Магията на Италия може да се усети още от момента, в който слезеш от самолета на летището в Рим. Там всеки регион има свое специфично излъчване, атмосфера и дори храна. Ако хванете влака от гара Термини в Рим може само за около час и 40 мин. да се пренесете във Флоренция. Една от гарите се намира точно в старата част на града, така че всеки турист спокойно може да се разходи пеш там. Улиците са тесни, а хората са много. Най-многолюдно естествено е пред Катедралата „Санта Мария дел Фиоре“. Външната страна на сградата е като едно бижу с многобройни детайли. Точно пред нея се намира баптистерията, където едно време ако не си кръстен, е било задължително да се влезе, преди да се посети катедралата. Точно пред баптистерията може да се вземе билет от автомат, включващ няколко обекта. Естествено за един ден не може да се обиколи всичко, но е ценно поне и малко да се докоснеш да атмосферата на града.
Първата спирка от нашата обиколка – Баптистерията „Сан Джовани Батиста“. В изкуството на Ренесанса сградата е от особено значение, тъй като в него се избистрят принципите на флорентинската архитектура. Баптистерият е издигнат на мястото на по-стар християнски храм, датиращ от късноримската епоха. Сегашния си вид добива в периода 12-13 век, когато е облицован с бял и зелен мрамор. В този баптистерий е бил кръстен поетът Данте Алигери. Още при влизането правят впечатление огромните бронзови врати, на които са изобразени библйски сюжети. Вътрешността на сградата е изключително изографисана и цветна. Направена е с мраморна мозайка от геометрични фигури. Куполът е покрит с мозайки във византийски стил. Целият купол представя епизоди от живота на Йоан Кръстител, Христос и Йосиф, както и сцени от книга „Битие“ на „Стария завет“.
Запомнете, че към касовата бележка на билета, който сте взели има посочен час. Той е свързан с посещението на върха на купола на катедралата „Санта Мария дел Фиоре“. Пускат се определени групи на час, за това си пазете касовата бележка. Аз лично я загубих и бях много разочарована, когато чаках около 15 мин. на опашката и охраната не ме пусна.
Почти около 30-40 мин. се чака и за влизането в самата катедрала. Честно казано, очакванията бяха повече от реалността. Имайки предвид външния й вид покрит със зелен, розов и бял мрамор. Отвътре самата катедрала не е толкова изографисана, с изключение на купола, който наистина е впечатляващ. До входа се намира часовник, създаден през 1443 г., който работи и днес. Стрелките му обаче се движат обратно на посоката на днешните часовници. В катедралата се намира и барелеф на Джото, който е погребан там.
Има много истории, свързани с построяването на купола. Флорентинците са искали да създадат нещо невиждано до този момент – по-голяма катедрала от тези в Тоскана, Пиза и Сиена. Санта Мария дел Фиоре е била най-голямата в Европа за времето си с място за 30 000 вярващи. Катедралата е строена около шест века под ръководството на най-малко шест архитекти. Най-трудна задача се оказва изграждането на купола, тъй като разстоянието в основата му е около 40 м и по това време липсва технология, която да осъществи грандиозните амбиции на флорентинския проект. Тогава гилдията на търговците на вълна провежда конкурс за проект на конструкцията на купола. Основните конкуренти са Лоренцо Гиберти и Филипо Брунелески, който се ползва с подкрепата на Козимо Медичи. Може да отгатнете кой е спечелил т.нар. обществена поръчка.
Освен за катедралата билетът включва още посещение на кулата, която се намира в непосредствена близост и галерията, която е точно зад сградата. За тях ще ви разкажем в други материали посветени на Флоренция.
В новата рубрика на БНР - Бургас заедно ще обиколим различни места както в страната, така и в чужбина. Ще ви пренесем в атмосферата на градовете, ще се опитаме да ви покажем различен поглед към историческите забележителност и специфичните вкусове на съответния регион. Рубриката ни се излъчва в сутрешното предаване на БНР – Бургас всеки петък.
Още по темата чуйте в звуковия файл:Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..
Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...
Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука. Помощник‐режисьори на постановката са Лина..
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в Културен дом НХК. Съботният ден стартира с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния филм „ Чебурашка “,..
В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка. Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“...
Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“...
Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на..