„Зората изгрява днес над независима Великобритания“ обяви тържествуващо вчера лидерът на британската Партия за независимост Найджъл Фарадж, при това с такъв апломб, че неизкусен в световната политика човек наистина може да повярва, че току-що Гордият Албион се е отърсил от няколковековно чуждо иго или присъствие, ако щете.
Всъщност Обединеното кралство си е суверенна държава от 1707 година досега, което се потвърждава и от факта, че в противен случай вчерашният рефендум едва ли щеше да се проведе.
Всъщност, какво точно иска мнозинството, гласувало за Брекзит и защо точно сега, при положение че още през 2004 годинатогавашният премиер Тони Блеър бе обещал подобно допитване.
Интересно е, защото повече от 40 години Великобритания е член на Европейската икономическа общност, впоследствие преименувана в Европейски съюз. И през всички тези години е искала, а и получавала, редица отстъпки от Евросъюза, например представителите на страната в Евровизията да отиват директно на финал. Но това е най-малкото.
Иначе още от началото на членството си Лондон все предоговаря някакви условия. През 1975 г. Харолд Уилсън договаря известни бюджетни облекчения. Маргарет Тачър връща на дневен ред въпроса за британската бюджетна вноска. Спорът продължава 5 години, като през 1984 г. лидерите на Европейския съвет стигат до консенсус. На Великобритания трябва да бъде връщана сума, равна на две трети от разликата между това, което плаща, и това, което получава от Съюза.
Привилегия, която ако бъде поискана от България, най-вероятно ще доведе до изгонването ни от Общността.
Но Великобритания винаги е имала претенции за по-особено отношение към нея. Според политолози Лондон, възприел ролята на посредник между Европа и САЩ, винаги е схващал европеизма само като възможност за британската икономика, но не и като по-тясно сътрудничество…
Сигурно и затова основният лозунг на популисти като Фарадж бе „По-малко Европа“.
Досущ като мантрата на българските либерал икономисти „По-малко държава“, под чийто флаг се проведе полукриминалната приватизация у нас.
Разбира се, част от исканията на Брекзит активистите са напълно резонни. Например за роящата се непрестанно брюкселска бюрокрация.
Но британският евроскептицизъм безусловно ескалира заради проблема с миграцията от държавите членки на Съюза, които пък от своя страна го намират за дискриминационен.
Данните, че трима от четирима души, търсещи работа във Великобритания, които са били наети през изминалата година, са били мигранти от страни членки на ЕС, наливат допълнително вода в мелницата на популисти като Фарадж, заявил, че заради това в рамките на ЕС ние не можем да контролираме своите граници!
Друг е въпросът, че с работата, която вършат имигрантите във Великобритания, не биха се захванали британци.
А немалка част от младите поданици на кралицата предпочитат да живеят със социални помощи, вместо да работят. Те не са ли в тежест на британската социална система?
Строго погледнато, резултатът от референдума няма законно обвързващ характер. Той е чисто консултативен. Дали напускането на Евосъюза ще се сбъдне или не, остава в ръцете на депутатите.
Е, поне ние знаем на какво са способни нашите представители на народа. Предстои да научим и за британските.
Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на 5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..
„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..
Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта. Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..
Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че това, което се случва около 21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност. Чуков добави: "Предполагам, че..
Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..
Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...
Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..