VIII-мият Международен фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“2019 град Китен, община Приморско започва в следващата седмица.
Пет дни (12 – 16 юни) на Лятната сцена в Морския парк на град Китен участниците ще покажат духа и таланта, с който претворяват фолклорните традиции на народите. Фестивалът се развива устойчиво и за осма поредна година се утвърди като най-голямото международно фолклорно събитие провеждащо се под патронажа Димитър Германов – кмет на Община Приморско.
Всяка година участниците са многобройни от различните фолклорни области на България и чуждестранни фолклорни ансамбли от Русия, Казахстан,Украйна,Румъния, Азарбайджан, Гърция ,Сърбия, Грузия, Полша, Македония, Чехия, Словакия, Косово . Впечатляващо е тази година, че има изпълнител и заявили своето участие от Канада, Монреал. Това са група „КУЦИ МЕРКИ“ с артистичен ръководител Етиен Лебел. Те се изявяват чрез традиционни български стандарти, върху основата на звуци от Източна Европа. На фестивала ще изпълнят „Моме Калино“, Карловска китка, Кюстендилска ръченица и др.
Международният Фолклорен Фестивал „Атлиманска огърлица” България е с конкурсен характер. Певчески групи, танцови състави, ансамбли, индивидуални изпълнители са разделени във възрастови групи до 18 години и над 18 години. Участие тази година са заявили фолклорни групи, ансамбли, музиканти и индивидуални изпълнители от 10 държави – Русия, Казахстан, Украйна, Беларус, Македония, Косово, Сърбия, Турция, България. Интересно ще бъде участието на фолклорни групи, ансамбли и индивидуални изпълнители от всички фолклорни области на България, които, освен изпълненията, ще направят ревю и представяне на старинни национални носии.
На откриването на фестивала се връчва специалната награда „Атлиманска огърлица – огърлие“ за съществен принос в организацията и утвърждаване на фестивала като традиционен. Много награди, сертификати, медали, дипломи, специални награди, плакети с Лауреатски звания, приз „Янка Рупкина“, приз „Пазител на фолклора“ и парични премии ще получат участниците.
Компетентно професионално жури с председател проф. Лозанка Пейчева – фолклорист и музиколог, преподавател в АМТИИ “Проф.Асен Диамандиев“ Пловдив ще оценява качествата на изпълнителите. Членове на журито са: световно известната българска народна певица Янка Рупкина -носител на награда „ГРАМИ“; Марин Маринов; доц.д-р Венцислав Димов, Николай Чапански - журналист,музикален редактор в БНР–Пловдив и други.
Водещ отново ще бъде Жоро Янакиев от БНР – Бургас, а медията ни ще предава директно от фестивала, на 16 юни. Закриването е същия ден, от 10 ч.
БНР-Бургас е медиен партньор.
С три концерта, които ще се проведат днес и утре в Националния дворец на културата, роденият в Бургас композитор Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей. Българската публика е винаги готова да се срещне с творчеството на Диомов, както и с изпълнителите, които винаги са до него. Няколко са поколенията, израснали с музиката на..
Обща изложба „Еволюция“ откриха в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия (НХА) – Филиал Бургас студенти, на които предстои дипломиране. Те са от специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ (КИПГ). Експозицията показва дългия и нелесен път, който изминава всеки студент, през 4-годишното си обучение. В изложбата участват и..
Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят да местното дружество Петър Тепсизов: „Има живопис, има рисунки доста, има керамика. Пролетта винаги..
Театър „Българска армия“ гостува в Бургас със спектакъла „Черна комедия“ на Питър Шафър. Представлението ще се играе на 7 април от 19:00 ч. в залата на Драматичен театър „Адриана Будевска“, а режисьор е Иван Урумов. Историята проследява млад скулптор, който попада в поредица от недоразумения, когато авария спира електричеството в дома му. Сред..
Романът „Бреговете на Бохемия“ на Румен Денев ще бъде представен тази вечер от 18:00 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. Действието в книгата се развива в България през 30-те години на ХХ век, когато политическите събития разтърсват обществото. Главният герой – бивш поручик, подвизаващ се като журналист, е въвлечен в сложни..
Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои на 5 април от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Сборникът превежда болката в поезия и превръща тъгата в сила, като съчетава уязвимостта на детската душа с дълбока откровеност. Три от стихотворенията в него..
Богатството на българските традиции ще оживее в Бургас с второто издание на „Пролетна етно палитра“. На 10 април от 17:30 ч. Детски фолклорен танцов ансамбъл „Радост“ и Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“ ще представят пъстър концерт с танци, хор и солисти. ДФТА „Радост“, основан през 1959 г., обучава над 100 деца, които изпълняват танци..
В общинския исторически музей на Царево е изложено копие на уникалното златно съкровище от Синеморец, в навечерието на 20 години от откриването му. То е..
В Бургас ще бъде открита ретроспективна изложба, посветена на художника и реставратора Климент Атанасов. Експозицията, озаглавена „В търсене на Аза“,..
Ако беше сред нас, на днешния 3 април, реставраторът и художник Климент Атанасов щеше да отпразнува своите 68 години. Но големите творци не си отиват -..