Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дело за катастрофа на магистрала Тракия от 2016 година тръгва в бургаския окръжен съд

На 26 -ти октомври 2016 година Гергана Жекова пътува със съпруга си по магистрала "Тракия" в автомобила им  „Фолксваген“. Двамата  се връщали от почивка. Жената била на предната дясна седалка. В близост до разклона за Карнобат, мъжът й  намалил скоростта до 89 км/ч . В същото време били изпреварени от лек автомобил „Рено“, в който пътували двама мъже. Шофьорът  на реното забелязал джип, който се движел пред него на заден ход в активната дясна лента без включени светлини.Той  рязко отклонил автомобила си наляво,без да подаде ляв мигач, като успял да заобиколи джипа . В този момент съпругът на Гергана видял  джипа. Колата била в дясната част на дясната лента, движела се  назад със скорост 10 км/час. Водачът успял  само да завие волана наляво и отклонил автомобила си около 50 см, но не успял да избегне сблъсъка. Жената починала в бургаската многопрофилна болница.

 Така  е описана хронологията  на произшествието в обвинителния акт, според който прокуратурата повдигна обвинение за причиняване на смърт по непредпазливост на Дойчин Миневски. На разпоредителното заседание днес, той и адвокатът му,Румен Руменов, не пожелаха делото да се гледа по съкратеното производство и поискаха връщане и преразглеждане, събиране на нови доказателства и  нова тройна съдебно-техническа експертиза.Според Руменов, са извършени пропуски при разследването. Той  и Миневски са искали два пъти отвод на прокурора, който е им е бил  отказан. 

Прокуратурата оспори твърденията на защитата, съдия Грънчев определи посочените основания за връщане на делото като неоснователни. Съдът подчерта,че обвиняемият е с мярка подписка, няма нужда от нови доказателства, а  нова експертиза би могла да се направи в хода на делото.

Адвокат Руменов заяви още, че има съпричиняване на катастрофата и то е било отказано да се разгледа като такова, защитникът на близките на починалата жена, Светлозар Дуков коментира:

Това се опитва да убеди защитата на подсъдимия.Считаме, че няма основания. Данните по досъдебното производство, свидетелските показания, механизмът на самото ПТП , те са категорични. В тази насока няма основание да считаме наличие на  съпричиняване. Нарушени са императивни разпоредби. Лек автомобил на магистрала се е движел на задна предавка.

В случаи, че има нови въпроси, които да се уточнят, няма пречка да бъде зададе тройна експертиза.

Заседанието по делото е насрочено на 18 - ти февруари, тогава  ще бъдат разпитани вещи лица и свидетели.

 Повече в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията в Сливен отне за трети път книжката на шофьор, глобиха го с 3000 лв

Полицията в Сливен е задържала водач на лек автомобил за дрифт и опит да осуети проверка. Опасното шофиране е извършено на обществен паркинг, водачът е задържан за 24 часа, а автомобила му е иззет. Случаят се разиграва на паркинг на търговски комплекс в Сливен вечерта на 28 октомври, след като полицейски автопатрул чува свистене на гуми...

публикувано на 30.10.25 в 12:30

"Доживотен затвор без замяна" за Станимир Рагевски

Бургаският апелативен съд потвърди присъдата на Окръжния съд, с която на Станимир Рагевски е наложено наказание „доживотен затвор без замяна“ за убийствата на Теодора Бахлова и Юмер Мехмед, извършени през 2020 г. и 2021 г. До новото решение се стигна след жалба на защитата на подсъдимия, с искане за отмяна на присъдата и признаването му за невинен..

публикувано на 30.10.25 в 11:00
Снимката е илюстративна

Жена пострада след катастрофа с три коли до кв. Сарафово

36-годишна жена от Равда е с контузия на главата и гръдния кош след верижна катастрофа с три автомобила на пътя Бургас-Варна до кв. Сарафово снощи.  По данни на полицията до инцидента се стига заради неспазване на дистанция. Първо автомобил, управляван от 33-годишен мъж от Генерал Тошево блъска намаляващата скоростта си пред него кола на..

публикувано на 30.10.25 в 09:20

Двама мъже са задържани за кражби от автомобили в Сливен и село Гергевец

Полицията в Сливен задържа двама извършители на кражби от автомобили — единият хванат след бързи действия на криминалистите, а другият — от самия потърпевш.  Първият случай е от село Гергевец. Около десет часа сутринта 36-годишен мъж е подал сигнал, че докато товарел строителни материали в буса си, неизвестен е задигнал портфейла му. Само за няколко..

публикувано на 29.10.25 в 10:30

В частен дом в кв."Горно Езерово" откриха наркотични вещества

Служители от отдел „Криминална полиция“ при ОДМВР – Бургас и Районно управление – Поморие извършили проверка в частен дом, на ул. „Еделвайс“ в бургаския квартал „Горно Езерово“, обитаван от 43-годишен криминално проявен и осъждан мъж от Бургас. Намерена и иззета е близо два килограма суха зелена тревна маса - марихуана. Тя е съхранявана на различни..

публикувано на 29.10.25 в 09:00

Откриха тялото на 79-годишен мъж в река Хаджийска

Сигнал за открито безжизнено тяло е подаден в Районното управление в Несебър, съобщи Областната дирекция на полицията в Бургас. Мъжът е намерен в р. Хаджийска в близост до паркинга за дискотека в Слънчев бряг.  Разследващите са установили, че тялото е на 79-годишен бургазлия, обявен за издирване от близките си. При извършения първоначален оглед..

публикувано на 29.10.25 в 08:25
Снимката е илюстративна

Задържаха жена с 2,40 промила алкохол след пътен инцидент в Средец

44-годишна жена от Средец е задържана за 24 часа заради шофиране след употреба на алкохол с концентрация - 2.40 промила, съобщават от ОДМВР.  Автомобилът й е спрян вчера по обяд на кръстовището на улиците „Гочо Кънев“ и „Георги Кирков“. Проверката за алкохол е извършена след предизвикан пътен инцидент с нанесени материални щети.  По случая е..

обновено на 28.10.25 в 12:40