вътев за председател на Дружеството на бургаските художници, съобщават от Община Бургас.  „За три години са направени близо 70 изложби. Голям е интересът към дейността на дружеството от утвърдени колеги от страната,  като Владимир Запрянов и Мара Латева. В..

публикувано на 15.01.25 в 16:30

Любовни дуети ще изпълнят Мартина Табакова и Коцето-Калки в неделя в НХК

Музикален прочит на вечната тема за любовта предлага на бургаската публика Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ с диригент Борис Тодоров, Мартина Табакова и Коцето-Калки. Концертът ще бъде  в неделя, в Културен дом НХК, от 19.00 часа. Те ще изпълнят и песни от мюзикъли и филми като "Маската на Зоро", "Брилянтин", "Роди се звезда", както и..

публикувано на 15.01.25 в 16:05

Деца от кв. "Долно Езерово" гледаха постановка за Хитър Петър

Децата от бургаския кв. „Долно Езерово“ се потопиха в приказния свят на театъра, благодарение на постановката „Кой ще играе Хитър Петър?“. Представлението се игра на сцената в Народно читалище „Просвета 1927“ и привлече вниманието както на малчуганите от детската градина, така и на учениците от квартала. Събитието е трето поред от инициативата..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Театрално номадство в Ямбол. Защо местният театър си няма сцена?

Ще остане ли Ямбол без театрален живот, след като здравните инспектори забраниха да се играе в единствения театрален салон в града? Защо се стигна до крайната мярка и как настоятелството на читалище "Съгласие" смята да намери изход от проблемната ситуация? Здравната инспекция затвори театралния салон на читалището две години след като..

публикувано на 15.01.25 в 15:30