Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четем отмъстителна поезия със Златна Костова в Бургас

Журналистът и преводач Златна Костова представя тази вечер своята нова стихосбирка в едно от арт пространствата в Морската градина на Бургас. Книгата е озаглавена „Отмъстителна поезия“, а за стиховете авторът споделя:

"Малко парадоксално звучи, съгласна съм, но аз обичам парадоксите, те са обратите, врътките, които човек не очаква и на които много се радва. Мисля, че в тази книга, като заглавие, това е врътката, това е обратът. Харесвам всякакви форми в изкуството, в които има обрат в края. Човек не е подготвен за него, винаги се изненадва, почти винаги приятно. В самите стихотворения в края също има обрат, който е много интересен за читателя", сподели за книгата Златна Костова.

В социалната мрежа Фейсбук има създадена страница, озаглавена „Четем отмъстителна поезия“, където популярни личности четат любимото си стихотворение от книгата и постват своето селфи видео. Част от тези видеа ще бъдат показани и на представянето тази вечер в Бургас.

Ето какво казва за стихосбирката и Екатерина Йосифова:  "Отмъстителна поезия"? - Ами да, отмъщава Златна и добре отмъщава. Но не на "истината заради болките и раните, които нанася", защото истината в нейните стихове е друга: любов. Омая, болка, ревност, загуба, незабрава... Красиви неща, какво да им отмъщава тази поезия, тя с тях живее. Неподвластна на житейските уроци. Без упрек, без назидание отмъщава чрез очарование - позабравеното, пренебрегвано очарование на яснотата и непосредствеността. Златна Костова ни говори с глас на добър човек, вървящ през живота си с готовност за радост. С лекота на жестовете и думите. Припомня ни ги, безхитростно и с доверие: като на приятели."







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първа репетиция на пиесата „Мъртвешки танц“ на Бургаския театър

Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На репетицията присъства и дъщерята на Борислав Чакринов – Борислава.  Режисьор на спектакъла е Мария Генова, спечелила първо място в конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър на..

публикувано на 04.02.25 в 17:30

Виенска гала в Бургаската опера под диригентството на Деян Павлов

Виенска гала ще предложат на почитателите на класическата музика Държавната опера в Бургас. Тя е  посветена на 200 г. от рождението на Йохан Щраус-син. На 7 февруари от 19 часа  на сцената ще се качат сопраните Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и Шмилена Султанова, тенорът Яни Николов , баритонът..

публикувано на 04.02.25 в 16:30

Община Тунджа организира фолклорен празник „Деца играят на кукери“

На 1 март в село Кабиле, община Тунджа, ще се проведе традиционният детски фолклорен празник „Деца играят на кукери“. В него могат да участват деца от 4 до 13-годишна възраст, разделени в две групи. Събитието не е с конкурсен характер. В програмата на празника децата и учениците ще участват с едно изпълнение - възстановка на фрагмент от кукерски..

публикувано на 04.02.25 в 13:51

Постановката „Секс, наркотици, рокендрол“ ще се играе на бургаска сцена в сряда

Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години. На сцената на Кукления театър в Бургас, на 5 февруари от 19.00 ч. на сцената ще бъдат проф. д-р Ивайло Христов, Дони - Добрин Векилов и Коцето-Калки, които ще поканят публиката отново на откровен..

публикувано на 04.02.25 в 13:37

Кукерски групи се събират в Долно Езерово

На 15.02.2025( събота) кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ ще гонят злото и ще наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. Началото е от 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване”.  За поредна година бургаската  кукерска група ,,Каваклии" попадна в класацията на..

публикувано на 04.02.25 в 12:55

Играят "Училище за бащи" в бургаския театър

Спектакълът "Училище за бащи" ще се играе тази вечер в Драматичен театър "Адриана Будевска". П иесата е на Жан Ануи, а режисьор е Румен Велев.   "Училище за бащи" е реплика на класицизма, на Молиер и неговото "Училище за жени". В пиесата се разказва историята един баща, който имал голямо его и често използвал жените като средство за удоволствие и..

публикувано на 04.02.25 в 10:30

Емилия Николова разкрива душата си в „Не/режисирани мигове“

Емилия Николова издаде стихосбирката си „Не/режисирани мигове“. В нея има красиви мисли, положителни емоции и душевни пътешествия, казва авторката. Книгата й съдържа 27 стихотворения и 9 есета, които са в отделна част под наименованието „размисли за цветовете на живота“. „Всички те са създадени през последните 10 години, през..

публикувано на 04.02.25 в 09:30