Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът се обърна към Конституционния съд за казуса "Шивиков"

Държавният глава Росен Плевнелиев счита, че всекивоеннослужещ трябва да се ползва от закрилата на Конституцията. 
По тази причина президентът сезира Конституционния съдс искане за установяване на противоконституционност на разпоредби от Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ).

Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗКИ едно от изискванията заполучаване на разрешение за достъп до класифицирана информация е срещу лицето да няма образувано съдебно или досъдебно производство за умишлено престъпление от общ характер. 
Според държавния глава тази норма влиза в противоречие с правилото на чл. 31, ал. 3 от Конституцията на Република България, която предвижда, че обвиняемият се смята за невинен до установяване на противното с влязла в сила присъда, посочват от президентството и припомнят още Хартата на основните права на Европейския съюз и Конвенцията за защита на правата на човека.

Отказът за издаване и отнемането на разрешението за достъп до класифицирана информация, поради образувано наказателно производство, има за последица прекратяване на договора и освобождаване от военна служба на военнослужещия съгласно чл. 165, т. 7 от ЗОВСРБ.

По този начин се ограничава и конституционно установеното право на труд. ЗЗКИ не позволява да се прецени дали образуваното наказателно производство се отразява върху надеждността на лицето за работа с класифицирана информация, както и дали се застрашава националната сигурност.

По тази причина военнослужещият не разполага с ефективна защита, даваща му възможност да обори тези заключения, а търпи негативни последици от прекратяване на договора и освобождаването му от военна служба. Създаването на законови необорими презумпции, с които се ограничават конституционни права, каквото е и правото на труд, е недопустимо, според държавният глава Росен Плевнелиев, който прави и заключението, че Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България не предвижда ефективна защита и не дава възможност за възстановяване на длъжност на военнослужещия, дори ако наказателното производство срещу него бъде прекратено или той да бъде оправдан.

Според президента това противоречи и на принципа, че Република България е правова държава, прогласен в чл.4, ал.1 от Конституцията на Република България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлин Тачев

Ролята на подобни протести е да държи под напрежение властта

Проектобюджетът на правителството, заради който снощи се проведе мащабен протест в столицата, се оттегля и ще се преработи. Предстоят нови преговори. Според политологът Светлин Тачев от агенция "Мяра", снощи е стана ясно че властта има коректив в лицето на протестиращите. Според него п ротестът едва ли би довел до предсрочни избори, но може да..

публикувано на 27.11.25 в 12:12

Бюджет 2026 ще бъде оттеглен и преработен

Проектобюджетът за 2026 година ще бъде оттеглен и преработен. Това обяви пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.  "Казах на премиера и министъра на финансите да изтеглят бюджета или да намерят законова форма, защото е приет на първо четене, докато не се възстанови диалогът с тристранката и докато всички не се разберат как ще се управлява в..

публикувано на 27.11.25 в 10:20

Проектобюджетът за 2026 г. влиза на второ четене в Комисията по бюджет и финанси

Проектобюджетът за следващата година влиза на второ четене в ресорната Комисия по бюджет и финанси. Преди това депутатите ще гласуват окончателно в пленарната зала промените в Закона за публичните предприятия.  Протест срещу бюджет 2026 в Триъгълника на властта /ОБНОВЕНА/ Измененията предвиждат публичните предприятия да въведат система за..

публикувано на 27.11.25 в 07:29

Според ПП „Възраждане“ държавата отлага решението на проблема с нефтените миризми в Бургас

Държавата продължава да се бави с решаването на проблема с неприятните и задушливи миризми на нефтопродукти в Бургаския залив, смятат от "Възраждане. Те припомнят, че институциите са били предупредени още миналата година, заради сигналите на местните жители, засегнати от операциите в откритата акватория. След проведена среща   с министъра на..

публикувано на 26.11.25 в 17:50

Управляващите търсят международен оператор за тотото

Управляващите предлагат концесия на Българския спортен тотализатор. Търсят се международни оператори.  Предложението влиза между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет, като част от мерките за увеличаване на приходната част. Паралелно се подготвят и промени в Закона за хазарта, които да регламентират новия модел. През последните десет..

публикувано на 26.11.25 в 14:00

Коледният пенсионерски бонус - тема на заседанието на МС

Средствата за изплащане на коледни добавки за пенсионерите трябва да осигури на днешното си заседание правителството.  По 120 лева допълнително към пенсиите си за декември ще получат още преди празниците около 536 хиляди възрастни с пенсии до прага на бедност от 638 лева, включително, колкото е линията на бедност за тази година.  За целта се..

публикувано на 26.11.25 в 07:30
Николай Денков

ПП на протест срещу предложеното увеличение на осигуровките, данък дивидент и СУПТО

Протест срещу предложенията на кабинета за повишаване на осигуровките, на данък "дивидент" и въвеждането на нов софтуер за отчитане на продажбите на търговците от догодина, организират утре пред парламента от "Продължаваме промяната". В интервю за БНР съпредседателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай..

публикувано на 25.11.25 в 10:30