Световноизвестният цигулар Георги Калайджиев е носител на наградата " Добри Чинтулов". Пет номинации бяха подадени в Община Сливен. Призът се връчва за постигнати високи художествени резултати в областта на литературата и изкуството, на творци със значителен принос за духовното развитие на Сливен и българската култура, съобщиха от местната администрация.
Съюзът на независимите български писатели номинира Георги Ведроденски – писател, публицист, карикатурист. Сдружение на испаноговорящите журналисти в България номинира Живка Балтаджиева – поетеса, журналист и преводач. Поетесата Кети Бозукова е предложена от Съюза на българските писатели. Художникът и преподавател Красимир Добрев е предложен от Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ и Съюз на българските художници. Кандидатурата му е подкрепена и от Профилирана природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов“.
Избраният за носител на тазгодишната награда Георги Калайджиев е предложен от Съюза на музикалните и танцови дейци. Той е професионален музикант – цигулар, с изключително голям принос за развитието на музикалното дело в град Сливен и националното ни музикално творчество.
Роден през 1947 г. в град Сливен, той учи цигулка при Мишо Тодоров и Маргарита Калканджиева. С помощта на стипендията „Добри Чинтулов“, дадена му от Общината, той завършва консерваторията. След конкурс е приет в Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, където след време става и негов концертмайстор. По-късно заминава за Германия. Установява се в немския град Гийсен, където работи и до днес като концертмайстор на филхармонията. Основава и камерен оркестър „Колегиум и музикум“ в Щадалендорф, Германия.
През 1999 г. създава Студио „Концертанте“ и е негов диригент и концертмайстор. С изпълненията си студиото популяризира произведения на българските композитори Марин Големинов, Парашкев Хаджиев, Лазар Николов и др.
Калайджиев никога не забравя корените си. Помага в различни благотворителни инициативи – от дарения на медицинска техника, дрехи и др., до създаване на Лятна академия „Жеруна“. От няколко години, със съдействието на негови приятели от Германия, се реализира проект „Музиката вместо улицата“. Основната му идея е социално слаби деца от Сливен и по-специално от кв. „Надежда“, да получават безплатно обучение по музика – цигулка, пиано акордеон, контрабас, виолончело, флейта, китара и др. Към обучението децата получават безплатно закуска и плодове.
Наградата ще бъде връчена на тържествена церемония на 25 октомври 2019 г.
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на песента: „Сякаш Петя беше в залата и работихме заедно по звученето на песента - една специфична бургаска солена тъга…която те потапя дълбоко до най - съкровеното ти, а после те кара да изплуваш..
В Деня на влюбените и виното – 14 февруари, Държавна опера – Бургас е подготвила изискан музикален подарък за своите почитатели. Концертът "Едит Пиаф – песента на любовта", който ще бъде във фоайето на Операта – точно на Свети Валентин от 19 часа. Музиката на най-известната шансонетка ще бъде представена от двете солистки на Държавна опера Бургас –..
Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие „Сериалът“, предстои да се снима в София, Гърция, Истанбул и Бургас. Идеята е един цял епизод да бъде заснет в морския град, поясни Георг Киряков пред комисията по оценка. Актьорът също е част от..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които са от община Тунджа. Водени от годеник и булка, кукерите от село Завой обиколиха всички къщи с димящи коминчета, в мразовития февруарски ден. "Да бъде цар доброто!"- чуха стопаните. Точно по обяд..
Христо Илиев ще представи днес, 9 февруари филма си "Духовният остров Св.Иван" в Созопол. Лентата разказва детайли около едно от най - големите открития в християнската история - мощите на Св. Йоан Кръстител. Снимките са правени в продължение на година на остров Св. Иван до Созопол, във Велико Търново и София. "На острова имаше трудни моменти,..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК...
Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да..