Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строежът до ОУ "Любен Каравелов" е незаконно спрян (обновена)

БАС: Налага се абсурдният извод, че общинската администрация не е съобщила сама на себе си за издадената виза

| обновено на 03.09.19 в 14:33

Строежът на блок до ОУ „Любен Каравелов“ може да се осъществи. Бургаският административен съд е отменил решението на Община Бургас, с което тя си оттегли даденото по-рано разрешително за строеж.

Сагата започва през април и е последвана и от протести. Първо – на родители, чиито деца учат в ОУ „Любен Каравелов“, че сградата ще пречи на обучението в новоизградения корпус. След това – и на собственици на терените, на които трябва да се строи новия блок, които настояват да бъдат обезщетени. Връщайки се на фактологията:

Разрешителното за строеж е издадено на 16 април на базата на одобрен технически инвестиционен проект, пише в делото, което собствениците на имоти завеждат срещу решението на съда. Документът не е обжалван и е влязъл в сила на 8 май. На следващия ден е издаден и протокол за строителна площадка, който е подписан отново от служител на Община Бургас. Също на 9 май, директорът на ОУ „Любен Каравелов“ сезира с докладна записка ресорния заместник – кмет Йорданка Ананиева, че строежът се прави в поземлен имот близо до училището, изкопните работи са започнали, като е съборена оградата на училището. Сградата ще пречи на изградения по европроект корпус на учебното заведение, се казва в докладната, която е възприета от Общината като жалба. Затова и главният архитект е оттеглил разрешението за строеж на 16 май. Основанието за това е и докладната записка. Главният архитект намира пропуски – не са посочени всички размери и височини в свързаното застрояване, не са уточнени отстоянията от съседни сгради. Нещо повече - визата за проектиране не е съгласувана със заинтересованите страни – собственици на съседния имот при свързано застрояване. А заинтересованата страна е общината, тъй като теренът на училището е публична – общинска собственост.

„На практика общинската администрация, издала разрешителното за строеж, не е уведомила общината, която е собственик на съседния имот…“

И така, администрацията смята, че след като не е уведомила всички надлежно, то визата за проектиране не е влязла в сила. Открити са и други нарушения и по този начин разрешителното за строеж е издадено на базата на документ, който още не е в сила. 

От своя страна, жалбоподателите са категорични, че няма правно основание разрешението за строеж да бъде оттеглено. На същото мнение са и от фирмата-инвеститор „Комплекс билд“.

Съдът преценява, че докладната записка на директорката е адресирана конкретно до заместник – кмета, а не до цялата община и не е ясно как е стигнала до главния архитект. Нещо повече, магистратите смятат, че тя няма как да е възприета като жалба, след като в нея е посочено само факти и обстоятелства за това, че строежът е започнал. Не е ясно и защо директорът на училището е възприет като заинтересована стана, след като не е такава по Закона за устроство на територията. Не е изяснен и статутът на учебния корпус, смята съдът, затова не е ясно как сградата ще попречи на съществуването му. Нещо повече, след като той не е учебно заведение по документи, съдът преценява, че не става ясно какъв точно е общественият интерес за спиране на строежа. И най-важното:

„Законодателно не е предвидена процедура за оттегляне на влязло в сила решение за строеж, поради което решението, издадено от главния архитект на Община Бургас за неговото оттегляне е нищожно…“

Съдът е категоричен и че визата за проектиране е била съобщена на всички заинтересовани страни. Нещо повече - магистратите са категорчни, че това е задължение именно на Общината.

„Налага се абсурдният извод, че общинската администрация не е съобщила сама на себе си за издадената виза“

Бургаският административен съд е обявил решението на Община Бургас за нищожно.

Бургаският административен съд е обявил решението на Община Бургас за нищожно. От общината коментираха лаконично, че ще обжалват това пред Върховния административен съд.

Дали на този терен може да се строи, е спорен въпрос, защото общинският съвет, по предложение на кмета промени предназначението му. Местните депутати гласуваха парцелът да е за нуждите на училището, а не за застрояване и да се изготви Подробен устройствен план в тази посока. Последното се обжалва пред съда от частните собственици. Продължават преговорите за обезщетяването им с равностоен терен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението по подбалканския път край Сливен (обновена)

Възстановено е движение в участъкът от Подбалканския път София – Бургас в района на сливенския квартал „Речица“, информират от АПИ. След 18:00 часа там се случи катастрофа между лек автомобил и камион превозващ дърва. Тежка катастрофа край Сливен, има загинал Над половин денонощие бе затворен пътния участък в района на квартал „Речица“. Дълго..

обновено на 12.02.25 в 13:45

На първо четене: НС одобри забраната за продажба на вейпове на деца

Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете за деца. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за изготвяне на законодателни мерки за забрана на рекламата на тези продукти. Вейпове онлайн: Битка с вятърни..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Валута за близо половин милион лева задържаха на Лесово

Недекларирана валута за близо половин милион лева откриха митническите служители на пункт Лесово. Те са били скрити във фабрична кухина под седалка на товарен автомобил. Товарната композиция е пътувал към Турция. Банкнотите са били разпределени в 13 пакета, увити с хартия. По случая е образувано досъдебно производство от разследващ митнически..

публикувано на 12.02.25 в 11:00

Тежка катастрофа край Сливен, има загинал

Подбалканският път София-Бургас в района на сливенския квартал "Речица" е затворен заради катастрофа. Инцидентът е станал след 18:00 ч., сблъскали са се пикап и камион, превозващ дърва. На място е загинал водачът на пикапа. В момента се прави оглед на мястото на инцидента. Комисар Димитър Кикьов - началник на "Охранителна полиция" Сливен, обясни какво..

публикувано на 11.02.25 в 20:00
Изображението е илюстративно.

В ямболски козметичен салон откриха флакони с ботулинов токсин

Флакони с ботулинов токсин, забранен за употреба в България , е открит в ямболски козметичен салон, съобщават от здравната инспекция.  Общо 38 проверки са извършени през последните седмица в салони за красота и лечебни заведения, на петима от собствениците са издадени предписания.  27 салона са влезли във фокуса на проверките на инспекторите. На..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Лек автомобил изгоря в комплекс „Лазур“

Лек автомобил изгоря в комплекс „Лазур“ миналата нощ, съобщават от бургаската полиция.  Съобщението е получено в 4,26 часа. Колата е била паркирана пред блок 14А, собственост е на 57-годишен бургазлия.  Огънят е потушен от един противопожарен автомобил и четирима огнеборци. Автомобилът е изгорял напълно, частично обгоряла е паркирана в съседство..

публикувано на 11.02.25 в 09:37
Снимката е илюстративна

Задържаха ирландец с 400 грама марихуана в дома му в Бургас

В Бургас полицаи задържаха 31-годишен ирландец, в чиито дом намериха около 400 грама марихуана.  Наркотичното вещество било разпределено в полиетиленови пликчета и пластмасови съдове.  В апартамента му на ул. „Иван Богоров“ били открити още електронни везни и около 3000 лева в банкноти с различен номинал.  Мъжът е задържан за срок до 24 часа. По..

публикувано на 11.02.25 в 09:25