Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат Георги Шагунов за званието “Почетен гражданин“

Снимка: предоставена от Румяна Емануилиду

Композиторът Георги Шагунов да бъде удостоен посмъртно със званието “Почетен гражданин на Бургас“. Това предлагат общинските съветници Георги Дракалиев, проф. Севдалина Турманова, Калояна Живкова, Евелина Михалева и Николай Стоянов. 

В мотивите на докладната записка вносителите обръщат внимание, че на 10 ноември 2019 г. се навършват 71 години от смъртта на един от хората, оставили завинаги своя следа в историята на Бургас, а именно композитора Георги Шагунов. 

Завършил в Западна Европа, талантливият младеж се установява в Бургас през 1897 г., като става диригент на военния оркестър на 24-ти пехотен Черноморски полк и остава такъв до пенсионирането си. Той е сред основателите на музикалното дружество „Родни звуци“ в Бургас и е диригент на струнния оркестър към дружеството, като по същото време води и клас „Медни духови инструменти“ в Музикалното училище.

В продължение на 50 години маестро Шагунов пише около 2 000 произведения, в това число тържествените химни „Независимостта“, „Един завет“, „Бургаски колоездач“ и много др. Автор е и на първия химн на най-стария бургаски спортен и футболен клуб „Черноморец“, който нарича „Черноморец – млад, сърцат!“.

Творчеството на Георги Шагунов е преоткрито много по-късно. Оцелели са над 250 марша, както и произведения във всички жанрове на симфоничната, оперна и оркестрова музика.

В Териториална дирекция „Държавен архив“ – Бургас се намира личният фонд на Шагунов. Той включва и оригинална ръкописна партитура на „Концерт за виолончело и симфоничен оркестър...“. По време на създаването на Виолончеловия концерт, той вече е зрял творец, известен и уважаван в Бургас и в България като композитор, диригент, музикален педагог.

През целия си живот той твори в Бургас и се утвърждава сред водещите по това време имена, дали значим принос за развитието на музикалната култура на България. Тъй като Георги Шагунов с право може да се нарече едно от знаковите имена и символи от миналото на нашия град, считаме че той заслужава да бъде удостоен със званието „Почетен гражданин на Бургас“, пишат общинските съветници.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представиха книга за Рибарското училище в Созопол и за морската история на България (СНИМКИ И ВИДЕО)

Историкът Велин Жеков представи книгата си "Практическото рибарско училище и вечната любов към морето" в галерия „ART SOUL“  в Созопол. Тя е създадена в съавторство с Мария Димоларева, научен работник в Държавния военноисторически архив във Велико Търново.  Събитието събра местни жители и гости на града в галерията  в сърцето на Стария град,..

публикувано на 28.06.25 в 13:51

"Джазче" в Лозенец

Паркът в Лозенец се превърна в сцена за едни от най-обичаните български джаз музиканти.  " Джазче" беше открито със сет на Namuro, а след това последва музикално пътешествие във времето със „Златните години на джаза“, представени от Марина Господинова, Михаил Йосифов, Минел Кокошаров, Димитър Карафилов и Кристиан Желев.  По-късно сцената се..

публикувано на 28.06.25 в 11:00

Млади актьори представят „Ченгене скеле -Историята на една история“

Младите актьори от театралния колеж „Любен Гройс“ ще представят спектакъл днес  от 19.00 часа на Ченгене скеле. Той е озаглавен „Ченгене скеле - Историята на една история“ и по интересен начин ще пресъздаде историята на рибарското селище. Под формата на музикален спектакъл ще бъдат съчетани ретро музика с любими бургаски песни, спомени и живи разкази..

публикувано на 28.06.25 в 10:00

„Крайморие“ празнува днес

Бургаският кв. „Крайморие“ празнува днес.  Инициативата е на Община Бургас и на Народно читалище „Петър Янев 1939“.   Празникът ще започне в 10 часа на Централния плаж в „Крайморие“, летовниците и жителите ще посрещнат морския цар Нептун.  За най-малките ще има спортни игри и състезания. В 19 часа лодкостоянката в кв. „Крайморие“ ще се превърне..

обновено на 28.06.25 в 08:20

Книга за историята на рибарското училище на о-в Св. Кирик представят в Созопол

В Созопол предстои представяне на книгата „Практическото рибарско училище и вечната любов към морето“, посветена на 100 години от началото на строителството на първото рибарско училище на остров Св. Кирик и Юлита. Събитието ще се състои на 27 юни от 18:00 часа в галерия „Арт Сол“, която се намира срещу самия остров. Изданието, дело на Мария..

обновено на 27.06.25 в 13:14

Седмица на португалския език и култура с изложби, кино и музика в Бургас

Поредица от образователни, творчески и артистични събития ще представят богатството на португалската култура и език в Бургас през Седмицата на португалския език и култура. Инициативата е организирана от Португалския културен център „Камойш София“ към Посолството на Португалия и Община Бургас. В програмата са включени фотографска изложба, творчески..

обновено на 27.06.25 в 11:32
архив

В Бургас ще се проведе третото издание на хоровия фестивал „Нека да е лято…“(ОБНОВЕНА)

Десет хорови състава от България, Швеция и Дания ще участват в третото издание на фестивала „Нека да е лято…“, който започва на 27 юни, петък в Бургас. Откриването ще бъде от 18:30 часа в Културния дом на НХК, съобщи Ирина Костадинова от Народното читалище „Фар 1946“, един от организаторите на проявата: „Сред участниците тази година..

публикувано на 27.06.25 в 09:10