Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Училища от старо време" представяме ОУ " Христо Ботев" в Зидарово

ОУ „ Христо Ботев“ в созополското село Зидарово тази година отбелязва 160 години от създаването си. Първите сведения за обучение на ученици в селото са от 1857 г. В килията на северозападната част на църковния двор, свещеникът Баню Желев учи децата на църковно славянски език, обясни преподавателят по история и география в училище „Христо Ботев“ Илияна Янакиева. „През 1875 г. се строи втора стая, а учител е Кир Николаки от Созопол. Учениците тогава са били само 10 и са учили до четвърто отделение. Майстор Павел от Велико Търново построява новото училище, близо до църквата и киносалона, който вече не функционира. По това време в училището е работил и Антон Страшимиров. Строителството на сегашната сграда е започнало през 1938 г. -1939 г.“, разказа тя.

Въпреки, че училището в село Зидарово е на 160 години, неговите ученици днес учат в една обновена и ремонтирана сграда. В нея се изучават 140 ученици като има и деца от други населени места, обясни директорът на учебното заведение Александър Иванов. „Около 36 деца всеки ден пристигат от село Габър с транспорт, осигурен от Община Созопол. За всички деца са осигурени безплатна закуска и обяд“, поясни той.

Характерно за учебното заведение е, че събира деца от различни етноси. „Всички деца са много задружни и имат уважение към училището като институция. Участваме в проект за междуетнически диалог и толерантност  „Амалипе“. Чрез програмата се опитваме да преодолеем разликата в  успеваемостта на децата от различните етноси, защото всяко дете заслужава хубаво бъдеще", обясни директорът.

Стамена Джамбазова е пример за онези хора, които се връщат по родните си места и остават там. Тя получава началното си образование в училище „Христо Ботев“ в село Зидарово, а в момента е преподавател там по Български език и литература. „Разликата с преди е, че тогава класовете бяха по-големи – бяхме 28 деца, а сега са около 20. Базата ни беше доста стара, нямахме такива придобивки като сега“, посочи тя. Много от децата, след като завършат училището в Зидарово се насочват към това в Созопол. Една от причините за това е транспортът.  „Транспортът е скъп. Картата Бургас – Зидарово е около 130 лв. Част от автобусите вече ги няма и придвижването става трудно. Предпочитат да учат за професия, на която да разчитат в бъдеще. Хубавото при тези общности е, че те са близки със семействата си. По-сплотени са и по-задружни. Има приемственост между поколенията“, обясни учителката.

Въпреки че на много места в страната селата обезлюдяват, то Зидарово не е от тях. Училище „Христо Ботев“ ще продължи да се развива и да дава знания на бъдещите поколения. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

Представят филм за Антарктида и проф. Пимпирев

Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да  представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..

публикувано на 24.11.24 в 08:23
Недялко Йорданов

Съветници гласуват да дадат ли 20 000 лева за 85-годишнината на Недялко Йорданов

Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца.  На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..

публикувано на 23.11.24 в 14:10

Вердиевият шедьовър „Трубадур“ ще бъде представен на бургаска сцена

На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур".  Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето.  Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..

публикувано на 23.11.24 в 12:00

Тромпетистът Георги Грозев ще свири на Сливенска сцена тази вечер

Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“.  Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов.  Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента.  Младият музикант гостува по покана на..

публикувано на 22.11.24 в 16:31

Димитър Маринов: Бургас е първото място, в което представям книгите си, дължа това на града и прекрасните му хора

Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас.  Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..

публикувано на 22.11.24 в 13:16

Никулден на "Ченгене скеле" - базар, рибен курбан и специални гости

И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" .  Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..

публикувано на 22.11.24 в 13:03

В Обзор започва изграждането на Археологически музей

В Обзор ще има археологически музей.  Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни  помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..

публикувано на 22.11.24 в 12:29