Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златни съкровища показват тази вечер в бургаския музей

Златни съкровища, шевици и демонстрации предстоят днес в Нощта на музеите в Бургас. Официалното откриване ще е от 18.00 часа в зала „Трезор“ на Археологическия музей , съобщи директорът на музейната институция Милен Николов

„Това са част от съкровището от Мала Перешчепина, с наименование и спомен от Велика България. Гостува ни Националния исторически музей от София вече за поредна година, благодарение на добрите ни отношения. Другата златна изложба – това е копие на Вълчитрънското съкровище. Това е, може би, най-прочутото съкровище на траките. Най-ранното, най-старото. То е от късната бронзова епоха, от времето на Троянската война“

В Историческия музей за първи път ще бъде показана голямата икона на Иисус Христос, реставрирана с обществени дарения, а посетителите ще могат да се срещнат с реставратора ѝ. В Етнографския музей ще бъде представена на националната изложба „По шевиците ще ги познаете“ , там ще има открити уроци по везане на шевици. Нощта на музеите в Бургас ще е от 18 до 24 часа при вход свободен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деница Младенова от Бургас спечели Голямата награда в XV Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“

Поетесата Деница Младенова от Бургас е носител на Голямата награда в XV Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“, организиран от община Пловдив.  Тя получи грамота и парична премия в размер на 2000 лв. за дебютната си книга „Първи живот“. Редактор на стихосбирката е преподавателят по литература и ръководител на литературния клуб „За..

обновено на 12.10.25 в 14:56

Фестивалът за съвременни изкуства ВОДА 2025 се завръща тази неделя

Мястото, познато на бургазлии като „Дупката” се превръща в сцена на съвременното изкуство, в рамките на фестивала „Вода“. От 12-ти до 14-ти октомври там предстоят концерти, музикални и визуални пърформанси, както и 3D мапинг. Тази година фестивалът носи заглавието „В сърцето на града“, като организаторите избраха да трансформират мястото на..

обновено на 12.10.25 в 10:20

Болярово ще отбележи Димитровден с празнични събития и откривания

Град Болярово ще отбележи Димитровден на 26 октомври 2025 г. с програма от културни, спортни и обществени събития. Сред акцентите е кулинарно шоу с готвача Иван Звездев и традиционният футболен турнир „За купата на петте кмета“, в който участват ръководителите на петте общини от Ямболска област и представители на областната администрация. Ще бъдат..

публикувано на 10.10.25 в 17:00

Концерт с джаз музика и хамънд орган в Бургас на 30 октомври

Pietro Caroleo and Vilizar Gichev Hammond Organ Trio - проект без аналог в България, избра Бургас за спирка от музикалната си обиколка. На 30 октомври от 20:00 часа в пиано бар “Ten Fingers” жители и гости на града ще се насладят на изключителни музиканти и хамънд орган  - изключително рядък инструмент. В репертоара ще бъдат включени пиеси на Уес..

публикувано на 10.10.25 в 13:00

Ненчо Русев представя есенна ретроспективна изложба в галерия „Неси“

Ретроспективна изложба - живопис и пластика, представя в Бургас х удожникът и скулптор Ненчо Русев . Експозицията може да бъде разгледана в бургаската галерия „Неси“. Картините са рисувани през различни периоди - от 70-те години на миналия век, до днес, сподели авторът.  "Представям пленерна живопис, преди всичко и ателиерна скулптура. Има..

обновено на 10.10.25 в 11:46

Фестивал с улични огнени спектакли 6Fest ще се проведе в Ямбол

Фестивалът за улични изкуства 6Fest се завръща в Ямбол със специален формат, посветен на огненото изкуство. В продължение на два дни – 10 и 11 октомври, жителите и гостите на града ще имат възможност да се насладят на огнени спектакли на български артисти. „Още през 2020 година реших да направя специален тематичен формат, защото в..

публикувано на 10.10.25 в 11:30

Мария Сапунджиева гостува в Бургас с комедията „Трудни за обичане“

Любовната комедия „Трудни за обичане“ от Леополд Герш гостува на сцената на Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас на 16 октомври. Постановката е дело на режисьора и сценограф Светослав Славчев, а в нея ще видим и обичаната актриса Мария Сапунджиева.  В спектакъла участват още Адриана Димова, Ангел Калев и Светослав Славчев. Пластиката е на..

публикувано на 10.10.25 в 11:00