Изложба от 30 картини от фонда на бургаското пристанище беше открита в зала на филиала на Националната художествена академия в Бургас, който се намира на Морската гара.Тя проследява исторически моменти от развитието на порта и е посветена на празника на града.
Платна на едни от най-ярките майстори на четката за първи път се обединяват в обща изложба. Идеята е на директора на бургаското пристанище Диян Димов, който получава подкрепа за нея от преподаватели на новооткрития филиал на НХА в Бургас, за да се покажат, събирани, през годините по различни поводи, картини. Авторите им са свързани с морето или с Бургас, част от тях са родени тук или са живели и творили. Картините са на Петко Задгорски, Дамян Заберски, Петко Джуджев, Дион Дионисиев, Виолета Масларова, Митко Чепанов, Лалка Анчева и др.
Това са картини, събирани през последните 80 години, обясни Диян Димов:
Преди две години след първия ми разговор със сина на Петко Задгорски, Вили, който специално пристигна от Мюнхен да подари две картини, които са тук в колекцията,събуди интереса на мен и колегите ми да се поразровим из някои помещения, които доста време бяха изоставени.видяхме, че сме собственици на едни изключителни творби.Не съм си и мечтал, че в единствения филиал на художествена академия в пристанище в света, ще изложим тези картини.
Диян Димов е подбрал лично картините, каза професор Димо Колибаров, който преподава в Академията:
В колекцията може да видите емблематични бургаски автори. За разлика от фотографията,която навремето е фиксирала състоянието на града, безпристрастно, тук има много вложена емоция, много различни настроения и състояние. Виждаме това единение между природните стихии и ежедневието на едно пристанище.
Две дами се открояват със свои творби в изложбата. Това са Лалка Анчева и Виолета Масларова, каза изкуствоведът Пенка Седларска. Особено интересна е една от картините на Анчева. Тя представя пристанищната стачка от 2 септември 1911 година. Работниците тогава отправили своите искания към пристанищното управление, но те останали без внимание, което довело до обявяване на стачка. Работата спряла , нямало кой да натовари и да разтовари корабите. Стачката засегнала чувствително бургаските едри търговци, зад които застанало и правителството. В Бургас били изпратени военни и полицейски части. На подобна тема е картината и на Виолета Масларова ,тя показва „Протестна демонстрация на пристанищните работници през 1922 срещу пристигналите белогвардейски офицери с кораб”.
На откиването присъстваха зам.-областният управител Владимир Крумов и турският консул в Бургас Нурай Иньонтепе,
Експозицията е в „Магазия 1” и може да се разгледа всеки делничен ден от 10:00 ч. до 17:00 ч. до 15 януари 2019 г.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Близо 40 творби са изпратени до момента за участие в националния конкурс „Любовта е извор“. Той е посветен на писателя Стоян Русев /Дядо Благо/, който е роден в Малкотърновско. Това е четвъртото издание на литературната надпревара, която се организира по инициатива на Димитър Кукузелов и се осъществява с помощта на читалище "Фар 1946" – Бургас и..
Държавна опера Варна гостува на бургаска сцена с о перата-мюзикъл "Калас и Онасис" от Христос Папагеоргиу. Спектакълът пресъздава живота на Мария Калас и Аристотел Онасис - две звезди с огромна слава и изпепеляващи съдби, чийто фатален сблъсък за пръв път се представя на световната музикална сцена. Операта-мюзикъл проследява с пристрастие, с..
Аrtistic youth fest ще има второ издание в Бургас. Благодарение на ентусиазма на Георги Димитров, Деница Дойчева, Туана Шахин и Ивана Фенерска млади хора на възраст от 12 до 25 години ще имат възможност да разкрият таланта си пред връстници. "Флората" ще събере даровити бургазлии, които ще се изявят в различни категории- творческо писане,..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще научат повече за..
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..
Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..
До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...
Близо 40 творби са изпратени до момента за участие в националния конкурс „Любовта е извор“. Той е посветен на писателя Стоян Русев /Дядо Благо/,..
Държавна опера Варна гостува на бургаска сцена с о перата-мюзикъл "Калас и Онасис" от Христос Папагеоргиу. Спектакълът пресъздава живота на Мария..