Мюзикълът „Шумла полка“ на Парашкев Хаджиев ще бъде представен премиерно на сцената на Държавна опера – Бургас на 19 и 20 април от 19 ч. И двата премиерни спектакъла са дело на студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“ – София и оркестъра и хора на бургаската опера под режисурата на проф. Павел Герджиков. Пред оркестъра на операта ще излезе диригентът Деян Павлов.
В представлението участие ще вземат Бранимир Недков, солист на Държавна опера – Бургас, и Пламен Бейков, солист на русенската опера и ученик на големия Борис Христов. Като голяма изненада за публиката се подготвя и появата на режисьора проф. Павел Герджиков на сцената. Проф. Герджиков е един от известните родни оперни певци, но академичната му работа го откъсва с годините от сцената. В петък и събота обаче професорът ще излезе рамо до рамо със студентите си, за да ги подкрепи и с присъствието си пред публиката.
„Шумла полка“ е името на една от композициите, създадена за първия български оркестър. Музикалната трупа е възникнала през 1850-та година в Шумен, когато в града пристигат избягалите след краха на Унгарската буржоазна революция Лайош Кошут и сподвижници. С тях у нас се озовава и Михай Шафран – шивач, който е бил и талантлив цигулар и интелигент. Той и приятелите му създават оркестър, с който да повдигат духа на гостоприемното българско население и да въведат в обществения живот на града европейски културни традиции. В оркестъра бързо са привлечени будни българи като Сава Доброплодни, Добри Войников и др. Не след дълго заниманията на шуменските младежи с музика стават модни, а свиренето на цигулка, китара или флейта – въпрос на престиж. Променя се облика на Шумен, обществените порядки и нагласите на шумналии към ролята на културата в живота.
Международният фестивал „Дни на куклите“ ще се проведе от 10 до 15 август в Бургас. На традиционното място - открита сцена „Охлюва“ в Морската градина децата ще могат да гледат спектакли на куклени театри от страната и чужбина. Поканили сме 8 български държавни театъра, а чуждестранното участие е на 5 трупи – две от..
За втора поредна година, Българска културно-просветна организация „Кирил и Методий“ – Виена гостува в Дома на писателя в Бургас. Предвидена е богата програма, която ще включва музика, театър, културен обмен с творци от местната писателска общност. „ Получихме покана да гостуваме и тази година и понеже сме с прекрасни впечатления..
Днес в 18:30 ч. в центъра на Сливен ще се проведе концерт с кауза – защита на целостта на природен парк "Сините камъни". Инициативата обединява усилията на граждани, неправителствени организации, поети и музиканти, които искат да издигнат глас в подкрепа на опазването на уникалната природна среда. Поводът за организирания концерт е решение на..
Близо 30 графики и десет живописни платна представя в Бургас художникът Димитър Каратонев. Авторът гостува за трети път в бургаската галерия „Неси“ и споделя, че винаги идва с голямо удоволствие на морето. Изложбата му носи любопитното заглавие „Чудо в Манихики“. Така се казва една от творбите му, посветена на малкия остров в Тихия океан...
Поморие ще отбележи 260 години от освещаването на църквата „Преображение Господне“ – най-старият действащ храм по българското Черноморие. Празничната програма започва в навечерието на храмовия празник с литургия в 18:00 ч., след която ще се проведе литийно шествие от храма до Народно читалище „Просвета 1888“. Откриха енорийски некропол край..
Историческият роман „Реките на времето“ на Евгения Кръстева-Благоева ще бъде представен от 18:00 ч. в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ – Бургас. За книгата ще говорят д-р Даниела Божинова, Васил Люцканов и самата авторка, а водещ ще бъде Николай Кръстев. Романът проследява съдбите на два рода, преживели Балканската, Междусъюзническата и Първата..
Българската културно-просветна организация „Кирил и Методий“ – Виена гостува за втора поредна година в Дома на писателя в Бургас. Събитието ще се състои на 6 август от 16:30 часа. Програмата включва музика, театър и културен обмен с творци от писателската общност в Бургас и Българския литературен кръжок във Виена. Почетен гост ще бъде директорът на..
Международният фестивал „Дни на куклите“ ще се проведе от 10 до 15 август в Бургас. На традиционното място - открита сцена „Охлюва“ в..
Близо 30 графики и десет живописни платна представя в Бургас художникът Димитър Каратонев. Авторът гостува за трети път в бургаската галерия „Неси“..
Българската културно-просветна организация „Кирил и Методий“ – Виена гостува за втора поредна година в Дома на писателя в Бургас. Събитието ще се състои..