Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Училища от старо време" представяме ОУ " Христо Ботев" в Зидарово

ОУ „ Христо Ботев“ в созополското село Зидарово тази година отбелязва 160 години от създаването си. Първите сведения за обучение на ученици в селото са от 1857 г. В килията на северозападната част на църковния двор, свещеникът Баню Желев учи децата на църковно славянски език, обясни преподавателят по история и география в училище „Христо Ботев“ Илияна Янакиева. „През 1875 г. се строи втора стая, а учител е Кир Николаки от Созопол. Учениците тогава са били само 10 и са учили до четвърто отделение. Майстор Павел от Велико Търново построява новото училище, близо до църквата и киносалона, който вече не функционира. По това време в училището е работил и Антон Страшимиров. Строителството на сегашната сграда е започнало през 1938 г. -1939 г.“, разказа тя.

Въпреки, че училището в село Зидарово е на 160 години, неговите ученици днес учат в една обновена и ремонтирана сграда. В нея се изучават 140 ученици като има и деца от други населени места, обясни директорът на учебното заведение Александър Иванов. „Около 36 деца всеки ден пристигат от село Габър с транспорт, осигурен от Община Созопол. За всички деца са осигурени безплатна закуска и обяд“, поясни той.

Характерно за учебното заведение е, че събира деца от различни етноси. „Всички деца са много задружни и имат уважение към училището като институция. Участваме в проект за междуетнически диалог и толерантност  „Амалипе“. Чрез програмата се опитваме да преодолеем разликата в  успеваемостта на децата от различните етноси, защото всяко дете заслужава хубаво бъдеще", обясни директорът.

Стамена Джамбазова е пример за онези хора, които се връщат по родните си места и остават там. Тя получава началното си образование в училище „Христо Ботев“ в село Зидарово, а в момента е преподавател там по Български език и литература. „Разликата с преди е, че тогава класовете бяха по-големи – бяхме 28 деца, а сега са около 20. Базата ни беше доста стара, нямахме такива придобивки като сега“, посочи тя. Много от децата, след като завършат училището в Зидарово се насочват към това в Созопол. Една от причините за това е транспортът.  „Транспортът е скъп. Картата Бургас – Зидарово е около 130 лв. Част от автобусите вече ги няма и придвижването става трудно. Предпочитат да учат за професия, на която да разчитат в бъдеще. Хубавото при тези общности е, че те са близки със семействата си. По-сплотени са и по-задружни. Има приемственост между поколенията“, обясни учителката.

Въпреки че на много места в страната селата обезлюдяват, то Зидарово не е от тях. Училище „Христо Ботев“ ще продължи да се развива и да дава знания на бъдещите поколения. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 08.02.25 в 14:00

В Ямбол гостува изложбата „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“

Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...

публикувано на 08.02.25 в 10:00

Балетът „Червената шапчица“ представят днес в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на  Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука.  Помощник‐режисьори на постановката са Лина..

публикувано на 08.02.25 в 08:00

Продуценти и режисьори, пленени от Бургас като локация за снимки

Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на  филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 06.02.25 в 13:30

Прожектират филмови шедьоври с номинации за "Оскар" този уикенд в Бургас

Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в  Културен дом НХК.  Съботният  ден стартира  с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния  филм „ Чебурашка “,..

публикувано на 06.02.25 в 12:01

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.   Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:  

публикувано на 06.02.25 в 09:10