Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криминалисти обучаваха ученици от Математическата гимназия

Снимка: ОДМВР - Бургас

Абитуриентите от Природо-математическата гимназия гостуваха за четвърта поредна година на ОДМВР – Бургас, съобщиха от пресцентъра на полицията. Домакин на срещата беше Областният директор - старши комисар Калоян Калоянов, който запозна присъстващите със структурата на крайморската дирекция и отделните й звена, представяйки в детайли най-любопитните от тях.

Дванадесетокласниците се впечатлиха от дейността на служителите от отдел „Криминална полиция” в няколко направления. Едното от тях е свързано с противодействие на незаконната миграция и каналджийската дейност, а другото - с киберпрестъпленията и кражбата на лични данни в интернет. Старши комисар Калоянов обясни важността на фигурата на разследващите полицаи при разкриването на престъпления и събирането на годни доказателства за повдигане на обвинения. Пряко бяха засегнати случаи, касаещи неизбежната отбрана и крайната необходимост, както и опитите за корупционни действия от пияни шофьори спрямо служители от „Пътна полиция”.

Пред учениците директорът на ОДМВР – Бургас разясни предприеманите превантивни мерки за недопускане на тежки криминални деяния, както и ситуирането на мобилни КПП в активния летен сезон, особено на територията на Слънчев бряг. Абитуриентите задаваха въпроси относно работата на полицията по неутрализиране на мини-фермите за отглеждане на канабисови растения, както и от мобилните лаборатории за производство на синтетични наркотици. В тази посока старши комисар Калоянов разказа реални случаи от полицейския си опит.

Във втората част на традиционното посещение на абитуриентите от Природо-математическата гимназия в ОДМВР – Бургас, експертът от Базовата научно-техническа лаборатория Галин Байкушев разкри част от тайните при работата по откриване, проявяване и изземване на пръстови отпечатъци, незаличени от пожар следи, възможностите на ДНК – лабораторията, ситуирана в Бургас и др. Галин Байкушев демонстрира нагледно възможностите на „експертния куфар”. Той показа магнитната четка и дактилоскопните прахове. Детайлно пред абитуриентите бяха демонстрирани стъпките при извършването на първия етап от разследването на престъпленията, осъществявани от експертите от МВР. Галин Байкушев разясни, че една от основните задачи на огледа на местопроизшествието е събирането на годни и качествени веществени доказателства, върху които да се изготвят експертизи, подпомагащи дейността по реализиране спрямо виновното лице на предвидената в закона санкция. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Б.Сандов: Необходимо е звено за борба с пожарите от въздуха

Необходимо е създаването на звено за борба с пожарите от въздуха, което да се задейства още в началото на възникване на огъня, след това то да съдейства за гасенето и обхождането. Предложението е на Борислав Сандов, бивш вицепремиер по климатични политики и министър на околната среда и водите, автор на climateka.bg.  Той анализира за БНР Бургас..

обновено на 05.08.25 в 15:41

Пожар унищожи 30 декара тревни площи и черешова градина в кв. „Ветрен“

Около 30 декара тревни площи и част от черешова градина са горели в квартал „Ветрен“ в Бургас. Инцидентът е станал на 4 август около 13:40 ч., съобщават от ОД на МВР Бургас. Огънят е бил потушен от два противопожарни автомобила и осем огнеборци. По данни на собственика на овощната градина с площ 36 декара, е изгоряло и оборудването за капково..

публикувано на 05.08.25 в 15:20

Трима ранени при три пътни инцидента в област Бургас

Три пътнотранспортни произшествия в област Бургас доведоха до трима ранени вследствие на несъобразена скорост и неспазване на дистанция, съобщават от ОД на МВР Бургас. Първият инцидент се е случил около 09:55 ч. в понеделник на пътя между с. Просеник и с. Руен, където лек автомобил с бургаска регистрация, управляван от 80-годишен айтозлия, е..

публикувано на 05.08.25 в 14:40

75-годишен сливналия причини пожар в имота си, докато разчиства треви

Мъж на 75 години от Сливен причини пожар в имота си в местността „Дюлева река“, съобщават от полицията. Разчиствал е място за земеделска дейност.  Въпреки изричните забрани за палене на открит огън в летния сезон възрастния мъж решава да запали сухите треви в имота си, за да си разчисти място за посеви. Пожарът е потушен с помощта на един екип на..

публикувано на 05.08.25 в 14:20
снимката е илюстративна

21-годишен мъж от Шумен се удави на плаж „Вая“ в Иракли

21-годишен мъж от Шумен се удави на плажа „Вая“ в местността Иракли около 14:30 ч. в понеделник, съобщават от полицията. По данни на очевидци, той влязъл във водата в бурното море около обяд и след това изчезнал. Тялото е намерено и транспортирано до отделението по съдебна медицина на УМБАЛ – Бургас за аутопсия. По случая е образувано досъдебно..

публикувано на 05.08.25 в 14:00

ГДБОП откри над 1.5 кг кокаин в София и село Лозенец, общ. Царево

Повече от килограм и половина кокаин бяха открити в София и село Лозенец, община Царево при операция на ГДБОП. При акцията в Сливен е задържан 49 годишен мъж. От МВР уточняват, че наркотиците са намерени у човек, за когото е установено съпричастност със задържаните седмица по-рано 4 души с близо 400 кг. марихуана. Операцията на ГДБОП е проведена в..

публикувано на 05.08.25 в 13:41

Задържаха в Ямбол 21-годишен чужденец, превозвал мигранти с крадена кола

Полицията в Ямбол задържа 21-годишен чужденец, превозвал мигранти с откраднат автомобил. По случая е образувано досъдебно производство.  В следобедите часове вчера, около 15,30 часа, в комплекс "Георги Бенковски" в Ямбол, младият мъж се опитал да  избегне полицейска проверка, като не спрял на подадения сигнал, а в последствие се е блъснал в..

публикувано на 05.08.25 в 12:00