Диригентът Григор Паликаров е новият носител на тазгодишната награда "Емил Чакъров". Отличието ще бъде връчено официално на 21-ви август от 20.30 часа на сцената на Летния театър, по време на спектакъла "Бал с маски" по музика на всепризнатия майстор на оперния жанр Джузепе Верди.
Наградата на името на световноизвестния български диригент - маестро Емил Чакъров, е учредена през 2011 г. и по традиция се връчва по време на едноименните Бургаски музикални празници. Първият носител на престижния приз е знаменитият цигулар Минчо Минчев.
Музикалните празници "Емил Чакъров", инициирани и реализирани от Държавна опера-Бургас и Община Бургас.
Григор Паликаров завършва НУМТИ "Добрин Петков" - Пловдив със специалност пиано с пълен отличен успех и златна значка през 1990 г., след което и Националната музикална академия "Панчо Владигеров" в София с магистърски степени по четири специалности: оперно-симфонично дирижиране при проф. В. Казанджиев и проф. Ив. Вульпе; композиция при проф. Д. Тъпков, пиано - при проф. Кр. Тасков и хорово дирижиране при проф. Ст. Кралев. Специализира композиция при проф. Ерих Урбанер от Виенската консерватория.
Дебютира на оперна сцена още като студент (на 22 години), когато дирижира "Риголето" в оперните театри в Плевен и Стара Загора. Професионалната си кариера като диригент започва в Симфоничния оркестър на Ансамбъла на Българската Армия (1995-1997г.), а от 1997 до 1999 г. е и главен диригент на Ансамбъла. Междувременно поема и длъжността диригент и главен художествен ръководител на именитата Младежка филхармония "Пионер" (1998-2003г.). Дебютира в Националната опера и балет - София през 1998г., като дирижира галаконцерт на Гена Димитрова по изрична нейна покана. От 2001г. е назначен за щатен диригент в операта и към настоящия момент репертоарът му включва вече повече от 50 оперни и балетни заглавия на творби от: Моцарт, Росини, Белини, Доницети, Вебер, Верди, Вагнер, Понкиели, Маскани, Леонкавало, Пучини, Гуно, Делиб, Бизе, Бородин, Римски-Корсаков, Чайковски, Прокофиев и др. От сезон 2005/2006г. е и главен художествен ръководител и диригент на Симфонично-оперетно дружество "М-ро Г. Атанасов" - Пазарджик.
В момента Григор Паликаров е чест гост - диригент на много оркестри и оперни театри в страната, сред които: Симфоничен оркестър на Българското национално радио, Класик ФМ оркестър - София, на който е и постоянен диригент от сезон 2008/09, Софийска филхармония, Фестивален оркестър - София, Държавните опери в Пловдив, Бургас, Варна, Русе и Стара Загора, Плевенска филхармония и др. Сред поредицата му от диригентски изяви специално място заемат многобройните студийни записи на различни творби със Симфоничния оркестър на Българското Национално Радио, както и участията в престижни национални и международни музикални фестивали като "Софийски музикални седмици", "Мартенски музикални дни" - Русе, "Европейски музикален фестивал" - София, "Аполония", Лауреатски дни "Катя Попова" - Плевен, "Австрийски музикални седмици", "Нова Българска музика", "Зимни музикални вечери" - гр. Пазарджик, Фестивал на оперното и балетно изкуство - Стара Загора, Фестивал за съвременна музика - Пула, Хърватска, "Майски оперни вечери" - Скопие, Македония и др.
Григор Паликаров редовно осъществява и множество гастроли в чужбина в страни като Германия, Австрия, Белгия, Франция, Италия, Люксембург, Русия, САЩ, Словения, Тайван, Холандия, Корея, Япония. Той е заставал на пулта на Кралската Белгийска филхармония - Брюксел, Националната Опера и Балет - Любляна, Виенския камерен ансамбъл "Нов Тон", Симфоничния оркестър "Сенчъри" - Тайпе, Тайван, Компания Опера Съркъл - Кливланд, САЩ, където неговият дебют е отбелязан като едно от най-важните музикални събития за 2009г. за щата Охайо, Красноярската опера и балет - Русия, Филхармония "Яначек" - Чехия и др.
Наред с диригентската си дейност маестро Паликаров композира, концертира като пианист и преподава. Някои от творбите му са изпълнявани на редица фестивали и са записвани нееднократно. За успешните си изяви като композитор и пианист е удостояван с редица престижни национални и международни награди от конкурсите "Светослав Обретенов", "Албер Русел", "Музиката и Земята" и др. Носител е на престижната "Кристална лира" на СБМТД - 2001 и 2012 г., както и на наградата "Златно перо".
В рамките на два мандата е бил председател на "Менса" - България - клон на световната организация на хора с висок коефицент на интелигентност.
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът, поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения, ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата. Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...
Музика и танци обещават създателите на песента "Море и земя", в изпълнение на Димитър Лазаров, която е сред финалистите на националния конкурс „Бургас и морето“. Самата песен е в латино стилистиката, обясни Илияна Атанасова, която пише музиката заедно с Александър Табаков. "Идеята за "Море и земя" дойде от нашия вдъхновител Иван Тенев. Той ни..
Християна Лоизу, която стана майка преди близо година, много бързо се завърна към музикалната сцена. А конкурса „Бургас и морето“ определи, като един от най-обичаните от публиката.
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и..
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название..
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно –..