Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никой не контролира аквапарковете (обновена)

| обновено на 13.07.18 в 15:18

Два инцидента с момичета поставиха въпроса кой отговаря за контрола на аквапарковете. За съжаление, краткият отговор на въпроса май е… никой.

При последния случай, при който 9 – годишно русначе пострада тежко след спускане по скоростна пързалка на аквапарка в Равда, от управата на парка коментираха, че съоръженията им подлежат на регулярна проверка от технически лица. Това обаче, са хора, които се наемат. И оттук идва въпросът има ли държавна институция, която да следи състоянието на тези съоръжения, дали са безопасни, дали са правилно монтирани, дали са правилно експлоатирани…

От „Морска администрация“, които отговарят за морските атракциони, отговориха, че не е техен ангажимент. Държавната агенция за метрологичен и технически надзор също отрекоха това да в техните правомощия. От други институции неофициално коментираха, че нито има нормативна база за аквапарковете, нито има институция, която да следи за състоянието им и да ги контролира. Разрешение за тях се издавало от Министерството на туризма и от съответната община, но – дотам.

Самото министерство също е категорично, че няма функции и права да извършва подобен контрол. При някакви нарушения, те трябва да сигнализират институциите, но кои – не става ясно. Имало изисквания по БДС, а Комисията за защита на потребителите контролирала безопасността при използване на площадките за игра. Доколко аквапарка е площадка за игра, обаче е спорен въпрос. Ръководителят на бургаското звено на комисията, Николай Стойков, посочи, че при тях нямало постъпили сигнали, но и те не отговарят за такъв контрол:

„Там правомощията ни са крайно ограничени. Проверяваме, най-вече, предварителната информация. За тяхната (на съоръженията – б.а.) техническа спецификация, нямаме такива правомощия“

Министерството на туризма няма функции и права за контрол на атракционни заведения от рода на аквапарковете, посочват оттам. При установяване на нарушения ведомството трябва да сигнализира други институции по компетентност. Задължение, по закон, е да има осигурени спасители, които да контролират посетителите на аквапарка.

Андрей Найденов, председател на Асоциацията по водно спасяване, е категоричен, че това е ангажимент на съответната община:

„Всички открити и закрити площи на територията на общините, подлежат на контрол от съответната община“

Всички водни обекти подлежат на контрол от общинските комисии по водно спасяване. Андрей Найденов е категоричен, че такава има само в Община Бургас.

От Министерството на туризма уточняват, че сега се подготвя наредба за плувните басейни в хотелите и местата за настаняване. Тя, предполагаме, идва след инцидент, при който дете беше засмукано, буквално, от тръба в басейн. Там контролът се очаква да бъде вменен на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Така че можем да очакваме, че след инцидента в аквапарка, държавата ще се сети, че някой трябва да отговаря и за тези съоръжения. Както обикновено става – след като се случи някой инцидент.

Интервю с Андрей Найденов можете да чуете в прикачения файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

254 са съставените актове за седмица в област Бургас, а фишовете са 2483

Близо 380 електронни фишове са връчени за седмица от бургаската полиция. Оттам отчитат, че  7 водачи са санкционирани за шофиране след употреба на алкохол, а двама – на наркотични вещества. Над 600 са тези, които са получили фиш за каране с превишена скорост. 254 са съставените актове само за седмица, а фишовете са 2483. В област Бургас за..

публикувано на 02.12.24 в 14:08

Промени за сечта в 2 наредби за горите предизвикват спорове

Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е работна група, която през юли излиза с вариантите за промени и проектите са пуснати за съгласуване. Промените трябва да бъдат одобрени от Министерски съвет, стана ясно в предаването "Хоризонт до обед"...

публикувано на 02.12.24 в 11:52

В Крушаре животновъди се заканват да не допускат ветеринари до стопанствата си

Стопани от сливенското село Крушаре се заканиха да не допускат ветеринарните власти до стопанствата си да вземат проби от животните, заради опасения от внасяне на зарази.  Село Крушаре попада в 10 километровата санитарна зона, обявена след откритото огнище на шарка в стадо в село Желю войвода. Според хората, никой не е разяснил, какво трябва да..

публикувано на 02.12.24 в 09:03

АПИ: Мъгла край Вълчено ханче, сняг в Котел, дъжд и ремонти край Бургас и Сливен

Сняг вали в област Сливен, в района на Котел.  Пътните настилки са предимно мокри, по високите и усойни места са частично заледени, обработени и проходими при зимни условия. Поради мъгла има намалена видимост в област Бургас, в района на Вълчаново ханче, където е от 30 до 50 метра, съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“.  До края на декември..

публикувано на 02.12.24 в 08:39

На 2 декември започват планираните за месеца стрелби на „Батмиш“

Център за подготовка на специалисти обяви датите на планираните за декември стрелби на Огневи комплекс „Батмиш“ край Сливен. Ученията ще започнат на 2 декември от 8:30 часа до 16 часа. На 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11 и 12 декември ще стартират в 8.30 часа и ще приключат в 13.30 часа. На 13, 16, 17, 18, 19 и 20 декември ученията ще бъдат от 8.30 до 16..

обновено на 02.12.24 в 07:45

Изследват в Ямболска област кози и овце за чума и шарка

От днес в шест села на ямболска област започват изследвания на дребните преживни животни за наличието на заболяванията чума и шарка. Пробите от над 1000 овце и кози ще бъдат взети до сряда, уточняват от Областната дирекция по безопасност на храните. Изследванията се налагат заради възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю..

публикувано на 02.12.24 в 07:20

Съдии от Бургас, Ямбол и Сливен обсъдиха проблеми от съдебната практика

Гражданските и търговските съдии от органите на съдебна власт в Бургас, Ямбол и Сливен разискваха процесуалните проблеми при администрирането на въззивни и касационни жалби,  очертани при разглеждане на делата през 2024 година. Магистратите бяха единодушни, че нередовно администрираните въззивни и касационни жалби затрудняват организацията на..

публикувано на 29.11.24 в 16:05