Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дилов-син и Цинцарски поведоха битка за потъналите кораби


Водолази се обявиха срещу ваденето на потънали кораби за скрап. Любители на подводни спортове от цялата страна се обединяват против спорни тълкувания на наредба на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

В отворено писмо, изпратено включително до Министерския съвет, те заявяват, че са разтревожени от сигналите за тълкуването на наредба №24 от 5 август 2011г. на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията за изваждане и изтегляне на потънало имущество в териториалното море, вътрешните морски води и вътрешните водни пътища на Република България.

Автор на писмото е Любен Дилов-син, който е запален водолаз. В понеделник той ще посети Бургас, за да даде повече гласност на проблема и да коментира начините, по който може да бъде решен.

Според водолазите наредбата позволявала ваденето и унищожаването на потънали кораби, без оглед на историческата или туристическата им стойност. Те настояват да се проведе обществена дискусия по проблема и да бъдат приети промени в наредбата, за да може подводното богатство на страната да бъде запазено.

Отбелязва се, че въз основа на въпросната наредба към момента в министерството са постъпили искания за вадене на металните остатъци от кораби, някои от които потънали преди 1945 година. Водолазите изтъкват, че тези плавателни средства съставляват важна част от търговската, морската и военна история на държавата.

Любителите на подводните спортове обясняват, че слабата соленост на Черно море позволява отличното запазване на потопените артефакти. Много от тях все още не били изследвани от историци и археолози. Водолазите са убедени, че е необходимо да се въведе допълнителна класификация на видовете потънало имущество, за да се отличат тези, които имат историческо, културно и туристическо-развлекателно значение и да се забрани категорично тяхното унищожаване.

Те напомнят, че дайвинг туризмът набира скорост в световен мащаб. Според тях би било липса на далновидност доброволно да се откажем от него, като обявим потъналите обекти за непотребни.

На огромен интерес от наши и чужди гмуркачи се радвали новосъздадени изкуствени рифове у нас. Любителите на подводните изживявания отбелязват, че не на последно място трябва да се вземе предвид и фактът, че останките са се превърнали в обиталище на разнородна подводна флора и фауна и имат екологична стойност.

Един от инициаторите на поправката - водолазът Стефан Цинцарски, коментира, че е безобразие да се нареже историята за старо желязо.

Той отбелязва, че останките са обект на кражби по всяко време и се възмущава, че сега съществува опасност това да стане с благословията на държавата. Цинцарски поясни, че водолазите смятат, че недостатъчно ясната наредба е следствие от непознаване на проблема, а не на безхаберие. Именно заради това те са готови да съдействат по всякакъв начин спорните точки да бъдат изчистени, а ценностите, които лежат на дъното - съхранени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Внесоха втория вот на недоверие към кабинета

Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот.  Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика.  От ПП-ДБ са отказали да се включат,..

публикувано на 10.04.25 в 13:00

"Възраждане“ подкрепят искането за втори вот на недоверие

Депутатите от "Възраждане“ са се подписали под искането за втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това съобщи в кулоарите лидерът на партията Костадин Костадинов: "Това е вот, който е организиран от "Възраждане", но ние отстъпихме джентълменски на МЕЧ, да го внесат този път те, защото предния път те ни подкрепиха...

публикувано на 10.04.25 в 10:40
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Регионалният министър поиска освобождаване на ръководители в АПИ

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според Иванов с постовете си трябва да се разделят директорът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в агенцията, както и началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в Областно пътно..

публикувано на 09.04.25 в 13:01
Росен Желязков

Премиерът свиква съвещание на тема пътна безопасност

Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Министерството на правосъдието подготвя законови промени срещу забавянето на делата за катастрофи Съвещанието ще се състои днес в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на..

публикувано на 08.04.25 в 07:25
Деница Сачева

Деница Сачева: Борисов ще реши докога ще е това правителство

Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във властта.  Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за подкрепа, каквато получи при гласуването по вота на..

публикувано на 06.04.25 в 16:45

Андрей Рунчев, ГЕРБ-СДС: Това е безсмислен и с очакван край вот на недоверие

Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно.  "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..

обновено на 03.04.25 в 20:08

Вотът на недоверие не успя

Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя.  150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика.  "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..

обновено на 03.04.25 в 18:55