Композиторът Георги Шагунов да бъде удостоен посмъртно със званието “Почетен гражданин на Бургас“. Това предлагат общинските съветници Георги Дракалиев, проф. Севдалина Турманова, Калояна Живкова, Евелина Михалева и Николай Стоянов.
В мотивите на докладната записка вносителите обръщат внимание, че на 10 ноември 2019 г. се навършват 71 години от смъртта на един от хората, оставили завинаги своя следа в историята на Бургас, а именно композитора Георги Шагунов.
Завършил в Западна Европа, талантливият младеж се установява в Бургас през 1897 г., като става диригент на военния оркестър на 24-ти пехотен Черноморски полк и остава такъв до пенсионирането си. Той е сред основателите на музикалното дружество „Родни звуци“ в Бургас и е диригент на струнния оркестър към дружеството, като по същото време води и клас „Медни духови инструменти“ в Музикалното училище.
В продължение на 50 години маестро Шагунов пише около 2 000 произведения, в това число тържествените химни „Независимостта“, „Един завет“, „Бургаски колоездач“ и много др. Автор е и на първия химн на най-стария бургаски спортен и футболен клуб „Черноморец“, който нарича „Черноморец – млад, сърцат!“.
Творчеството на Георги Шагунов е преоткрито много по-късно. Оцелели са над 250 марша, както и произведения във всички жанрове на симфоничната, оперна и оркестрова музика.
В Териториална дирекция „Държавен архив“ – Бургас се намира личният фонд на Шагунов. Той включва и оригинална ръкописна партитура на „Концерт за виолончело и симфоничен оркестър...“. По време на създаването на Виолончеловия концерт, той вече е зрял творец, известен и уважаван в Бургас и в България като композитор, диригент, музикален педагог.
„През целия си живот той твори в Бургас и се утвърждава сред водещите по това време имена, дали значим принос за развитието на музикалната култура на България. Тъй като Георги Шагунов с право може да се нарече едно от знаковите имена и символи от миналото на нашия град, считаме че той заслужава да бъде удостоен със званието „Почетен гражданин на Бургас“, пишат общинските съветници.
Историкът Велин Жеков представи книгата си "Практическото рибарско училище и вечната любов към морето" в галерия „ART SOUL“ в Созопол. Тя е създадена в съавторство с Мария Димоларева, научен работник в Държавния военноисторически архив във Велико Търново. Събитието събра местни жители и гости на града в галерията в сърцето на Стария град,..
Паркът в Лозенец се превърна в сцена за едни от най-обичаните български джаз музиканти. " Джазче" беше открито със сет на Namuro, а след това последва музикално пътешествие във времето със „Златните години на джаза“, представени от Марина Господинова, Михаил Йосифов, Минел Кокошаров, Димитър Карафилов и Кристиан Желев. По-късно сцената се..
Младите актьори от театралния колеж „Любен Гройс“ ще представят спектакъл днес от 19.00 часа на Ченгене скеле. Той е озаглавен „Ченгене скеле - Историята на една история“ и по интересен начин ще пресъздаде историята на рибарското селище. Под формата на музикален спектакъл ще бъдат съчетани ретро музика с любими бургаски песни, спомени и живи разкази..
Бургаският кв. „Крайморие“ празнува днес. Инициативата е на Община Бургас и на Народно читалище „Петър Янев 1939“. Празникът ще започне в 10 часа на Централния плаж в „Крайморие“, летовниците и жителите ще посрещнат морския цар Нептун. За най-малките ще има спортни игри и състезания. В 19 часа лодкостоянката в кв. „Крайморие“ ще се превърне..
В Созопол предстои представяне на книгата „Практическото рибарско училище и вечната любов към морето“, посветена на 100 години от началото на строителството на първото рибарско училище на остров Св. Кирик и Юлита. Събитието ще се състои на 27 юни от 18:00 часа в галерия „Арт Сол“, която се намира срещу самия остров. Изданието, дело на Мария..
Поредица от образователни, творчески и артистични събития ще представят богатството на португалската култура и език в Бургас през Седмицата на португалския език и култура. Инициативата е организирана от Португалския културен център „Камойш София“ към Посолството на Португалия и Община Бургас. В програмата са включени фотографска изложба, творчески..
Десет хорови състава от България, Швеция и Дания ще участват в третото издание на фестивала „Нека да е лято…“, който започва на 27 юни, петък в Бургас. Откриването ще бъде от 18:30 часа в Културния дом на НХК, съобщи Ирина Костадинова от Народното читалище „Фар 1946“, един от организаторите на проявата: „Сред участниците тази година..
Десет хорови състава от България, Швеция и Дания ще участват в третото издание на фестивала „Нека да е лято…“, който започва на 27 юни, петък в..
Бургаският кв. „Крайморие“ празнува днес. Инициативата е на Община Бургас и на Народно читалище „Петър Янев 1939“. Празникът ще започне в 10 часа на..
Историкът Велин Жеков представи книгата си "Практическото рибарско училище и вечната любов към морето" в галерия „ART SOUL“ в Созопол. Тя е създадена..