Магията на Италия може да се усети още от момента, в който слезеш от самолета на летището в Рим. Там всеки регион има свое специфично излъчване, атмосфера и дори храна. Ако хванете влака от гара Термини в Рим може само за около час и 40 мин. да се пренесете във Флоренция. Една от гарите се намира точно в старата част на града, така че всеки турист спокойно може да се разходи пеш там. Улиците са тесни, а хората са много. Най-многолюдно естествено е пред Катедралата „Санта Мария дел Фиоре“. Външната страна на сградата е като едно бижу с многобройни детайли. Точно пред нея се намира баптистерията, където едно време ако не си кръстен, е било задължително да се влезе, преди да се посети катедралата. Точно пред баптистерията може да се вземе билет от автомат, включващ няколко обекта. Естествено за един ден не може да се обиколи всичко, но е ценно поне и малко да се докоснеш да атмосферата на града.
Първата спирка от нашата обиколка – Баптистерията „Сан Джовани Батиста“. В изкуството на Ренесанса сградата е от особено значение, тъй като в него се избистрят принципите на флорентинската архитектура. Баптистерият е издигнат на мястото на по-стар християнски храм, датиращ от късноримската епоха. Сегашния си вид добива в периода 12-13 век, когато е облицован с бял и зелен мрамор. В този баптистерий е бил кръстен поетът Данте Алигери. Още при влизането правят впечатление огромните бронзови врати, на които са изобразени библйски сюжети. Вътрешността на сградата е изключително изографисана и цветна. Направена е с мраморна мозайка от геометрични фигури. Куполът е покрит с мозайки във византийски стил. Целият купол представя епизоди от живота на Йоан Кръстител, Христос и Йосиф, както и сцени от книга „Битие“ на „Стария завет“.
Запомнете, че към касовата бележка на билета, който сте взели има посочен час. Той е свързан с посещението на върха на купола на катедралата „Санта Мария дел Фиоре“. Пускат се определени групи на час, за това си пазете касовата бележка. Аз лично я загубих и бях много разочарована, когато чаках около 15 мин. на опашката и охраната не ме пусна.
Почти около 30-40 мин. се чака и за влизането в самата катедрала. Честно казано, очакванията бяха повече от реалността. Имайки предвид външния й вид покрит със зелен, розов и бял мрамор. Отвътре самата катедрала не е толкова изографисана, с изключение на купола, който наистина е впечатляващ. До входа се намира часовник, създаден през 1443 г., който работи и днес. Стрелките му обаче се движат обратно на посоката на днешните часовници. В катедралата се намира и барелеф на Джото, който е погребан там.
Има много истории, свързани с построяването на купола. Флорентинците са искали да създадат нещо невиждано до този момент – по-голяма катедрала от тези в Тоскана, Пиза и Сиена. Санта Мария дел Фиоре е била най-голямата в Европа за времето си с място за 30 000 вярващи. Катедралата е строена около шест века под ръководството на най-малко шест архитекти. Най-трудна задача се оказва изграждането на купола, тъй като разстоянието в основата му е около 40 м и по това време липсва технология, която да осъществи грандиозните амбиции на флорентинския проект. Тогава гилдията на търговците на вълна провежда конкурс за проект на конструкцията на купола. Основните конкуренти са Лоренцо Гиберти и Филипо Брунелески, който се ползва с подкрепата на Козимо Медичи. Може да отгатнете кой е спечелил т.нар. обществена поръчка.
Освен за катедралата билетът включва още посещение на кулата, която се намира в непосредствена близост и галерията, която е точно зад сградата. За тях ще ви разкажем в други материали посветени на Флоренция.
В новата рубрика на БНР - Бургас заедно ще обиколим различни места както в страната, така и в чужбина. Ще ви пренесем в атмосферата на градовете, ще се опитаме да ви покажем различен поглед към историческите забележителност и специфичните вкусове на съответния регион. Рубриката ни се излъчва в сутрешното предаване на БНР – Бургас всеки петък.
Още по темата чуйте в звуковия файл:Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..
Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца. На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..
На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур". Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето. Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..
Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“. Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов. Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента. Младият музикант гостува по покана на..
Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас. Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..
И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" . Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..
В Обзор ще има археологически музей. Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..
Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов...
Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола..
На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур". Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история..