Не може да бъде споделена икономическата логика на изложените от президента мотиви за налагане на вето върху Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г. (ЗИД на ЗДБРБ за 2013 г.). Това се казва в пространна позиция на Министерство на финансите, разпространена ден след наложеното вето.
В мотивите не са изложени и аргументи от правен характер, които да налагат упражненото от президента отлагателно вето. Мотивите имат чисто политически характер и са пример за явно политическо позициониране, което се разминава с функцията обединител на нацията, се коментира в разпространения текст.
Представяйки мотивите си, г-н Плевнелиев не отговори няколко пъти на въпроса защо през 2010 г. е вносител на актуализация, направена в средата на годината, която предвижда намаление на приходите с 1,9 млрд. лв., увеличение на разходите с 900 млн. лв., увеличение на дефицита с 2,8 млрд. лева. Тези стойности са в пъти по-високи от актуализацията на Бюджет 2013, отбелязват от МФ.
Те изтъкват, че „непрозрачният" според г-н Плевнелиев резерв за непредвидени и неотложни разходи се увеличава през 2010 г. с над 1,1 млрд. лв., над 4 пъти по-голяма сума от предвидената в сегашната актуализация. За съжаление, поради недобро бюджетно планиране и нарушаване на принципите на фискална дисциплина, 660 млн. лв. от тези 1,1 млрд. лв. са за разплащане на задължения към бизнеса! По същия начин задължения към бизнеса бяха оставени в наследство и към края на май 2013 г., отново поради същата философия на изпълнение на бюджета.
От МФ обявяват за несъстоятелни аргументите за оспорване на актуализацията на бюджета в частта на приходите. Изпълнението при данъчните приходи очертава сериозно изоставяне спрямо предвидените в Бюджет 2013 параметри.
При заложен ръст на данъчните приходи по консолидираната фискална програма спрямо 2012 г. от 1,8 млрд. лв. (8,4%) изпълнението към края на месец май отчита номинален ръст спрямо същия период на 2012 г. в размер на 486,8 млн. лв. (5,6%). Към месец юни тази ясно очертала се тенденция се задълбочава и кумулативният прираст на данъците и осигуровките се забавя до 379,6 млн. лв. (3,6%).
Що се отнася до позицията, че възстановяването на данък върху добавената стойност не е разчетено като бюджетен разход, трябва да се има предвид, че тя е неаргументирана, тъй като възстановяването на ДДС и акцизи не е бюджетен разход (още по-малко като разход по бюджета на Министерството на финансите), а намира отражение в приходната част на бюджета, се казва в позицията, обявена като „контрамотиви".
Заседават делегатите на 51-вия конгрес на БСП, които трябва да гласуват и промени в устава на партията, с които да се върне или старото положение председателят да се избира от конгреса или не чрез пряк вот. Над 890 са делегатите, които се регистрираха на форума. На конгреса е и председателят на парламента Наталия Киселова. Тя заяви, че БСП и лявото..
Две проверки са разпоредени във връзка с работата на Областната дирекция на МВР в Бургас. Това стана ясно след изслушване на вътрешния министър Даниел Митов. Искането бе на партия МЕЧ, а поводът твърденията на бургаски полицай за оказан му натиск по време на работа. Проверките се ръководят от служители на дирекция "Инспекторат" към МВР. Сред..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов ще бъде изслушан в НС за твърдения на полицай от Областната дирекция на полицията в Бургас, че му е оказван натиск за арест на конкретно лице , в чийто автомобил има съмнение, че са били подхвърлени незаконно оръжие и наркотични вещества. Вносител на искането за изслушване е лидерът на МЕЧ Радостин..
Правителството отлага с една седмица - до 21 февруари, планираното за утре разглеждане на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса. Това става ясно от прието вчера решение на Министерския съвет. Финансовият министър Теменужка Петкова е поискала..
Със скандал започна днешното пленарно заседание. Причината е отхвърлянето на предложението на ИТН да бъде създадена Временна комисия за дейността на дружествата на Иво Прокопиев и влиянието му в медии, бизнес структури, сред магистрати и политически партии. Заради предупреждението на Тошко Йорданов, че щом не бъде прието предложението им те ще гласуват..
Общинският съвет в Царево прие изменения на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени. С промените за издаване на разрешение за строеж вече ще се заплаща не 100 лева, както досега, а 300 лева. Целта на предложенията, съгласно докладната записка са привеждане на наредбата в съответствие с електронната информационна..
Очаква се днес, на поредно заседание, да се събере Съветът за съвместно управление към правителството. Не него ще бъдат обсъдени назначенията във вторият ешелон на властта - заместник-министри, областни управители и част от регулаторите, съобщи БНТ. Слави Василев: Не са разпределили порциите, затова не се разбират и за втория ешелон От там..
Две проверки са разпоредени във връзка с работата на Областната дирекция на МВР в Бургас. Това стана ясно след изслушване на вътрешния министър..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов ще бъде изслушан в НС за твърдения на полицай от Областната дирекция на полицията в Бургас, че му е оказван..
Правителството отлага с една седмица - до 21 февруари, планираното за утре разглеждане на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите..