Двама автори, издавани от едно издателство. Избраха си две поредни вечери, за да пълнят зали в Бургас. Георги Господинов, който колекционира невъзможни истории. Като историята на… облаците през 12-ти век, историята на желанието да е някъде другаде.., историята на тъгата в 6 вечерта… И Мария Донева, за която разкошът е кристален следобед, щастливо откраднато време, разваляне на лоши настроения и писане на весели неща..
Литературата и киното направиха толкова много за края на света във всичките му сценарии, че когато един ден апокалипсисът настъпи, ще изглежда като дежавю, слабо подражание, без ефекти , без саундтрак. И това ще е толкова разочароващо. Но дотогава имаме българските си животи, теми, сюжети, автори, които врат в един и същ казан, които мажат с мед думи и филийки, които разказват за онези питки, които печеше някога традиционната баба на огнище в двора, направено от няколко тухли и проста тенекия отгоре, с онзи вкус, с който не можеш да излъжеш небцето.
Поетите и писателите пишат сродени с българския ни свят. И не е родство по кръв, нито избор, а някакво особено родство по вкус. С желанието да утвърждаваме добрия Ви вкус като читатели, работната седмица, която си тръгва, изпращаме с широта, любопитство и утеха. Защото когато Георги Господинов и Мария Донева превръщат нещата в думи, те ги спасяват от всеядното време. Ще ви черпим петъчно с малки парченца от сладкиша поезия и проза, който двамата изпекоха по различно време, но със същото усещане за добра литература и добър вкус.
Бургас ще бъде домакин на едно от най-очакваните културни събития тази зима – концерт на блестящата американска пианистка Полин Янг. На 3 декември публиката ще има рядката възможност да се срещне на живо с артист, който световната музикална критика определя като една от най-ярките млади звезди на клавирната сцена. Събитието е част от българското ѝ..
Поетично-театрален спектакъл, създаден по произведения на съвременни бургаски автори ще представят студентите от Театрален колеж „Любен Гройс“ днес от 19:00 часа в Дома на писателя на ул. „Вола“. Инициативата се раелизира в партньорство със Сдружение „Бургаска писателска общност“. В поетичната част на спектакъла са включени стихотворенията:..
Изложбата „Медникарството - древно и вечно“ гостува в етнографския музей в Бургас. Тя е от Пловдивския етнографски музей и включва близо 80 съда, като и други предмети направени от мед. Медникарите са имали запазено място в големите панаири - Ескиджумайския и Узунджовския. Бакърджиите талигари тръгвали след Тодоровата неделя на..
Бургас подготвя второто издание на Гала вечерта на лауреатите в изкуствата. Тя ще се състои на 1 декември 2025 г. Събитието ще събере на една сцена творци, отличени с национални и международни награди през годината. Входът за публиката е свободен, нo събитието е тържествено и изисква официално облекло, посочват от община Бургас. Тази година Гала..
Бургас ще посрещне шведския куклен спектакъл "Старецът и неговото магаре" днес от 18:30 часа в Държавния куклен театър . Входът за събитието е свободен за малки и големи почитатели на кукленото изкуство, а героите общуват помежду си изцяло на английски език . А как един шведски спектакъл се реализира в пределите на България – ще разберем..
„Формата на нещата“ е пиеса от американския драматург Нийл Лабют, която ще бъде играна тази вечер в Драматичен театър „Адриана Будевска“. Тя е с вход свободен за бургаските ученици. Режисьор е Кристиана Бояджиева. Участват актьорите Йордан Ръсин, Яна Кузова, Теодор Папазов и Яна Маринова, която е продуцент на спектакъла и сподели:..
Изложбата „Бургас – сгради с душа“ представя архитектурното наследство на града през погледа на млади художници от Частна школа по изобразително изкуство Yulia Krasovska Art School. Тя акцентира върху запазените образци на градската архитектура от началото на ХХ век, видени и художествено интерпретирани от учениците в рамките на културно-исторически и..