Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конференция за дигитализация на културно-историческото наследство започва в Бургас


Деветата конференция „Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство“ ще се проведе в Бургас. Тя ще бъде открита утре от 12.30 ч. в Експозиционния център „Флора“ и ще продължи до 28 септември. Конференцията се провежда под патронажа на ЮНЕСКО.

В предишните 8 издания на конференцията са участвали над 350 учени от 20 страни. „Ще има учени от Унгария. Тази година от Китай имаме 8 изследователи, които имат много интресни доклади. Освен това имаме участници от Германия, Италия, Катар, Гърция, Израел, Великобритания и др. Основният акцент на конференцията ще е върху осигуряването на устойчиви политики в областта на дигитализацията на културно-историческото наследство , както и в демонстрирането и създаването на различни цифрови хранилища, виртуални музеи и др.“, обясни проф. Радослав Павлов от Института по математика и информатика към Българската академия на науките

Международната конференция ще бъде съпътствана от 3 събития. Това са Европейската нощ на учените, семинарът „Сериозни игри и техни образователни приложения“, както и семинар и информационен ден, свързан с отворения достъп до научните публикации и данни.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Thomas Anders от легендарното дуо Modern Talking и още 4-ма изпълнители се очакват на SPICE Music Festival 2026

За втори път организаторите на  SPICE Music Festival обявяват изпълнителите за следващата година в края на текущото издание на музикалното събитие.  На 7 и 8 август 2026 Морска гара  Бургас очаква  Thomas Anders  от легендарното дуо  Modern Talking , британското поп дуо  Right Said Fred , шведската банда  Rednex , емблематичния глас на  Ace..

публикувано на 10.08.25 в 15:52

Гларуси на кокили ще открият фестивала „Дни на куклите“ 2025 в Бургас

Международният фестивал „Дни на куклите“ започва днес и ще продължи до 15 август в Бургас. На традиционното място  - открита сцена „Охлюва“ в Морската градина  децата ще могат да гледат спектакли на куклени театри от страната и чужбина. Поканили сме 8 български държавни театъра, а чуждестранното участие е на 5 трупи – две от..

обновено на 10.08.25 в 09:03

Симфоничен оркестър свири за първи път на SPICE Music Festival 2025

Deep Zone Symphonic show  предизвика овациите на публиката на седмото издание на музикалния фестивал. 30 души на сцената свириха   най-емблематичните 90’s класики. Проектът на Deep Zone бе една от кулминациите на вечерта, представена с много ефекти и със страхотно отношение към публиката. Прозвучаха обичани ретро парчета и български песни, които запя..

обновено на 09.08.25 в 15:59

Операта „Риголето“ ще бъде представена на открито в светилището Бегликташ

Операта „Риголето“ от Джузепе Верди ще бъде представена тази вечер от 20:30 ч. на откритата сцена при тракийското светилище Бегликташ, край Приморско. Събитието е част от фестивала „Опера на светилището“, организиран от Държавната опера – Бургас и Община Приморско. Постановката разказва драматичната история на придворния шут Риголето, чиято..

публикувано на 09.08.25 в 15:30

Село Изгрев посреща Любо Киров и „Странджа манджа“

Село Изгрев ще бъде домакин на концерта на Любо Киров, включен във фестивала „Странджа манджа“.  Освен музикалната програма, гостите ще могат да се насладят на странджански рецепти, арт базар, демонстрация на занаяти и други активности.  Началото на фестивала е в 18:00 ч., а концертът на Любо Киров ще започне в 21:00 ч. Входът за събитието е безплатен!..

публикувано на 09.08.25 в 12:30

Традиционен събор ще се проведе в село Ичера

За 57-и път село Ичера ще бъде домакин на традиционния събор, който всяка година събира родове, близки и гости от различни краища на страната.  Официалното откриване на събора е предвидено за днес от 19:00 ч., на централния площад, където ще се проведе празнична програма с участието на деца и самодейни състави. Датата на събора не е фиксирана и..

публикувано на 09.08.25 в 10:30

11 години остров „Св. Анастасия“: музика, плувен маратон и дегустации

Остров Света Анастасия ще отбележи 11 години от откриването си като туристическа атракция с двудневна празнична програма на 15 и 16 август. В програмата са включени концерти, плувен маратон, отворени врати на фара, фолклорни изпълнения и празничен водосвет. Празненствата започват на 15 август с посрещане на гости, фолклорна програма с младежки..

публикувано на 08.08.25 в 16:00