Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С „Луд гидия“ започват Бургаските музикални празници

С премиерата на операта от Парашкев Хаджиев „Луд гидия“ започва на 3-ти юли тазгодишното издание на Бургаски музикални празници „Емил Чакъров“ 2018. В главната роля - на Илия, лудия гидия, ще влезе тенорът Николай Моцов от Държавна опера - Русе. В постановката участват хорът и оркестърът на Държавна опера - Бургас под диригенстката палка на маестро Цанислав Петков. 

Главната роля е посветена на доцента от НМА „Панчо Владигеров“ д-р Николай Моцов. Той е лирико-спинтов тенор, който почти две десетилетия участва активно в музикалния живот на България като изпълнител и преподавател. Защитава докторска дисертация свързана с българското камерно-вокално творчество. В своята певческа кариера печели награди от национални и международни конкурси.

Едно ново попълнение за Държавна опера – Бургас от началото на този сезон е диригентът на постановката Цанислав Петков. Именно той ще открие тазгодишния фестивал „Бургаски музикални празници“. През 2017-2018 година на него са поверени почти всички спектакли в турне на състава на операта. „Луд гидия“ е вече втора премиера (след детската опера „Пинокио“), която е поверена на младия маестро. Пианист, завършил е магистратура по оперно и симфонично дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ – София в класа на проф. Пламен Джуров. Цанислав Петков е едва на 28 години, но има завидна кариера като диригент. Дирижирал е много проекти още като студент, а дебютът му е като диригент на Академичния симфоничен оркестър. Бил е диригент на оркестъра на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ – София. Успоредно с работата си в Държавна опера – Бургас е главен диригент на Камерен оркестър – Хасково.

Операта на Парашкев Хаджиев „Луд Гидия“ е създадена по творбата на Пенчо Славейков преди близо 60 години. Изключително сложна композиция с красива лирична музика. Либретото е доста по-наситено с действие от поемата на Славейков, като представя изключително увлекателна история от българския бит от отминали вече времена. Много български ритми и танци с любима история за буйния момък, за чистата му любов с красивата мома, както и историческата нишка за драматичната съдба на разделени братя – българин и яничар, намерили се след години, и най-вече – за силата на музиката, която е грях да убиеш, са в основата на творбата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой документални филми на “София филм фест на брега”

Рекорден брой документални филми ще имат своите премиери в Бургас на “София филм фест на брега”. Част от  тях са българските продукции “Желанието на Гери”, “Писма до… и обратно”, “Ний всички сме деца”, “Аз, морето - Живот в мълчание” и “Дух и тяло”. Световната премиера на „ Желанието на Гери “ беше в програмата на филмовия фестивал в Шанхай,..

публикувано на 21.02.25 в 16:00

Vienna Strauss Philharmonie Orchestra тази вечер с концерт в Бургас

Бургаската публика ще има възможност да се наслади днес на концерт на Vienna Strauss Philharmonie Orchestra  в Културен дом НХК. Началният час е 19.00 часа. Оркестърът е основан през 2014 г. от създателя на световноизвестния Моцарт оркестър Гералд Грюнбахер (Виена, Австрия). 27 музиканти от целия свят (Австрия, Унгария, Германия, Кипър, Полша, Тайван,..

публикувано на 21.02.25 в 15:15

Предлагат  възстановяване на военни паметници в общините Созопол и Сунгурларе  

Предложение за изграждане и поддържане на военни паметници със средства от централния бюджет ще изпрати областният управител на Бургас Мария Нейкова до Министерство на отбраната. Решението е взето на заседание на Областната комисия по военни паметници. Одобрените проекти са на общините Сунгурларе и Созопол. Община Созопол..

публикувано на 21.02.25 в 10:00

Фолклорни състави от Ямболско в проекта "Живата традиция"

23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболска област са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата.    Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..

обновено на 21.02.25 в 09:43

Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонти на 3 военни паметника

Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши Областна комисия „Военни паметници“. Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора.  Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши..

обновено на 21.02.25 в 08:53

Ник Картър от Backstreet Boys предпочете Лас Вегас пред Бургас

Ник Картър от Backstreet Boy е отменил участието си в тазгодишното издание на  SPICE Music Festival, съобщават организаторите. Датите за европейските му концерти се отменят заради настъпили промени в графика на Backstreet Boys и обявени нови дати за SPHERE концертите им в Лас Вегас през месец август 2025 година. "Продължаваме да обсъждаме други..

публикувано на 20.02.25 в 15:43

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 20.02.25 в 13:00