Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 100 археолози участват в най - висшия си форум, който се провежда в Бургас

Наситената програма на форума включва представяне на миналогодишните изследвания на праисторически, антични, тракийски и средновековни обекти в цялата страна, съобщи доц. Людмил Вагалински, директор на Нац. Археологически институт при БАН. Той посочи като един от най - значимите за 2017 г. подводния проект, който проучи останките на 68 потънали кораба на дъното на Черно море.

„ С този проект подводната ни археология получи тласък, от който се нуждаеше. В момента благодарение на него се пренаписва световната история на корабоплаването. Black Sea Map ни постави на световната карта за подводни проучвания“.

Зам. министърът на културата Амелия Гешева поздрави археолозите по повод най – значимия им форум и заяви, че през 2017 г. повече общини са подпомагали финансово разкопките на важни археологически обекти по места:

„ Надявам се тази практика да бъде продължена и през тази година. Правителството отпусна за 2018 г. с 500 000 лева повече за археология, така че вярвам, че предстои един изключително успешен сезон с много добри резултати.“

В програмата на тазгодишната археологическа конференция е поставен и акцент на региона. Днес се представят проучванията извършени на Акве Калиде, Русокастро, Деултум, местността Месарите край Созопол, Козарева могила край Поморие и др., съобщи директорът на Бургаския исторически музей Милен Николов.

В края на днешния ден предстои откриването на изложбата "Скритите тайни на Черно море", която представя любопитни артефакти от морската ни история и 3D макети на потънали кораби, открити при последните проучвания на морското дъно.  

повече може да чуете в звуковия файл:
Проф. д-р Анелия Божкова получи „Златен грифон“- изображение на грифон с огърлие за цялостен принос в археологическата наука. Наградата й връчи зам. министърът на културата Амелия Гешева по време на 57 Национална археологическа конференция, която се провежда в Бургас. Проф. Божкова е отличена за работата си вече 30 години на редица обекти, сред които Копривлен, Малко Тръново Чирпанско, Симеоновград, Харманли и некропола в Месамбрия.

Отличия за работата си през миналата година получиха и трима археолози от региона: доц. Кръстина Панайотова за разкопките си на Аполония, гл. ас. Калин Димитров, директор на Центъра по подводна археология за проекта Бляк Сий Мап и Стефан Бакърджиев, директор на Историческия музей в Ямбол за проучванията на Кабиле.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

ФТА „Никола Гинов“ с голям концерт за 50-годишния си юбилей

Фолклорният танцов ансамбъл „Никола Гинов“ при Младежкия културен център - Бургас, с художествен ръководител Димитър Гинов, ще зарадва своите почитатели с концерт. На 28 юни от 20:30 часа на сцената на Летен театър - Бургас ще се проведе спектакълът „Старини“ по повод 50-годишния юбилей на състава, за който билетите вече са в продажба на касата на..

обновено на 26.06.24 в 13:15

Бургаски писатели свалят шапките по време на литературна вечер

Литературна вечер с елементи на театралност и модно ревю предстои тази вечер в Дома на писателя в Бургас от 18, 30 часа. Тя е озаглавена "Шапка ви свалям!". Четенето включва поетични и белетристични творби, в които този знаков и за двата пола аксесоар присъства като сюжет или елемент от повествованието, обясни председателят на бургаската..

публикувано на 26.06.24 в 10:47

Пясъчен цирк акостира в Бургас (снимки и видео)

Пясъчен цирк акостира в Морската градина на Бургас това лято. Фестивалът на пясъчните фигури всяка година представя на своите посетители майсторски изработени скулптури на различа тема. Темата тази година е "В света на цирка". Участниците този път са общо 14 на брой. За първи път наред с четиримата утвърдени автори щафетата поемат и 10 млади..

публикувано на 26.06.24 в 10:33

Започнаха подводните археологически проучвания при нос Чироза

Започнаха подводните археологически проучвания при нос Чироза в залива Ченгене скеле, съобщават от Регионалния исторически музей в Бургас. И тази година екипът на проф. д-р Иван Христов от Национален исторически музей – София извършва детайлни проучвания на морското дъно в близост до светилището от II-I в. пр. Хр. при нос Чироза, проучвано през 2020..

публикувано на 26.06.24 в 09:42

„Солинария“ е младежки форум, развиващ талантливите деца

„Солинария“ е истински младежки форум, даващ възможност на талантливи деца да развият уменията. Това каза известният оперен певец Марио Николов, който е сред гостите на Младежкия арт фестивал от първото му издание. Дъщеря му Киара неизменно участва в майсторските класове по цигулка. "За поредна, вече четвърта година, ще проследя с радост..

публикувано на 25.06.24 в 12:15

Предстои "Нощ на музеите" в Поморие

На 29.06.2024 г. /събота/ Историческият музей и Община Поморие канят на „Нощ на музеите“. Събитието включва наситена и много интересна културна програма от 16 до 24 часа на различни места в града. Инициативата за провеждането на „Нощ на музеите” възниква във Франция през 2005 г., под патронажа на Генералния секретар на Съвета на Европа и ЮНЕСКО. Броят..

публикувано на 24.06.24 в 17:13

Арменската общност в Бургас ще представи свои традиционни ястия

Арменската общност в Бургас ще представи свои традиционни ястия на 25 юни от 10.30 ч. в Етнокухнята на музея на улица  „Славянска“ 69 . Събитието е част от проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“, в който Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на Бургаския Регионален исторически..

обновено на 24.06.24 в 16:34