Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митко Иванов представя лекция на тема „Истинската история на празника на Светите братя Кирил и Методий в България и в Бургас“

Лекция – дискусия посветена на 24 май предстои днес в Бургас. Тя е на тема „Истинската история на празника на Светите братя Кирил и Методий в България и в Бургас“. Нови, непознати и непопулярни факти ще представи Митко Иванов, автор на биографичната книга за благодетеля на Бургас Александър Георгиев Коджакафалията и съавтор на „История на Бургас“. Според него първия опит да се отбележи празника е в началото на 19 век, преди времето на двамата видни бургаски възрожденци поп Георги Стоянов и Димитър Бракалов, с чийто дейност до сега се свързваше първото честване на светите братя в града ни.

„Ако леко повдигна завесата и цитирам едно от сведенията, които са достигнали до нас , от него става ясно, че е бил отбелязван по – скоро денят на свети седмочисленици. Той е имал формата по скоро на народно веселие извън църквата, някъде в покрайнините на града с традиционните свирни, трапези и хора и не е имало онази религиозно – официална форма, която можем да предположим!“

Повече може да чуете в звуковия файл:

Митко Иванов ще отговори на въпросите „Кой преобърна представите на академичните среди и разкри истинската история на празника?  С какво този учен е свързан с Бургас? Кога всъщност е започнало честването? Как е отбелязван празникът в Бургас преди 150 години?“ 

Лекцията е днес от 17.30 часа, в конферентната зала на библиотека „Пейо Яворов“ на улица „Булаир“ 10. Входът е свободен.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Касиел Ноа Ашер, Лилия Маравиля и Стефка Янорова идват в Бургас с „Театър, любов моя!“

Емблематичният спектакъл „Театър, любов моя!“ от Валери Петров ще гостува в Бургас днес от 19:00 ч. в Културен дом НХК. В него участват обичаните актриси Касиел Ноа Ашер, Лилия Маравиля и Стефка Янорова. Пиесата разказва с много нежност и чувство за хумор за кулисите и задкулисието, върховете и паденията, обичта и болката в света на театъра...

публикувано на 02.11.25 в 14:15
Милена Ахчиева с книгата си

Милена Ахчиева: Връзката с божественото означава връзка с природата

Идеята за „Дневник на душата“ е изповед, която се свързва с историята на България: „Героинята е една светица, тя усеща хората, че имат нужда от светлина, от вяра, за това да се пробудят истински.“ „Дневник на душата“ е нейният начин да сподели убеждението си, че всеки човек носи в себе си светлина, която може да освети пътя и на..

публикувано на 02.11.25 в 13:30

Танцова формация „Петлите“ представя нов спектакъл в Бургас

Танцова формация „Петлите“ ще представи своя нов спектакъл на 20 ноември от 19:00 часа в залата на Културен дом НХК – Бургас. Представлението е посветено на България и нейната непреходна красота, изразена чрез танц, музика и сценични картини, вдъхновени от планините, традициите и обичаите на страната. Спектакълът ще покаже величието на българския дух..

публикувано на 31.10.25 в 17:00

Второто издание на подкаста "100лица на културата" на БНР Бургас е посветено на Ваньо Вълчев

Второто издание на подкаста „100лица на културата“ на БНР Бургас е факт. То е посветено на едно от знаковите лица в културния живот на Бургас - поета, писател и общественик Ваньо Вълчев.  БНР Бургас стартира нов подкаст „100лица на културата“ Поводът бе представянето на новата му книга „Помниш ли Венеция“. Премиерата, която се състоя в..

публикувано на 31.10.25 в 16:52

Недялко Йорданов: "Моноспектакълът ми "Момчето, което говори с морето" ще е изповед-споделяне с бургазлии!"

Недялко Йорданов ще представи тази вечер, 31 октомври авторския си моноспектакъл „Момчето, което говори с морето“ в Бургас. Един от най – обичаните поети на България ще застане пред своята публика с предпоследната си изповед – спектакъл от стихове и песни, писани през целия му живот. „Искам да направя нещо, което не съм правил до..

публикувано на 31.10.25 в 11:30

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят „Да послушаме кино“

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят на концерт – спектакъл „Да послушаме кино“ в клуб „Модерен театър“ тази вечер, 31 октомври. Магията на българската филмова музика ще оживее в Бургас и ще разказва истории. В програмата са подбрани най-любимите и познати мелодии от български игрални филми за всички времена като „Любимец..

публикувано на 31.10.25 в 09:00

Режисьорът Камен Калев отказа награда на Министерството на културата

Режисьорът Камен Калев отказа награда на Министерство на културата - "Златен век", която се връчва в навечерието на Деня на народните будители - 1 ноември, съобщава БГНЕС.  В декларация режисьорът на филмите "Източни пиеси", "Островът", "С лице надолу", "Февруари", заявява: "Отказът ми от наградата е форма на протест срещу настоящото политическо..

публикувано на 30.10.25 в 17:00