На единадесет години затвор осъди Бургаският окръжен съд граничния полицай Костадин Стоянов. Съдията по делото Събчо Събев определи случай като особен тежък. Майката на детето Нонка Борисова изпадна в шок в съдебната зала.
Три месеца бяха достатъчни на Бургаския окръжен съд, за да приключи съдебното следствие по делото за сатастрофата на 11 септември м.г. в созополското село Крушевец, когато граничният полицай Костадин Стоянов в нетрезво състояние и след употребата на високорисково наркотично вещество навлезе в пешеходна зона и премаза с автомобила си детска количка с 11-месечно бебе. За тромавото българско правораздаване това може буквално да се определи като експресно дело. То започна с разпит на свидетели, след това бяха изслушани вещите лица, извършили чатирите експертизи по случая и накрая приключи с кратки пледоарии на страните по делото.
Нова автотехническа експертиза прибави към обвинението на подсъдимия Костадин Стоянов още едно утежняващо вината обстоятелство. Експерти установи, че автомобилът по време на катастрофата е бил на пета предавка и се е движил с превишена скорост от 59 километра в час.
Десе години затвор за подсъдимия Костадин Стоянов поиска прокурорът по делото Димо Маджаров. Той заяви, че катастрофата е извършена от него в условията нап рестъпна самонадеяност:
„Има отегчаващи обстоятелства, които са част от квалифицирания състав. Те няма как да се вземат предвид отделно при определяне на наказанието от съда. Съдът трябва дап рецени други смекчаващи и отегчаващи обстоятелства, ако са налице.
Предложих наказанието да бъде в средния размер, предвиден в закона – десет години лишаване от свобода, което намирам за справедлива присъда в случая.“
Адвокатът на подсъдимия- Благой Потеров заяви, че той трябва да бъде оправдан по повдигнатите обвинения и да бъде признат за виновен само за 2 нарушения извършени по непредпазливост. Според Потеров неправилното съхранение на кръвните проби на Стоянов ги е направило негодни за анализ и води до основателни съмнения в качествата на резултатите:
„Има нарушение на Наредба 30 при вземане, съхранение и транспортиране на пробите, които дават основание за съмнение в резултатите. Има противоречие между Закона за движение по пътищата и Наказателния кодекс, тъй като законът забранява да се управлява МПС под въздействието на наркотик, докато НК се задоволява само с „употреба“ на наркотик.“
…Дискриминация е да настройваме една група от населението спрямо друга група. Не може поради качеството на един подсъдим поп рофесионална принадлежност…да носи по-тежка наказателна отговорност. Това не е допустимо.“
Още преди началото на съдебния процес родителите на 11-месечната Красимира казаха, че настояват за максимална присъда.
Пред съда Костадин Стоянов заяви категорично, че когато се екачвал в колата е нямал чувството, че е под въздействието на лакохол и че никога не е употребявал канабис.
Присъдата може да бъде обжалвана както от Костадин Стоянов, така и от прокуратурата в петнадесетдневен срок пред Бургаския апелативен съд.
58-годишен мъж от Ямбол е пострадал при сблъсък на две електрически превозни средства в Несебър. Инцидентът е станал на пешеходната алея зад хотел „Парадизо“. Произшествието е предизвикано от 18-годишен водач от София, който при движение с несъобразена скорост е загубил контрол и се е ударил челно в насрещно превозно средство. Пострадалият е с..
Задължително е носенето на каски от шофьорите на АТВ, съобщи за БНР Бургас Владимир Тодоров - председател на Българската асоциация на пострадали при катастрофи. Поводът е инцидентът в Слънчев бряг, при който 18-годишно момче прегази с АТВ 5-има души. Тези превозни средства се приравняват на моторите, посочи Тодоров: "АТВ-тата не..
Фалшива британска шофьорска книжка, сигнал за домашно насилие над жена и вандалско посегателство върху автомобил, са случаите, по които работи сливенската полиция през последните 24 часа, съобщават от ОДМВР. Притежателят на фалшивата британска шофьорска книжка е направил опит да я подмени с българска. Установено е, че документа е фалшив..
Митническите служители на Митническия пункт Лесово са открили 30 000 къса (1 500 кутии) недекларирани цигари в товарен автомобил, превозващ мебели за Великобритания, по информация на Агенция „Митници“. Товарната композиция с чужда регистрация е пристигнала на вход в страната на 15 август 2025 г., управлявана от турски гражданин. Водачът е представил..
Районна прокуратура в Бургас протестира определението на Районен съд - Несебър, с което е взета мярка за неотклонение „домашен арест“ по отношение на Никола Бургазлиев, обвинен в причиняване на средни телесни повреди на пет лица. В протеста е мотивирано, че според наблюдаващия прокурор така постановената мярка „домашен арест“ следва да бъде изменена в..
8-годишно момченце от Разлог загина след инцидент с парасейлинг на несебърски плаж, съобщават от полицията в Бургас. Детето е паднало от над 40 метра височина. Въпреки спешните реанимационни действия е починало. За момента полицията в Несебър е задържала трима души, ангажирани с предоставянето на атракциона "парасейлинг". Инцидентът се е..
Районна прокуратура в Бургас протестира определението на Районен съд - Несебър, с което е взета мярка за неотклонение „домашен арест“ по отношение на Никола Бургазлиев, обвинен в причиняване на средни телесни повреди на пет лица. В протеста е мотивирано, че според наблюдаващия прокурор така постановената мярка „домашен арест“ следва да бъде изменена в..
8-годишно момченце от Разлог загина след инцидент с парасейлинг на несебърски плаж, съобщават от полицията в Бургас. Детето е паднало от над 40 метра..
Остава тежко състоянието на 35-годишната жена от Пловдив и 4-годишното момченце, блъснати на 14 август, на тротоар в Слънчев бряг от АТВ. Пострада тежко..
Районна прокуратура в Бургас протестира определението на Районен съд - Несебър, с което е взета мярка за неотклонение „домашен арест“ по отношение на..