*
Община Бургас и Българска народна банка представят първата по рода си изложба, събрала експонати от паричната циркулация по днешните български земи от най-дълбока древност до днес. Българска монета на стойност 2,5 стотинки и банкнота с номинал 3 лева са сред интересните експонати
Интересната експозиция "История на парите по българските земи" гостува в Културен център "Морско казино", а жителите и гостите на града ще могат да я посетят от 11 юни до 10 септември в зала "Ал.Г.Коджакафалията".
На сантиметри разстояние от посетителите, разположени в защитени витрини, ще бъдат подредени монети и банкноти от различни периоди. Началото на паричната система е показано с домонетни форми, когато за обмен са се използвали бронзови върхове на стрели, последвани от монети на Ликей и Патрай. Място в тази епоха намира още митичният статер на останало анонимно тракийско племе, както и бронзова монета на Севт III. Наред с тях ще бъдат показани монети от гръцките колонии по западния черноморски бряг и монети на македонски владетели - сребърни и бронзови монети от Месамбрия, Аполония, две златни монети - статер на владетелите Филип II Македонски и Александър Велики. Пътешествието във времето продължава с римски и византийски монети на владетелите Никифор Фока, Юстиниан I и златни монети на Алексий I. Изложени ще бъдат монети от времето на Първото и Второто българско царство, сред които на Михаил, Иван Шишман, Мицо Асен, Иван Страцимир. Бургазлии и гостите на града ще могат да се запознаят подробно с Устава на Българска народна банка. Тук ще бъде изложено и копие на проекти на първите български банкноти с номинална стойност 20 лева. Първите български монети емисия 1881г. - 2,5 и 10 стотинки, първите български банкноти от 20 и 50 лева от 1885 година ще бъдат подредени в селекция Княжество България. Годините на Третото българско царство са представени с първите монети на Царство България от 1910 година и златни монети на стойност 20 и 100 лева.Изложбата ще представи паричните знаци на Народна република България , включващи серия от 2 лева, емисия 1981 година - "Мадарски конник", "Славянска писменост", "Въстанието на Асен и Петър", "Цар Иван Асен"," Боянската църква", "Хайдушко движение", "Рилски манастир", "Оборище", "Освобождението", " Съединението", "Бузлуджа", "Република", "Майка с дете" и др. Разходката в историята на парите продължава с монети и банкноти от времето на Демократична България, от 1990 година до новото хилядолетие. Това е време, обхванало периодите на инфлация и хиперинфлация. Посетителите в изложбата ще видят интересни номинали на банкнота от 10 000 лева, емисия от 1997 г., както и монети на стойност 500, 5000, 10 000 лева, емисия 1993г. от серия "ECU". Началото на новото хилядолетие ще бъде представено с монета, емисия 2002 "Сурвакари" на стойност 5 лева, която е първата монета с нанесено оцветяване, монета от 10 лева, емисия 2005 година, с изображение на "Златната маска" и специалната монета с номинал 100 лева, емисия 2007 г., с изображение на "Св. Георги Победоносец".
Изложбата "История на парите по българските земи" ще работи без почивен ден от 10.30 до 20.30 часа, при входна такса - 5 лева за възрастни; 2 лева за ученици, студенти и пенсионери. Хора с увреждания и деца до 7 години влизат безплатно.
Певицата Тони Димитрова и диригентът Милена Добрева са носители на отличието "Златно перо". 24 творци от различни сфери на изкуството, културата и медиите са наградени тази година. Церемонията се състоя в залата на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Отличието е брошка, изработена от злато във формата на писец. В списъка на..
Ваня Велева от Ямбол печели първа награда на националния конкурс за поезия "Биньо Иванов", организиран за деветнадесети път от Община-Кюстендил, обявиха организаторите от централното градско читалище "Братство". В анонимната надпревара тази година участваха 223 поети с над 660 творби. Втората награда е за Васил Славов от София за..
Мария Миланова е носител на отличието „Млад художник“ на Бургас. Наградата е учредена на името на Руси Стоянов и се присъжда за 18-та поредна година. На церемонията присъства и съпругата на художника Галя Чернева. Събитието уважиха министърът на енергетиката Жечо Станков и Областният управител Владимир Крумов. При връчването на наградата..
Двама са номинираните за приза „Млад художник” на Бургас за 2025-та година. Това са Мария Миланова и Вълчо Вълчев . Отличието "Млад художник на годината" е учредено на името на големия творец Руси Стоянов през 2007 година, и по традиция се връчва на 24 май. Инициативата се организира ежегодно от Дружество на бургаските художници със съдействието на..
Община Приморско ще отбележи своя празник в рамките на 4 дни. По повод 24 май – денят на българската азбука, просвета и култура, новия площад в морския град ще бъде именуван на светите братя Кирил и Методий. Културната програма включва изложби и концерти. Днес празничната програма ще започне в 10:00 ч. с тържествено заседание на Общинския..
На традиционните годишни награди на община Бургас „Изкуство и култура“ бяха отличени 27 дейци, допринесли за популяризирането на морския град със своя талант. Сред отличените са певецът Вениамин Димитров , победител в 13-ия сезон на „Като две капки вода“, който лично прие своята награда от кмета Димитър Николов, композиторът Стефан..
Първа самостоятелна изложба открива художничката Мария Трифонова в Бургас. В основата на платната, които ще представи в бургаската галерия „Богориди“ са пейзажите, както от планината, така и от морето. Родена в Пловдив, Мария Трифонова живее в София, но избира Бургас за свой творчески дом и сцена, защото обича морския град. Морската градина и..
На традиционните годишни награди на община Бургас „Изкуство и култура“ бяха отличени 27 дейци, допринесли за популяризирането на морския град със своя..
Бургазлията Георги Андонов вече е продал няколко картини от цикъла „Кралиците“ в Америка. Авторът на скулптурата „Четящият човек“ на площад „Тройката“,..
В навечерието на най‐светлия български празник – 24 май – Деня на българската просвета и култура Бургаската опера е подготвила симфоничен..